رونمایی از گل سایبری بعد از یک دهه تلاش

دانشمندان نوعي گل رباتيک خلق کرده اند که از طريق مدارهاي بسيار کوچک در سلول هاي خود قابل رشد مي باشد. در واقع اين عمل اين گونه اتفاق مي افتد که پليمرهاي الکترونيکي خيلي کوچکي به گل تزريق مي شود و به لطف ساختار داخلي گل هاي رز شروع به رشد مي کنند. گل هاي روباتيک ممکن است روزي اين امر را محقق کنند که بتوان به آنها دستور داد تا براي جلوگيري از يخ زدگي ناگهاني، پيش از موعد شکوفه بزنند. يا براي جلوگيري از خشکسالي هورمون هاي خاص ترشح کنند.

به گزارش کلیک، دکتر برگن ( پژوهشگر الکترونيک آلي در دانشگاه لينشوپينگ در سوئد ) و همکارانش بيش از 1 دهه است که در تلاش براي ايجاد گياهان الکترونيکي هستند. تيم بيشتر تمرکز خود را بر روي گل هاي رز و بوته هاي آن گذاشته است، زيرا آنها تمام عناصر يک درخت نظير پوست، برگ، دمبرگ (ساقه اي که متصل کننده برگ به ساقه گياه است) را دارا هستند و يک سيستم ريشه اي متمايز دارند. مقاوم می باشند و به راحتي در هر گل فروشي يافت مي شوند.

اما هر عنصر الکترونيکي که تيم پژوهشگر تلاش مي کرد به نظر مي رسيد نقص دارد. برخي موجب تحريک گياه به انتشار ترکيبات سمي ميشد که در اصل باعث مسموميت گياهان مي گرديد. ديگر آوند چوبي، يا بافت عروقي، که براي حمل و نقل آب در داخل گياه مورد استفاده قرار مي گرفت بلا استفاده ميشد. در واقع آب به قسمت هاي مختلف گياه انتقال پيدا نمي کرد و باعث نابودي سلول های داخلی گل ميشد. تيم تصميم گرفت با مواد ديگری به تلاش خود ادامه دهد.

سرپرست تيم الني استاورينيدو که فوق دکترا در امور آزمايشگاهي دارد، اقدام به برش ساقه گل رز و ترکيب آن با يک پليمر آلي به نام PEDOT-S:H کرد تا آب را به خوبي درون گل هدايت و تقسيم کند. بعد از اينکه تکه هاي گل به مدت 1 الي 2 روز درون محلول به خوبي خيس شدند، اعضاي تيم شروع به سيم کشي از طريق اعضاي بيروني گل کردند. به این ترتیب سيم هاي کوچکي با ابعاد 2 اينچ ( 5 سانتيمتر ) از سمت پوست گل رز به سمت ساقه آن کشیده شد.

چند روز بعد، تيم ثابت کرد که سيم ها از خاصيت هدايت الکترونيکي برخوردارند. يعني کار با موفقيت انجام شد و روزنه جديدي بر روي دنياي فناوري گشوده شد. البته هيچ کاري بدون پيامد نمي تواند باشد. تغيير در برخي صفات، نظير زمان گلدهي، اگر به طور دائم صورت گيرد ممکن است مخل کار اکوسيستم شود، به خصوص اگر اين تغييرات از طريق جنگل ها و مزارع صورت گيرد.

دکتر برگن در اين مورد گفت : ما يک کليد الکترونيکي برگشت پذير براي هر گل در نظر خواهيم گرفت که اميدواريم در آينده بيشتر در اين مورد توضيح دهند. وي در انتها خاطر نشان شد که آينده گياهان بر روي کره زمين را تلفيقي از مهندسي ژنتيک و حسگرهاي الکترونيکي ميبيند. چيزي که ما در فيلم هاي علمي تخيلي فراوان شاهد آن هستيم.

جدا از تمام تلاش هايي که تيم تحقيق کننده انجام مي دهد آيا به نظر شما استفاده از گل و گياه رباتيک به جاي بهره بري از نعمت هاي طبيعي خداوندي جاي تامل ندارد؟بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *