آشنایی با پائول دا روو، بنیان گذار تلگرام

پائول دا روو بنیان گذار باهوش تلگرام است، نرم افزار کاربردی که در کانون بحثهای جدی کد نویسی جهان قرار گرفته است. تلگرام رقیب برلینی برنامه whatsApp و فیس بوک محسوب می شود.به گزارش کلیک این برنامه با استفاده از دو لایه کد نویسی، برنامه ای سریع تر و ایمن تر نسبت به دیگر برنامه های پیام رسانی است. کاربران این برنامه می توانند پیغام و فایل را برای دوستانشان بفرستند، گروه های گفتگو با بیش از دویست عضو ایجاد کنند یا چت روم های خصوصی ویژه ای که قابلیت از بین بردن خود را دارند، انتخاب کنند.
تروریست های داعش برای برقراری ارتباط به برنامه های کاربردی زیر زمینی کد نویسی شده شبیه به تلگرام روی آورده اند. لیث الخوری، رئیس تحقیقات شرکای جهانی Flash point آن را روش جدید محبوب، میان جهادی ها می خواند.
اما پائول دا روو بنیان گذار سی و یک ساله برنامه تلگرام دقیقا کیست؟ این چیزی است که ما درباره او می دانیم:
1. او « مارک زاکربرگر روسی» نامیده میشود.
قبل از راه اندازی تلگرام درسال 2006، او شبکه Vkontakte ( به اختصار VK) که یک شبکه اجتماعی محبوب روسی در کشور روسیه است را بنیان نهاد که به عنوان جایگزینی برای فیس بوک عمل می کند.

2. او حالا یک تبعیدی است.
در سال 2014 او تصمیم گرفت تا از کشور زادگاهش به علت رد درخواست دولت روسیه مبنی بر مشارکت در تحویل اطلاعات کاربران Vkontakte اوکراین، فرار کند.

3. او یک بار به ادوارد اسنودن پیشنهاد کاری داد،
زمانی که روسیه پناهندگی موقت اسنودن را در سال 2013 تضمین کرد، دا روو از او خواست تا به عنوان توسعه دهنده امنیت نرم افزار در Vkontakte کار کند. در آن زمان دا روو لبریز از غرور نسبت به کشورش بود. او می گوید:« در چنین لحظاتی هر کسی به کشور ما افتخار می کند و از راهی که ایالات متحده انتخاب کرده پشیمان خواهد شد. راهی که یک کشور به ارزش هایی که بر پایه آن بنا شده خیانت می کند.» ( او هم چنان لقب اسنودن که قهرمان شخصی وی است را دارد.)

4. به نظر او تمام برنامه های کاربردی پیام رسانی «مزخرف اند».
به همین خاطر او و برادرش نیکلای، ساخت برنامه ی تلگرام را در سال 2013 شروع کردند. او در مصاحبه با مجله TechCrunch Disrupt در سپتامبر همان سال توضیح می دهد « به عبارت ساده تر، وجود چندین برنامه کاربردی پیام رسانی اهمیتی ندارد اگر همه آن ها مزخرف باشند.»

5. او بیشتر نگران تهدیدهای حریم شخصی است تا تهدید های تروریستی
دو راوو در مصاحبه با ارین مک لاگلین خبرنگار بین المللی CNN در ماه سپتامبر می گوید: « اگر با آمار و ارقام به موقعیت نگاه کنیم و برای لحظه ای احساسات را کنار بگذاریم، احتمال اینکه شما یا من در نتیجه یک حمله تروریستی بمیریم تقریبا صفر است. احتمال اینکه ما دچار یک سانحه تصادف شویم میلیون ها برابر بیشتر از این است که ما از یک عمل تروریستی صدمه ببینیم. »

6. او اعتقاد دارد که مزایای مهیا کردن ارتباطات شخصی به هزینه ای که برای آن پرداخت می کنیم می ارزد.
بعد از گزارشاتی که تروریست های داعش از برنامه تلگرام برای برقراری ارتباط استفاده می کنند، تلگرام اعلام کرد که کانال های در ارتباط با داعش را در 12 زبان مسدود کرده است. هم چنین اعلام داشته اند که ارتباطات شخصی بین افراد داعش تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت اما این بدان معنی نیست که کد نویسی چیز ناشایست و بدی است. ما فکر می کنیم که مهیا کردن این نوع از ابزار مطمئن و ایمن شخصی برای گروه ها و 99/99% مردم که هیچ ارتباطی با تروریسم ندارند بدان معنا است که خطر بیشتری که متوجه ما است از ناحیه دیگری وجود دارد. دو راوو در گفنگو با مک لالگین هم چنین این نکته را اضافه می کند که غیر ممکن است که ما بتوانیم جلوی گسترش کد نویسی را بگیریم. او می گوید تروریست ها همیشه یک راه برقراری مطمئن پیدا خواهند کرد.

7. او معتقد است که « دولت فرانسه به اندلزه داعش » مسئول حملات پاریس است.
دو راوو این گونه نوشته است که: سیاست ها و بی احتیاطی فرانسه منتج به آن تراژدی شد. دولت فرانسه با استفاده از « مالیات گزاف » از مردم اش پول می گیرد تا آن پول را صرف « راه اندازی جنگ های بیهوده » کند.

8. او برای پول در این حوزه کار نمی کند.
پائول دا روو می گوید که هزینه تلگرام را با « اعانه سخاوتمندانه ای از پول خودش » پرداخت می کند.و اگر روزی تلگرام به پول نیاز پیدا کند ما از مشترکین خود دعوت خواهیم کرد تا کمک مالی کنند و گزینه های غیر ضروری پولی به تلگرام اضافه خواهپم کرد تا هزینه ها و درآمد ها ی حاصله باهم برابر شوند. اما کسب سود هیچ وقت هدف تلگرام نخواهد بود.

9. او یک جهانگرد و یک عکاس با استعداد است.
حساب کاربری اینستاگرام وی از عکس های زیبایی از مناظر و عکس هایی از خودش پر است. مکان عکس های اخیر وی شامل فنلاند، بارسلونا، سن فرانسیسکو، نیویورک و رم است. اگرچه دا روو در سن پترزبورگ بزرگ شده است اما قسمتی از دوران کودکی خود را در ایتالیا گذرانده است.

10. اما او هیچ جا را خانه خود نمی داند.
دا روو در مصاحبه با مک لالگین می افزاید « من ترجیح میدهم که سوزن به هیچ نقطه ای از جهان اشاره نکند. من فکر می کنم که ما باید کمتر به مفاهیم منسوخ که ما آن را کشور ها می نامیم، وابسته باشیم ». او از این که روسیه را ترک کرده پشیمان نیست و می گوید من واقعا خوشحالم که آن جا را ترک کردم زیرا شرکت جدید بسیار موفق تر از شرکت قبلی است. اما ممکن است که روزی بازگردد. او اشاره می کند که «من مطمئن نیستم که تصمیم دارم برای همیشه به آن جا برگردم.»بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *