نصب صحیح صندلی کودک در اتومبیل

طبق گزارشی که در مجله کیدز ژورنال منتشر شده، بسیاری از خانواده هایی که نوزاد تازه به دنیا آمده ای دارند حداقل یک اشتباه در هنگام نصب صندلی ایمنی نوزاد در اتومبیل مرتکب می شوند.

به گزارش کلیک، در سال 2013، نزدیک به 8500 طفل زیر 1 سال به مراقبتهای ویژه نیاز داشتند و 135 مورد از این کودکان بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را ازدست داده اند. استفاده صحیح از جایگاه های ایمنی کودکان در اتومبیل می تواند تا 71 درصد خطر مرگ کودکان بر اثر حادثه رانندگی را کاهش دهد.
بسیاری از بیمارستان ها برنامه ایمنی کودکان مسافر را پیاده و کلاس هایی را برای والدین آن ها برگزار می کنند و نکات ایمنی را در حین حمل و نقل نوزادان به آنها گوشزد می نمایند. اما محتوای این جلسات با هم متفاوت است و این موضوع ناشی از محدودیت زمانی، نیازهای پرسنل،منابع مالی و دغدغه مدیریت ریسک است.
موسسه ملی ایمنی ترافیک بزرگراه آمریکا، (NHTSA) پیشنهاد جایگاه نوزاد سیار و برعکسی را در صندلی عقب اتومبیل ها برای نوزادان 8-9 ماهه ارائه داد. این پیشنهاد می تواند در هنگام تصادف، نوزاد را در گهواره خود نگه دارد و از استرس و احتمال شکستگی گردن و یا پیچ خوردگی قسمتی از بدن نوزاد جلوگیری کند.
از 404 خانواده که به طور تصادفی انتخاب شده بودند، 291 نفر از آن ها حاضر به همکاری در یک پژوهش شدند. آن هایی که در سنین بالاتری نسبت به بقیه بودند، توسط طرح پزشکی تحت پوشش قرار گرفتند و در حال حاضر نیز فرزندان دیگری دارند. بالغ بر 90 درصد خانواده ها در استفاده از جایگاه کودک در صندلی اتومبیل دچار اشتباه بودند.
از هر خانواده خواسته شد تا نوزاد را در جایگاه کودک در اتومبیل قرار دهد و اگر تا الان جایگاه کودک را در اتومبیل قرار نداده اند، این کار را انجام دهند. تکنسین های تایید و ارزیابی، طریقه صحیح نصب و جاگذاری صندلی کودک در اتومبیل را در تمامی نمونه هایی که به اشتباه آن را نصب کرده بودند اصلاح کردند. تکنسین ها به طور متوسط 35 دقیقه برای هر خانواده وقت گذاشتند.
حداقل یک خطای نصب در 95 درصد خانواده ها مشاهده شد و 91 درصد آنها اشتباهات جدی داشتند. اشکالات رایج شامل شل بستن بند صندلی کودک و پایین بودن بند سینه کودک و زاویه نامناسب نصب بودند. 15 درصد خانواده ها که با اتومبیل های ایمن تایید شده کار می کردند نیز حداقل یک خطا در زمینه نصب داشتند .از این گذشته، شش خانواده از صندلی کودک تاریخ مصرف گذشته استفاده می کردند و سه صندلی به وضوح خراب و غیر قابل استفاده بود.
عوامل سهیم در استفاده نامناسب از صندلی کودک در واقع وضعیت اجتماعی و اقتصادی، میزان تحصیلات، و غیر انگلیسی زبان بودن می تواند باشد.
محققان پیشنهاد می دهند که قبل از ترخیص مادر و نوزاد از بیمارستان، حتما صندلی کودک برای او در اتومبیل تهیه شود. و در عین حال آن ها اعتقاد دارند که اقدامات بیشتری برای اطمینان خاطر از سلامتی و ایمنی نوزاد باید انجام شود، مثل برنامه ایمنی که در بیمارستانها در حال انجام است.
نکات نصب صندلی
NHTSA برای استفاده و نصب صندلی کودک در اتومبیل نکات زیر را پیشنهاد میکند:
• یک صندلی کودک صندلی عقب تهیه نمایید.
• در هنگام استفاده از آن حتما دستورالعمل استفاده را برای صندلی و اتومبیل بخوانید چرا که صندلیها و اتومبیلها با هم تفاوت دارند.
• از یک کمربند برای محکم کردن صندلی کودک استفاده کنید و مطمئن شوید طریقه قفل کردن انرا می دانید.
• صندلی کودک را به صورت غیر قابل حرکتی نصب نمایید بطوریکه حتی 1 اینچ هم به جلو یا عقب حرکت نکند.
• از زاویه نصب صندلی کودک مطمئن شوید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *