Magic Lantern چیست و چه کاری می کند؟

تجهیزات، قطعات و پردازشگرهای استفاده شده در دوربین های کانن نسبت به فرموری (Firmware) که برروی آن نصب شده است بسیار پیشرفته تر هستند و این امکان وجود دارد که با نصب فرمورهایی که توسط افراد دیگر تولید شده است توانایی های دوربین های کانن را بالا برد. 
Magic Lantern در واقع اصلی ترین فرمور متفرقه (Custom Made Firmware) برای دوربین های کانن است که در واقع بیشتر کارایی ان برروی دوربین های سری ۵D نمایان می شود. این نرم افزار در واقع برروی SD Card و یا CF دوربین نصب شده و در کنار نرم افزار اصلی کانن قابل اجراست (هرچند در دوربین هایی همچون ۶۰۰D این ویژگی کمی دوربین را کند می کند).
اما Magic Lantern چه چیزهایی به دوربین شما اضافه خواهد کرد؟
در بخش “تنظیمات صدا” شما امکان دستکاری Audio gain را خواهید داشت. سیستم حذف صدای باد و امکان انتخاب ورودی ضبط صدا، مانیتورینگ صدای در حال ضبط و امکان ضبط صدای فیلم ها بصورت wave.

در بخش “Exposure” موارد زیر به دوربین شما اضافه خواهد شد:
تنظیمات تخصصی White Balance  بصورت محدود درجه ای کلوین (این امکان در دوربین های آماتور کانن وجود ندارد و در دوربین های حرفه ای نیز این امکان موجب گسترش محدوده کلوین خواهد شد) همچنین چندین امکان دیگر برای کنترل Exposure به دوربین شما افزوده خواهد شد که در حالت عادی موجود نیست.

در بخش Live View تعدادی گزینه جدید به صفحه اضافه خواهد شد که بدون شک کاربردی هستند. اول از همه سیستم over exposure به نام Zebra (که برروی دوربین های تصویربرداری سونی موجود است) بسیار کاربردی و در برطرف کردن نقاطی که دچار حالت Over Exposure هستند کاملا کارآمد است. سیستم فوکوس جادویی که به شما کمک می کند سریع تر برروی اجسام یا اشیا فوکوس کنید. هیستوگرام RGB با قابلیت پشتیبانی از فایل های RAW و امکاناتی دیگر.

در بخش “تصویربرداری” یا “Movie Mode” چند امکان عالی اضافه شده است که یکی از آن ها امکان کنترل کامل بر فریم ریت (frame rate) فیلم می باشد. همچنین شما می توانید دسترسی کاملی بر تنظیمات بیت ریت (bitrate) فشرده سازی تصویر h264 در دوربین داشته باشید. و از همه مهمتر اگر از کارت حافظه پرسرعت استفاده کنید امکان تصویربرداری بصورت RAW را خواهید داشت که فیلم ها را بصورت فشرده نشده (Uncompressed) برروی کارت حافظه شما ضبط خواهد کرد. قابلیت دیگری نیز برای حل مشکلات اصلاح لنز نیز در این بخش گنجانده شده است.
در بخش “Focus” چند امکان به دوربین اضافه خواهد شد تا شما کنترل کامل تری بر این بخش داشته باشید. در ضمن توانایی های عکاسی دوربین نیز دچار تغییر و تحولات اساسی خواهد شد.
به طور کلی این نرم افزار یا فرمور برروی دوربین های
۵D2, 5D3, 6D, 7D, 50D, 60D, 500D/T1i, 550D/T2i, 600D/T3i, 650D/T4i, 700D/T5i, 1100D/T3, EOS M
به راحتی قابل اجرا و نصب است. توجه به این نکته ضروری است که پس از نصب آن گارانتی دوربین شما ساقط خواهد شد و هرگونه اشتباه در نصب و یا مشکلات احتمالی برای دوربین شما به عهده خودتان است.

در واقع این فرمور برای کسانی است که می خواهند از تمامی توانایی دوربین خود که کانن آن را محدود کرده است استفاده کنند.
اما یکی از جدیدترین و بهترین امکانات این فرمور که تنها برروی دو دوربین ۵D Mark III و ۷D کار می کند قابلیت DUAL ISO است. این امکان در واقع با ترکیب تصویربرداری در دو ISO مختلف همچون ۱۰۰ و ۱۶۰۰ موجب می شود تا پردازشگر دوربین نیمی از فعالیت خود را به ISO100 اختصاص داده و نیم دیگر را به ISO 1600. به زبان دیگر ISO پایین تر مناطق روشن را ذخیره و ISO بالاتر مناطق تاریک (سایه) را ذخیره می کند. بدین گونه است که حداقل Noise ممکن در تصویر نمایان خواهد شد.

تنها ضعف این فرمور عدم فعال سازی همه امکانات آن در همه دوربین هاست (همانطور که پیش تر اشاره شد این پلاگین بیشترین کارایی خود را برروی دوربین ۵d خواهد داشت). پس از اینکه این نرم افزار منتشر شد بسیاری از فیلم سازان مستقل و افرادی که در زمینه ساخت فیلم های کوتاه و مستند فعال هستند به سراغ دوربین های DSLR شرکت کانن امدند چرا که دیگر لازم نیست دوربین هایی با حجم آن چنانی با کیفیت های پایین تر را با خود حمل کنند.

magiclantern-rawبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *