چگونه ویندوز 10 را بدون دردسر از نسخه ی home به pro ارتقاء دهیم؟

اگر بر روی کامپیوتر جدید تان (یا کامپیوتر قدیمی تان که به تازگی آن را ارتقاء داده اید) ویندوز 10 home را نصب نموده اید و اکنون میخواهید آن را به نسخه ی pro ارتقاء دهید مقاله  زیر به شما کمک میکند که این کار را سریع انجام دهید.

کلیک – شما میتوانید ویندوز خود را رایگان ارتقاء دهید در صورتی که یک کد محصول (product key ) استفاده نکرده از ویندوز های قبلی تان داشته باشید.قانون های شرکت مایکروسافت برای فعال سازی ویندوز10کمی پیچیده هستند و برای آشنایی با آنها به زمان نیاز دارید. بزرگترین تغییر شرکت مایکروسافت برای کد فعال سازی محصول حق دیجیتالی (digital entitlements) نامیده میشود. شما میتوانید از پیشنهاد مایکروسافت استفاده کنید و بدون نیاز به کد محصول ویندوز 7 یا 8.1 را به ویندوز 10 ارتقاء دهید. به صورتی که یک اثر انگشت دیجیتالی(digital finger print از سخت افزار شما بر روی سرور های شرکت مایکروسافت ذخیره میشود که به شما اجازه میدهد که همان نسخه از ویندوز را بر روی سیستم تان نصب نمایید.

1-digital-activation

علاوه بر آن با آغاز ماه نوامبر 2015 و ارائه آپدیت برای ویندوز 10، که با نام 1511 شناخته میشود میتوانید با داشتن کد فعال سازی ویندوز 8.1 یا ویندوز 7 و یا ویندوز 8 ، ویندوز 10 را فعال کنید.

و تازه چیز های دیگری هم هستند که کار را کمی پیچیده میکنند! شرکت مایکروسافت برای ویندوز 10 کد فعال سازی ای فراهم کرده که شما میتوانید با استفاده از آن از ویندوز استفاده کنید بدون آنکه آن را فعال کنید. من به تازگی یک مقاله از منبعی که به احساساتی و جو گیر بودن بودن معروف و همیشه پر از اطلاعات غلط است خواندم، که گفته بود این راه کار منجر به ارتقاء ویندوز به windows 10 pro میشود.

متاسفانه این اطلاعات غلط است. ولی قوانین جدید راه های جالبی را به ما نشان میدهند. مخصوصا اگر قصد تان ارتقاء از نسخه ی home به نسخه ی pro باشد.

در واقع منظور ما این است که کد های فعال سازی قدیم تان که بیهوده در حال خاک خوردن هستند ناگهان مفید واقع میشوند! مانند تخفیف بسیار عالی شرکت مایکروسافت برای ارتقای ویندوز 8 چند ماه پس از فروش آن. علاوه بر آن شاید شما هنوز کد فعال سازی ویندوز 7 نسخه ی pro یا Ultimate را داشته باشید که دیگر از آن استفاده ای نمیکنید ولی این کد ها میتواند ویندوز 8 را از نسخه ی home به pro ارتقاء دهد و شما 100 دلار سود ببرید.

من به تازگی عملیات فعال سازی و ارتقاء ویندوز را بر روی سیستم های مختلف اجرا کردم که نتایج آن را در پایین می بینید:

روش 1: نصب مجدد سالم

من به تازگی یک هارد SDD HP Spectre x360 که حاوی ویندوز 8.1 نسخه ی homeبود را به ویندوز 10نسخه ی pro ارتقاء دادم. بعد از انجام عملیات ارتقاء از یک حافظه فلش استفاده کردم و نسخه ی سالم windows 10 pro را بر روی آن کپی کردم. در میان انجام این کار دو بار از من کد فعال سازی خواسته شد و من هر دو بار از گزینه ی skip یا همان رد شدن استفاده کردم.

بعد از اتمام نصب، وضعیت فعال سازی را چک کردم که ببینم آیا ویندوز فعال شده است یا خیر؟(از قسمتsetting ,update and security , Activation) ویندوز فعال شده بود چرا که سرور مایکروسافت سخت افزار را شناخته بود و از قانون حق دیجیتالی digital entitlement))استفاده کرده بود.

روش 2:نصب مجدد با نسخه ی ارتقاء داده شده

به عنوان بخشی از آزمایش من از لپ تاپ Surface 3 استفاده کردم که دارای ویندوز 8.1 نسخه ی home بود و به تازگی با استفاده از قاعده ی حق دیجیتالی به ویندوز 10ارتقاء داده شده بود. این دستگاه از نسخه ی pro به نسخه یHome با استفاده از MDSN ارتقاء داده شده بود. پس در واقع حق دیجیتالی برای هر دو نسخه های ویندوز10 ( Pro وHome (، بر روی سرورهای مایکروسافت ثبت شده بود.

پس از آن من برنامه Microsoft’s recovery image را برای Surface 3 دانلود کردم و آن را در فلش کپی کردم سپس نسخه ی اصلی را که همانwindows 8.1 home بود را نصب نمودم.

در قدم بعد، از آپدیت های ویندوز استفاده نمودم تا آن را ارتقا دهم که به خوبی هم جواب داد ولی یک مشکل وجود داشت: ویندوز جدید من نسخه ی home بود در حالی که من حق دیجیتالی برای آپدیت نسخه ی pro را داشتم. حال چگونه باید سیستم را وادار به دانلود آپدیت میکردم؟

و اینجاست که نقش کد فعال سازی (default product key) مشخص میشود. بر روی change product key در کنترل پنل کلیک کردم (یک بخش مشابه در صفحه ی فعال سازی در تنظیمات وجود دارد) وبا انجام این کار یک پیغام ظاهر میشود.

سپس من کد فعال سازی پیش فرض را وارد نمودم :  VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T

و همین باعث شد که سیستم بفهمد که من میخواهم از نسخه ی home به pro آ ارتقاء دهم.

من بر روی دکمه ی شروع ارتقاء (start upgrade) کلیک کردم و بعد از چند دقیقه سیستم مجددا راه اندازی (Restart ) شد. من به اینترنت متصل شدم و سخت افزار خود را در سرور های مایکروسافت چک کردم. چون که حق دیجیتالی برای ویندوز 10 نسخه ی پرو ثبت شده بود سیستم فورا فعال سازی شد و دیگر نیازی به کد فعال سازی نبود.

روش 3 :ارتقاء یک کامپیوتر خانگی جدید از home به pro

بیایید فرض کنیم که شما یک کامپیوتر نو خریده اید که روی آن windows 10 home نصب است وقتی شما تنظیمات فعال سازی را نگاه میکنید احتمالا با چنین صحنه ای روبرو میشوید:

اگر شما کد فعال سازی نسخه ی پرو را داشته باشید میتوانید آن را وارد کنید و کار تمام است! خیلی ساده!

اگر شما کد را نداشته باشید و بخواهید آن را بخرید بر روی store کلیک کرده و آنجا کد را با هزینه یکصد دلار بخرید. باز هم راه حل خیلی ساده!

اما اگر شما کد فعال سازی یکی از ویندوز های 7 نسخه ی Ultimate یا Professional یا ویندوز 8 و یا 8.1 نسخه ی Pro را داشته باشید باید چه کرد؟

در این صورت برای ارتقاء شما باید دو مرحله طی کنید.

اول: مطمئن شوید که آپدیت ماه نوامبر را نصب نموده اید و نسخه ی 1511 بر روی سیستم شما نصب است.

دوم: بر روی دکمه ی تغییر کد فعال سازی (change product key) کلیک کرده و کد فعال سازی(در بالا ذکر شده) را وارد کنید. بعد از پایان عملیات صفحه ی فعال سازی را خواهید دید وبا این پیغام مواجه میشوید:

“واقعا فکر کرده بودید که کد فعال سازی پیش فرض به شما یک ارتقاء یکصد دلاری به طور رایگان میدهد؟ متاسفانه ارتقاء به این روش انجام نمی پذیرد حتی اگر شما جای دیگری خوانده باشید که این کار ممکن است.”

در عوض بر روی کلید change the product key کلیک کرده و کد فعال سازی یکی از ویندوز های 7 نسخه ی Ultimate یا Professional یا ویندوز 8 و یا 8.1 نسخه ی Pro را وارد نموده با فرض آن که آن کد قانونی است و شما آپدیت 1511 و یا بعد از آن را دارید عملیات فعال سازی با موفقیت کامل میشود.

اگر فکر میکنید این فرایند دست و پا گیر به نظر میرسد حق با شماست با این حال بسیار سریع است.

منبع: zdnet.com۲ دیدگاه

برنامه نویسی اندروید

باسلام
ممنون از پست خوبتون.

sam

ویندوز هوم من اصلی بود چطور برگردم به ویندوز hom خودم لطفا کمک کنید

دیدگاه ها:

  1. sam گفت:

    ویندوز هوم من اصلی بود چطور برگردم به ویندوز hom خودم لطفا کمک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *