۵ موضوع داغ که فناوری کسب‌وکار را در سال ۲۰۱۵ تکان ‌داد!

در سال ۲۰۱۵ صفحات تکتونیکی در دنیای تشکیلات اقتصادی IT دچار تغییر جهت بزرگی شدند. سردبیران ارشد وب‌سایت ZDNet در آمریکا، بریتانیا و استرالیا مهم‌ترین تحولات سال را زیر نظر گرفته‌اند.


به گزارش کلیک، فن‌آوری با عمیق‌ترین تاروپود کدهای هویتی تک‌تک فرایندهای تجاری در سال ۲۰۱۵‌، تنیده شده‌است. این موضوع تقریباً نیروی محرکه هر تجارتی است. از تجارت‌هایی با مالکیت فردی گرفته تا بزرگ‌ترین غول‌های تجاری موجود در لیست مجله Fortune. و از آنجا که همچون هوایی که روزانه تنفس می‌کنیم با زندگی روزمره ما عجین شده، سردبیران ارشد ما در سرتاسر جهان گردهم‌آمده‌اند و ۵ موضوع داغی را که در سال ۲۰۱۵ تکنولوژی کسب‌وکار را شکل داده، تقسیم‌بندی کرده‌اند.
Cloud به بلوغ رسیده و اولین گزینه انتخابی شده ‌است (Larry Dignan)
همان‌طور که در گزارش ویژه ماه دسامبر وب‌سایت ZDNet ذکر شده، cloud ازلحاظ نرم‌افزاری و زیرساخت‌های تشکیلات اقتصادی تبدیل به مدل تحویلی استاندارد de facto شده‌است. این حقیقت نباید آن‌قدرها تعجب‌برانگیز باشد. زیرا گفته‌شده که سال ۲۰۱۵، سال بلوغ cloud است. از میان زمینه‌های اصلی در پایان سال ۲۰۱۵ به این موارد می‌پردازیم:
زیرساخت‌های خدماتی، نکته اساسی تثبیت‌کننده جایگاه بازیکنان است. افشاگری مالی خدمات وب‌سایت آمازون، که آشکارا در مقام اول قرار دارد، به گستردن امکانات در روندی پرخطر ادامه داد و ابزارهای تجزیه‌وتحلیل و هوش تجاری را برای بالا بردن انبوه تشکیلات اقتصادی، راه‌اندازی کرد. همچنین پلتفرم پردازشگر مایکروسافت Azure این بسته را هدایت کرد و جنبش‌های آموزش و تحلیل ماشین را ایجاد نمود که در آینده باید به‌صورت سود سهام پرداخت‌گردند. آی.بی.ام به ساخت اکوسیستم خود و انجام بازی دوگانه cloud ادامه داد و گوگل گفتگوی بیش‌تر در مورد تشکیلات اقتصادی را بندت.
شرکت Salesforce جایگاه راهبردی خود را حفظ کرده و شروع به مطرح‌کردن خویش به‌عنوان سیستم اجرایی روابط مشتری نموده است. افزایش تجزیه‌وتحلیل نکات برجسته cloud هدفی است که Salesforce قصد دارد به آن دست‌یابی.
محاسبات cloud همان‌طور که بر دسته‌ای از بازی‌های عمودی متمرکز گشته بیش‌تر بر بازیکنان بخش “Industry Cloud ” هم تمرکز داشته است.
برنامه Hybrid matters و تمام فروشندگان مرکز داده‌ها پیشنهاد چنگ‌اندازی به منابع پردازش عمومی را می‌دهند.
قیمت پردازش cloud از نقطه فروش پایین‌تر می‌آید. بله، جنگ قیمت‌ها درمی‌گیرد، اما چابکی اساسی‌ترین برد مشتریان است. بعلاوه این مشتریان ناچارند بر بهینه‌سازی هزینه و ساختار فرضی تمرکز کنند که نهایتاً راه بر خدمات می‌برد.
تمام استراتژی‌های شرکت‌ها و ملحقات آن‌ها حول محور cloud می‌چرخد. با اتمام سال ۲۰۱۵، بزرگ‌ترین سؤال دور این مطلب می‌گردد که آیا این مجموعه برنامه‌ها در cloud موفقیت‌آمیز خواهند بود؟ Oracle و SAP قطعاً بر سر این موضوع شرط‌بندی کرده‌اند.
هوش مصنوعی شتابی ناگهانی می‌یابد، پرسش‌های بزرگی پدید می‌آیند (Jason Hiner)
هوش مصنوعی، حداقل در مفهوم کلی آن، هم‌زمان با پردازش مطرح بوده‌ است. اما در سال ۲۰۱۵ حرکت آن، هم‌زمان با آگاهی گسترده از بدنامی رو به افزایش محصولاتی چون IBM Watson، Siri،Google Now، Echo Amazon سرعت‌گرفت. بازهم قدرتمندترین کاربرد هوش مصنوعی، پشت‌صحنه در صنایع، اتفاق می‌افتد. مثل خدمات مالی، تولید، مراقبت‌های بهداشتی و صنایع دفاعی.
شتاب هوش مصنوعی و رباتیک پرسش بزرگ‌تری را در پی خواهد داشت: آیا بیش از آن‌که اشتغال‌آفرین باشد مشاغل را از بین خواهد برد؟ بحث‌های بسیار زیادی بر سر این موضوع در گرفته‌ است که اغلب آن‌ها بدبینانه هستند. این‌که وقتی افراد به آینده نظر می‌کنند این پرسش مطرح می‌شود که برای انسان‌ها چه مشاغلی باقی خواهد ماند و پیامد آن در جامعه چه خواهد بود؟ همان‌طور که در سرمقاله‌ام در ZDNet ذکر شده، از منظرهای مختلفی به موضوع پرداخته‌ام. زمانی که ربات‌ها مشاغل انسانی را از بین می‌برند، نیروهای انسانی کارهای بهتری برای انجام‌دادن خواهند یافت.
پرسش بزرگ دیگری که در ۲۰۱۵ شاخص گشت این است که آیا هوش مصنوعی و ربات‌ها، مثل فیلم (Terminator) نابودگر، خطری هستند که انسانیت را تهدید می‌کنند؟ آیا زندگی واقعی می‌تواند تقلیدی از هنر باشد؟ بیل گیتس، آلون ماسک (Elon Musk) و استفان هاوکینگ جزو پرسروصداترین منتقدین هوش مصنوعی به‌عنوان یک تهدید جدی بودند. درواقع، ماسک و هاوکینگ جزو ۱۰۰ رهبر علوم و فن‌آوری بودند که نامه‌ای سرگشاده را در سال ۲۰۱۵ به امضا رساندند مبنی بر اینکه دولت‌ها باید تحت‌فشار قرار بگیرند تا از هوش مصنوعی در سیستم‌های نظامی خودمختار استفاده‌نکنند.
در فستیوال IdeaFestival سال ۲۰۱۵، دکتر Roman Yampolskiy، نویسنده فراهوش مصنوعی، روشی مربوط به آینده، ارزیابی دقیقی از این تهدید به‌عمل‌آورده‌است و پیشنهاد کرده که با تحقیقات هوش مصنوعی، بالغانه و سیستماتیک برخورد کنیم. او توصیه‌کرده که با این مورد در درجه‌ای از امنیت که در مورد آزمایش سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی یا برای محافظت کودکان و حیوانات، در نظر می‌گیریم، رفتار نماییم. این به‌آن معناست که نیاز به هیئتی برای بازنگری در تحقیقات و اختصاص بودجه وجود دارد تا اطمینان‌یابیم که در حیطه خلاقیت آن‌قدر سریع حرکت نمی‌کنیم که ناگهان کنترل همه‌چیز از دستمان خارج‌شود.
جنگ بر سر شدت رمزگذاری (Chris Duckett)
برای کسانی که علاقه‌مند به موضوع امنیت و حریم خصوصی هستند سال گذشته عجب سالی بود!
۱۲ ماه پیش، سرزمین بومی مادری من فاقد مجوز دوساله سیستم نگهداری داده‌ها بود و علاوه به راین با این توهم که دارندگان حق کپی‌رایت قادر به مسدود کردن وب‌سایت‌ها از دیدگان استرالیایی‌ها هستند هم مواجه نبود. اما زمانه عوض می‌شود.
با افزایش موج تحت‌نظر گرفته شدن شهروندان، رهبران دنیای غرب به عرصه تمایلات آرزومندانه گام نهادند و توجه خود را به این معطوف‌کردند که از صنعت فن‌آوری بخواهند تا کلید رمزگذاری اساطیری ماهرانه‌ای طراحی کند تا به دولت‌ها توانایی تحت نظر گرفتن اجتماعات و شبکه‌هایی که “بچه‌های بد” در آن‌ها هستند را بدهد.
طبیعتاً این طرح گیج‌کننده شامل نظارت بر هیچ‌یک از اشکالات و یا تبعات شکست این شاه‌کلید نیست و حتی احتمال ناممکن بودن این طرح در حیطه ریاضیات را نیز دربر نمی‌گیرد.
بااین‌وجود، رهبرانی که اطلاعات غلطی دارند صحبت‌هایی مبنی بر غیرقانونی بودن رمزگذاری به شیوه‌ای که نتواند توسط سرویس‌های امنیتی رمزگشایی شود، می‌نمایند.
نکته مهم این است که غول‌های صنعت فن‌آوری به پس زدن چنین تقاضاهایی ادامه می‌دهند و بر سر واقعیات امنیتی و ریاضی، استوار ایستاده‌اند.
ویندوز ۱۰ و اعلام ورود دوگانه‌ها به‌عنوان پشتیبان کامپیوترهای شخصی (Steve Ranger)
در مقایسه با مراحل پرفرازونشیبی که در موردپذیرش ویندوز ۸ پیش‌آمد، ویندوز ۱۰ در بررسی‌های اولیه عموماً پاسخ خوبی دریافت‌کرده و در آغاز کار گوی سبقت را نه‌تنها از ویندوز ۸ بلکه از ویندوز ۷ هم ربوده است. وقتی پای مصرف‌کنندگان به میان می‌آید، این اتفاق تعجب‌برانگیز نیست: برای اغلب آنان سیستم‌عامل جدید تنها نسخه‌ای رایگان برای دانلود کردن است. بنابراین موفقیت شرکت مایکروسافت با توجه به این موضوع آن‌قدرها هم قابل‌توجه نیست. اما به نظر می‌رسد که تغییر جهت شرکت‌ها سریع‌تر از انتظار بوده است و سال ۲۰۱۶ را به پرده‌برداری از ویندوز ۱۰ اختصاص‌داده‌است.
همچنان کشمکش‌هایی بر سر راه هستند: در مدتی که ویندوز ۱۰ ارتقا می‌یابد تا روی دسکتاپ‌ها به موفقیت دست‌یابی، ویندوز باید بیشتر از این‌ها تلاش ‌کند. تلفن‌های هوشمند و تا حدی تبلت‌ها، عرصه رشد بزرگ هستند. بااین‌حال گوشی‌های ویندوز علیرغم همه کوشش‌های دانشمندان در کمپ ردموند مایکروسافت، در برآوردن رؤیاهای مصرف‌کنندگان با شکست مواجه ‌شده‌اند.
از ویندوز ۱۰ در مورد تلاش برای افزایش فروش کامپیوترهای شخصی هم کار زیادی بر نیامده ‌است: بااینکه این سیستم ارتقا مجانی است، نتوانسته همچون سیستم‌های پیشین، موج خرید کامپیوترهای شخصی جدید را افزایش‌دهد. آنچه واضح است این است که کامپیوتر شخصی تنها یکی از ابزارهایی است که ما امروزه از آن استفاده‌می‌کنیم. مطمئناً کامپیوترهای شخصی به‌صورت پیش‌فرض برای محیط‌های کاری انتخاب مناسبی هستند ولی مصرف‌کنندگان مدت‌هاست که به‌جای آن از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها استفاده‌می‌نمایند، گرچه احتمالاً هریک از آن‌ها هنوز یک‌دستگاه کامپیوتر شخصی غبارگرفته و مغضوب در گوشه‌ای دارند. اما ۲۰۱۶ سالی خواهد بود که دستگاه‌های دوگانه، مثلاً Surface Book مایکروسافت، در مسیر جریان اصلی قرار خواهند گرفت و چیزی را احیا خواهند کرد: کامپیوترهای شخصی کم‌کار می‌شوند اما حذف نخواهند شد.
عشق ادغام: آیا ابعاد دارای اهمیت است؟ (Larry Dignan)
احتمال این‌که یکی از فروشندگان کلیدی شما در سال ۲۰۱۵، با نهادی بزرگ‌تر ادغام‌گردد یا توسط آن خریداری‌ شود، بسیار زیاد بود. البته دستاوردهایی هم با حصول این متمم‌ها به‌دست‌آمده‌اند. تکمیل تیم cloud، تکمیل بیش‌تر معرفی محصول و برگرداندن مشتریان به صف خرید.
معامله قابل‌تأمل در سال ۲۰۱۵ ترکیب شرکت‌های Dell و EMC است. این معامله بر دو غول بالغ فنّاوری تأثیر می‌گذارد که امیدوارند ادغام ابعاد آن‌ها نیرویی معادل نیروی عظیم cloud ایجاد کند. Dell و EMC، قادر خواهند بود امکانات و ساختمان‌های زیادی در اختیار شرکت‌ها قرار دهند تا بتوانند ایجادکننده مراکز داده‌ها باشند.
شکار اینجاست: ادغام Dell و EMC، ابعاد و وظایف ادغامی زیادی را در پیشروی آن‌ها قرار خواهد داد. درعین‌حال جایگاه VMware به‌عنوان تشکیلاتی اقتصادی باقدرتی عظیم، هنوز مشخص نشده و در اختیار تأمین‌کنندگان نرم‌افزارهای کامپیوترهای server قرار خواهد گرفت. امسال یکپارچگی Dell و EMC کار بیش‌تر بر روی نرم‌افزار پاورپوینت را در پی داشته است. حال زمان تحویل کالاهاست.
نکته قابل‌تأمل دیگر: بسیاری از غول‌های تشکیلات اقتصادی درزمینهٔ فن‌آوری همچون،
هیولت پاکارد، Citrix و آی.بی.ام ساختار خود را بازسازی‌کرده و تلاش‌های خود را متمرکز نموده‌اند. شرکت عظیم هیولت پاکارد به دو بخش تقسیم ‌شده‌ است. این دو بخش عبارت‌اند از HP Inc. و تشکیلات اقتصادی هیولت پاکارد.
کدام‌یک برای مشتریان بهتر هستند؟ این پرسشی است که سال‌هاست مطرح است. آونگ فن‌آوری بین شرکت‌های کوچک و زیرک و مؤسسات با ابعاد بزرگ، درحرکت است. این‌که کدام سمت آونگ برنده خواهد شد به زمانه و نوع نگرش و نیازهای مناسب با زمان بستگی دارد. داوران از قضاوت در مورد بزرگ یا کوچک شدن ابعاد شرکت‌ها توسط ادغام‌گران و مالکان، منصرف ‌گشته‌اند.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *