چگونه برنامه‌ پیش فرض اجرا کننده فایل‌های PDF در ویندوز 10 را تغییر دهیم؟

همانطور که می‌دانید مرورگر پیش فرض سیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت مرورگر مایکروسافت اج (Microsoft Edge) است. اما این مرورگر تنها به طور پیش فرض برای باز کردن لینک‌های مختلف در ویندوز 10 انتخاب نشده، بلکه در این سیستم عامل به طور پیش فرض وظیفه‌ی اجرای فایل‌های پی‌دی‌اف (PDF) را نیز برعهده دارد. به بیان دیگر اگر از ویندوز 10 استفاده کنید، برنامه‌ پیش فرض اجزا کننده‎‌ فایل‌های پی‌دی‌اف آن مرورگر مایکروسافت اج است.

این موضوع منجر شده که دیگر به منظور مشاهده‌ فایل‌های با فرمت پی‌دی‌اف نیازی به استفاده از نرم افزارهای ثانویه و مجزا نداشته باشیم و این اقدام به طور پیش فرض و با استفاده از مرورگر مایکروسافت اج امکان‌پذیر باشد. اما همانطور که می‌دانید، نرم افزارهای اختصاصی مروبط به اجرای فایل‌های پی‌دی‌اف قابلیت‌های بسیار گسترده‌ای را ارائه می‌کنند و گاها نیاز داریم که از این نرم افزارها به منظور اجرای این سبک از فایل‌های اطلاعات استفاده کنیم.

اما اگر قصد داشته باشیم که برنامه‌ پیش فرض اجرا کننده‌ فایل‌های پی‌دی‌اف خود را در ویندوز 10 مایکروسافت تغییر دهیم، باید چگونه عمل کنیم؟ ما در این مقاله قصد داریم که طی آموزشی تصویری روند تغییر برنامه‌ پیش فرض اجرا کننده فایل‌های پی‌دی‌اف در ویندوز 10 مایکروسافت را خدمت شما عزیزان ارائه نماییم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که با کلیک همراه باشید.

 

استفاده از گزینه‌ Open With به منظور تغییر برنامه پیش فرض

شما می‌توانید به راحتی و با استفاده از قابلیت Open with سیستم عامل ویندوز، برنامه پیش فرض اجرا کننده هر یک از فایل‌های مد نظرتان را تغییر دهید. به مظنور تغییر دادن برنامه پیش فرض اجرا کننده فایل‌های پی‌دی‌اف، کافیست که بر روی فایل کد نظرتان مراجعه کنید که فرمت آن پی‌دی‌اف است. حال بر روی این فایل راست کلیک نموده و دقیقا مانند تصویر زیر بر روی گزینه‌ Open with بروید. سپس از پنجره کشویی جدید ایجاد شده گزینه‌ Choose another app را انتخاب کنید.

1

با انتخاب این گزینه، پنجره‌ی پاپ‌آپی نمایان می‌شود که در آن می‌توانید سایر برنامه‌های مد نظرتان را به منظور اجرای فایل مد نظر خود انتخاب کنید. دقت داشته باشید که اگر برنامه‌ی مد نظرتان را انتخاب کرده و گزینه‌ OK را بزنید، این برنامه تنها برای یک مرتبه فایل انتخابی شما را اجرا می‌کند یعنی این برنامه به عنوان نرم افزار پیش فرض اجرا کننده فایل‌های مد نظرتان انتخاب نمی‌شود. اما چنانچه پس از انتخاب برنامه‌ مد نظر تیک گزینه‌ “Always use this app” را نیز بزنید، برنامه‌ انتخابی شده به عنوان نرم افزاری پیش فرض اجرا کننده فایل مد نظرتان ذخیره می‌شود و از این پس هر بار که فایلی با پسوند انتخاب شده را اجرا کنید، به طور پیش فرض برنامه‌ انتخابی‌تان آن فایل را اجرا خواهد کرد.

2

گاها مشاهده می‌شود که در لیست برنامه‌های ارائه شده، نام آن برنامه‌ مد نظر شما وجود ندارد. در این شرایط شما باید به طور دستی نرم افزار مد نظرتان را از مسیر نصب شده انتخاب کنید. بدین منظور ابتدا بر روی گزینه‌ More Apps کلیک کرده و سپس گزینه‌ی آبی رنگ با عنوان “Look for another app in this PC” را انتخاب کنید. حال با مسیر نرم افزار مد نظرتان را دنبال کرده و نهایتا با آن را انتخاب نمایید. حتما در این مرحله تیک گزینه‌ “Always use this app” را فعال کنید تا این برنامه به عنوان نرم افزار پیش فرض اجرا کننده فایل‌های مد نظرتان انتخاب شود.

3

 

تغییر برنامه پیش فرض اجرا کننده فایل از طریق Control Panel

امکان تغییر دادن برنامه‌های پیش فرض اجرا کننده فایل‌های گوناگون از طریق Control Panel سیستم عامل ویندوز 10 نیز امکان‌پذیر است. بدین منظور وارد Control Panel شده و گزینه‌ی “Default Programs” را انتخاب نمایید. سپس گزینه‌ نمایش داده شده در تصویر زیر با عنوان “Associate a file type or protocol with a program” را انتخاب کنید و چند ثانیه صبر کنید تا اطلاعات موردن نیاز توسط ویندوز دستگاه بارگذاری شود.

4

حال در لیست پیش رو به دنبال پسوند .pdf بگردید که مربوط به فایل‌های با این فرمت است. هنگامی که این بخش را یافتید، بر روی آن کلیک کنید. همانطور که می‌بینید برنامه‌ پیش فرض اجرا کننده این فایل‌ها مرورگر مایکروسافت اج تعیین شده است، بنابراین برای تغییر این برنامه باید بر روی آیکون Change Program کلیک نمایید.

5

در این لحظه یک پنجره پاپ‌آپ پیش رویتان قرار می‌گیرد که دقیقا توضیحات بخش پیش برای این قسمت نیز صدق خواهند کرد. اگر نرم افزار مد نظرتان به منظور اجرای فایل‌های پی‌دی‌اف در لیست پیش فرض ارائه شده توسط سیستم عامل ویندوز 10 موجود نبود، گزینه‌ More apps را انتخاب نمایید.

6

حال بر روی گزینه‌ با عنوان “Look for another app in this PC” کلیک کرده و مسیر نرم افزار مد نظرتان را انتخاب کنید. نهایتا گزینه‌ OK را بفشارید. بدین صورت نرم افزار پیش فرض اجرا کننده فایل‌های پی‌دی‌اف در سیستم عامل ویندوز 10 شما تغییر پیدا می‌کند.

7

دقت داشته باشید که این کار می‌تواند برای هر نوع فایل با هر پسوندی انجام شود. روند انجام ار هم دقیقا مشابه با آموزش ارائه شده خواهد بود.

 

منبع: howtogeekیک دیدگاه

MWeb

امـــــــــــــــــــــین جوون ممنون….

دیدگاه ها:

  1. MWeb گفت:

    امـــــــــــــــــــــین جوون ممنون….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *