نرم افزاری که حالت چهره شما را شناسایی می کند

محققان به تازگی یک برنامه قوی آنالیز عضلات صورت را به صورت مجانی در دسترس عموم قرار داده اند.
یکی از محبوب ترین پیام های بازرگانی که به آن علاقه دارم، تبلیغی برای محصولی با عنوان تست سردرد خانگی است که درآن کوین نیلون با نگرانی می گوید: ” من حالم خوبه، ولی اگر یک سر درد بد داشته باشید و متوجه آن نباشید چه کار می کنید؟ تست سردرد خانگی مشخص می کند که چه وضعیتی دارید.”
به گزارش کلیک، در این زمینه، برنامه ای به نام InteraFace وجود دارد که البته برنامه خیلی پیشرفته ای محسوب نمی شود؛ اما این برنامه که بر روی هر دو پلتفرم اندروید و آی او اس قابل اجرا است، فقط با کمک دوربین عقب و برخی از تکنولوژی های تشخیص چهره، قادر به اعلام این که چه احساسی دارید، است؛ این برنامه با یک بار شناسایی چهره می تواند احساس شما را در 5 حالت مختلف اعلام کند: تنفر، شگفت زدگی، عادی و شادی.
شما می توانید با دانلود این نرم افزار از آی تونز یا گوگل پلی از آن استفاده کنید.
البته همانطور که اشاره شد، این برنامه خیلی پیشرفته نیست و فقط برای تفریح و تست ساخته شده و یک برنامه آزمایشی برای لابراتوار Human Sensing است؛ ولی با تمام این اوصاف، تکنولوژی تشخیص چهره آن که کاری از تیمی به مدیریت فرناندو د لا توره است، یک پروژه بسیار قدرتمند و یک کاندیدا برای آینده نزدیک تکنولوژی محسوب می شود که در آن ربات ها، نیاز های انسانی را تشخیص داده و آن ها را تأمین می کنند.
لابراتوار Human Sensing نرم افزار InteraFace را به صورت مجانی برای دانلود همگان قرار داده و با این اقدام، جدیدترین پیشرفت علم در آینده روشن رباتیک را به صورت متن باز در دسترس همگان قرار داده است. حال این که توسعه دهندگان با این تکنولوژی چه خواهند کرد، به سوال بزرگی تبدیل شده؛ با این وجود می توان حدس زد، نرم افزارهایی که به احتمال زیاد با این تکنولوژی تولید خواهند شد عبارتند از نرم افزار کنترل احساسی بیماران و یا تشخیص میزان توجه حضار به سخنرانی یک سخنران و … که در آینده، این تکنولوژی به مرحله ای می رسد که می تواند به ربات ها در انجام دقیق تر وظایف محوله در خانه یا محل کار کمک کند.
InteraFace یک حرکت رو به جلو در زمینه تشخیص حالات مختلف صورت از طریق ساده کردن آنالیز تصاویر صورت به شمار می رود؛ آقای د لا توره در این ارتباط معتقد است که اینترافیس، شناسایی حالت صورت فرد را با سرعت، دقت و کارایی بالایی انجام می دهد و مزیتی که نسبت به بقیه دارد، این نرم افزار در اکثر گوشی های هوشمند قابل نصب است؛ او در ادامه می افزاید، عصر حاضر با تکنولوژی های پیشرفته، فرصت مناسبی برای ساخت چندین نمونه از این نرم افزارها با تکنولوژی روز است در عین حال، معتقدیم زمانی که این تکنولوژی در دسترس همگان باشد، شاید ایده های جالب تری به ما برسد و شاید این ایده های جدید بتوانند به توسعه این نرم افزار کمک بیشتری نمایند.
محققان در دانشگاه دوک هم اکنون اینترافیس را به یک نرم افزار آزمایشگاهی تبدیل کرده اند که میزان اطمینان به آنالیز حالات صورت را با زیر نظر داشتن بیماران اوتیسمی مورد آزمایش قرار می دهد.
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که آنالیز حالات صورت در عصر تکنولوژیک حاضر، امر جدیدی محسوب نمی شود؛ اما موردی که این نرم افزار را از بقیه متمایز می کند، سرعت و دقت بالای آن است. نسبت به روش های قبلی حجم کمتری از حافظه اصلی کامپیوتر را اشغال می نماید در نتیجه به قدرت پردازش کمتری نیاز دارد و همین موضوع باعث شده تا این نرم افزار در پلت فرم های بسیاری قابل اجرا باشد از جمله گوشی های هوشمند و نرم افزارهای رباتیک.
شایان ذکر است، ایده اولیه طراحی این نرم افزار در شناسایی احساسات از طریق گفتن احساسات بود که این موضوع باعث ایجاد یک خلا بزرگ در زمینه پیشرفت و توسعه آنالیز تصاویر از حالات صورت تا کنون شده بود که با توسعه نرم افزار، این مشکل نیز رفع گردیده است.
منبع: ZDnetبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *