اشتباه غیر عمدی، مایکروسافت را مجبور به آپدیت معکوس کرد

هفته­ گذشته مایکروسافت به صورت ناگهانی ابزار آنلاین دانلود جدیدترین فایل­های نصب ویندوز10 را از روی سایت خود برداشت.

به گزارش کلیک، این شرکت توضیح داد که دلیل این تصمیم وجود باگ­های کوچک بوده است و هم‌اکنون این ابزار دوباره در دسترس است. بعد از اینکه هفته گذشته به صورت ناگهانی به­ روزرسانی نوامبر ویندوز10 از سرورهای دانلود برداشته شد، مایکروسافت امروز آن را به حالت قبل برگرداند.

متن بیانیه رسمی جدید به این صورت است:

جدیداً متوجه مشکلی شدیم که ممکن بود روی تعداد بسیار اندکی از افرادی که ویندوز10 را نصب کرده و به­ روزرسانی نوامبر را افزوده ­اند، تاثیر بگذارد. هنگامی که بعضی از مشتری­ ها به­ روزرسانی نوامبر را نصب کردند، احتمال داشت تعدادی از اولویت­های تنظیمات آن­ها سهواً از بین رفته باشد. تنظیمات آن­ ها را در روزهای آتی بازیابی خواهیم کرد و برای مشکل پیش آمده عذرخواهی می­ کنیم. ما تلاش کردیم تا با سریع­ ترین سرعت ممکن، مشکل را حل کنیم. این مشکل تاثیری روی نصب های آتی به­ روزرسانی نوامبر که از امروز در دسترس هستند، نخواهد داشت.

ابزار تولید رسانه­  ویندوز10، به کاربران ویندوز اجازه­ دانلود فایل ­های نصب و به­ روزرسانی را می­ دهد و بار دیگر به همگان اجازه­ به دست آوردن ساخت 10586 را خواهد داد که یک بسته­ کامل برای نصب است و شامل به­ روزرسانی نوامبر هم هست.

بهترین فایده فایل­ های نصب جدید این است که به ویندوز10 اجازه­ فعال شدن با کد فعالسازی (product key) ویندوز7، ویندوز8 و یا ویندوز8.1 را می­ دهد.

طبق گفته کسانی که از جزئیات با خبر بودند، “تعداد بسیار اندکی از کاربران ویندوز10” که به ­روزرسانی را اجرا کرده بودند، به یک باگ بسیار کوچک در ساخت 10586 برخورد کردند.

در این مدل از به­ روزرسانی، تنظیمات ویندوز، باید تمام تنظیمات کاربر را به نصب جدید منتقل کند. اما در این مورد، چهار تنظیم به صورت غیر عمد در این لیست قرار نگرفته بودند و به تنظیمات اولیه­ خودشان برگشته بودند که از قرار زیر هستند:

  • اجازه دسترسی برنامه ها برای استفاده از شناسه ­ تبلیغات کاربر
  • روشن کردن فیلتر SmartScreen برای محتویات وب
  • اجازه اجرای برنامه ­ها در پس­ زمینه
  • همخوان شدن با دستگاه ­ها

 

privacy-glitch-nov-update

تمام این چهار تنظیمات (که دوتا از آن­ها در عکس بالا قابل مشاهده است) در نصب به طور پیش­ فرض، روشن هستند. هر کاربر ویندوز10 که این چهار تنظیم را خاموش کرده بود، چه در هنگام نصب ویندوز10 و یا بعد از آن، در هنگام به­ روزرسانی به ساخت 10586 باعث شده بود به صورت ناخواسته دوباره روشن شود.

مشکل آنجاست که تمام آن تنظیمات در زیربخش خصوصی­ سازی در تنظیمات برنامه ویندوز10 وجود دارند. با توجه به محدودیت­ های قانونی که مایکروسافت در سراسر جهان بر روی آن کار می­ کند و علاوه بر آن که این کمپانی در طی ماه­های گذشته درباره مسائل امنیتی ویندوز10، خصومت­ های شدیدی را تحمل کرده، مشکل فوق حساس جلوه می­ کرد.

این بدان معناست که پای وکلا هم در میان بوده است و هنگامی که کار به گروه قانونی می­ رسد، وضعیت از حالت معمولی خارج می شود.

این موضوع نشان می دهد که بیانیه­ روز شنبه مایکروسافت بی­ معنی بوده است. در آن بیانیه، مایکروسافت اشاره داشت که تصمیم اتخاذ شده بخشی از یک تغییر سیاست روتین بود: “ما تصمیم گرفتیم که نصب­ های آتی باید در به ­روزرسانی­ های ویندوز باشد.” آن “سیاست جدید” فقط 72 ساعت طول کشید تا تغییر کند. در حال حاضر، حداقل، می ­توانید از طریق به­ روزرسانی­ های ویندوز یا به عنوان فایل­ های نصب از طریق ابزار تولید رسانه، به این ارتقاءها دسترسی داشته باشید.

وضعیت فعلی چگونه پیش می­رود؟

به­ روزرسانی نوامبر از طریق به ­روزرسانی ویندوز برای دستگاه­ هایی قابل دسترسی است که ویندوز10 اصلی منتشر شده در ماه جولای با ساخت 10240 را مورد استفاده قرار می‌دهند. (کاربران ویندوز7 و 8.1 هیچگاه دچار این مشکل نشدند.)

بنا به گزارش، یک به ­روزرسانی که تازه­ منتشرشده است، تنظیمات را برای افرادی که قبلا به ­روزرسانی را انجام داده­ اند بازیابی خواهد کرد.

ابزار تولید رسانه بار دیگر اجازه دانلود جدیدترین انتشار Current Branch را می­دهد، که در این مورد ساخت 10586 است.

منبع : Zdnetبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *