وسیله جیبی که گوشی هوشمند شما را تبدیل به میکروسکوپ می کند

تاکنون به این فکر کرده اید که چه موجودات عجیب میکرو ارگانیزمی در حال خزیدن روی پیشخوان آشپزخانه شما هستند؟

به گزارش کلیک، شاید شما هم دوست داشته باشید نمائی نزدیک از موجودات داخل گرد و غبار درگوشه اتاق تان داشته باشید. ابزار جیبی جدیدی وجود دارد که به شما کمک می کند تا نگاهی نزدیک تر به این مسائل یا نمونه های خانگی دیگر داشته باشید.
یک میکروسکوپ براق که بانیروی گوشی هوشمند شما کار می کند و μPeek نام دارد به سرمایه لازم در Kickstarter برای رسیدن به این هدف دست یافته است. این وسیله که به پشت گوشی هوشمند شما نصب می شود (بالای لنز دوربین) تقریبا سایز یک کارت اعتباری را دارد و توسط یک اپلیکیشن کنترل می شود که به شما اجازه می دهد تصاویری با شفافیت کریستالی از اشیاء ریز ببینید و توسط گوشی خود میکروسکوپ را تنظیم نمائید.
اما به گفته Patrick Galliker از بنیانگزاران و مدیرعامل شرکت Scrona در ویدئوی معرفی این دستگاه جدید شرکت Kickstarter، این میکروسکوپ قدرتمند “تنها یک لنز بزرگنمائی برای گوشی هوشمند شما” نمی باشد. این میکروسکوپ مجهز به یک لنز موتوردار و اجزاء نوری پیچیده ای است که معمولا در میکروسکوپ های حرفه ای و گران قیمت استفاده می شود.
μPeek را به گوشی خود متصل نموده و آن را روی هرسطحی که می خواهید به آن درسطح میکروسکوپی بنگرید قرار دهید. می توانید با دقت به دنیای کوچکی که روی فرش اتاق نشیمن است بنگرید یا نمائی نزدیک از برگی که افتاده است داشته باشید. اگر ترجیح می دهید از μPeek برای نگاه کردن به چیزی روی اسلاید میکروسکوپ استفاده کنیدمی توانید این کار را انجام دهید. دستگاه به همراه خود یک نگهدارنده اسلاید در سایز استاندارد به همراه یک سری اسلاید خالی بعلاوه راهنمائی است که توضیح می دهد چگونه نمونه ها را آماده کنید.
ویدئوی Kickstarter دستگاه را در حال استفاده در تنظیمات مختلفی نشان می دهد از جمله در جائی که به نظر آزمایشگاهی پیشرفته می باشد. آقای Galliker در این ویدئو توضیح می دهد که گرچه μPeek قطعا شبیه میکروسکوپ های سنتی نمی باشد با این حال می تواند برای دانشمندان در زندگی واقعی مفید باشد. در حقیقت طرح این دستگاه چنان “ساده و توانمند ” است که احتمال دارد “انتخاب اول” دانشمندان حرفه ای گردد.
این دستگاه در محیط های دیگر نیز می تواند مفید باشد. قیمت مناسب دستگاه انتظار می رود قیمت خرده فروشی μPeek 159$ باشد و سایز بسیارکوچک آن، این وسیله را برای کلاسهای علمی، کاربردی می سازد. ازآنجا که می توان μPeek را در جیب قرار داد، در هرجائی مانند جنگل یا ساحل می توان استفاده کرد. شرکت Scorna ورژن دیگری از دستگاه را با نام μPeek آبی پیشنهاد می دهد که با نورهای UV تجهیز شده است بطوریکه می تواند به عنوان یک میکروسکوپ فلورسنت استفاده شود. انتظار می رود طرح پیشرفته تر به قیمت خرده فروشی 219$ به فروش برسد.
هرچند هنوز نمی توان μPeek را خریداری نمود اما آقای Galliker می گوید که دستگاه درطی نیمه دوم سال 2016 بطور آنلاین موجود خواهد بود. پس نمونه هایتان را آماده کنید!بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *