کشف آسمان آبی در نزدیکی زمین

|
۰ دیدگاه

ستاره شناسان موفق به کشف آسمان آبی شبیه زمین و متعلق به یک فراسیاره کوچک در فاصله 100 سال نوری از زمین شدند که به دور یک ستاره کوتوله قرمز رنگ می چرخد.

به گزارش کلیک، ستاره شناسان،آسمان آبی این سیاره را در هنگام گذر آن در عرض ستاره مادر خود؛از طریق روشی که به پراکندگی رایلی معروف است(از طریق تجزیه و تحلیل نوری که توسط ذرات ریز در اتمسفر این سیاره پراکنده شده بود)،کشف کردند.

news134

پراکندگی رایلی (Rayleigh scattering) به وسیله ذراتی ایجاد می شود که اندازه آنها به مراتب کوچکتر از طول موج تابش باشد.
در اثر این نوع پراکندگی طول موج تابش تغییر نمی کند؛ مشهودترین مثال برای این نوع پراکندگی، آبی بودن رنگ آسمان است که در اثر پراکندگی طول موج های کوتاهتر طیف مرئی رخ می دهد.
در حالی که این سیاره آسمان آبی دارد اما ستاره شناسان احتمال وجود حیات روی آن را بعید می دانند.
این سیاره که به اندازه نپتون است و GJ 3470b نام دارد، دارای سطح سوزانی با دمای حدود 3 هزار و 300 درجه سلسیوس (6 هزار درجه فارنهایت) است.
به گفته دانشمندان، این کوچکترین سیاره ای است که موفق به مشاهده پراکندگی رایلی در آن شده اند؛ همین اثر عامل ایجاد آسمانی آبی در زمین است.
ستاره شناسان به ریاست دایانا دراگومیز از دانشگاه شیکاگو با استفاده از رصدخانه تلسکوپ جهانی (LCOGT) به این کشف دست یافتند.
محققان با تلفیق اطلاعات عبور این سیاره از تمام پایگاه های رصدخانه ای در هاوایی، تگزاس، شیلی، استرالیا و آفریقای جنوبی، این نتایج را تایید کردند.
زمانی که GJ 3470b در محل مناسبی قرار داشت، محققان توانستند اطلاعات در مورد طیف اتمسفر این سیاره را با اندازه گیری طول موج ها به دست آورند و به جستجوی پراکندگی رایلی بپردازند.

منبع خبر: ایرنا

0 پسندیده شده
توحید قهرمانی
سردبیر رسانه دانش و فناوری کلیک. عاشق رسانه و وب و مدت هاست که با رسانه های مختلف کشور در زمینه های تولید محتوا و مشاور جذب مخاطب همکاری دارم. کلیک برای من و همه اعضای تیم، زندگی سومه و تمام تلاشمون اینه که شما رو از به روزترین مطالب و اخبار دانش و فناوری آگاه کنیم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.