چگونه در ویندوز 10 به ضبط ویدئو از محیط بازی بپردازیم؟

در ویندوز 10 مایکروسافت به طور پیش فرض قابلیتی تعریف شده که با استفاده از آن می‌توانید در حین انجام بازی‌های رایانه‌ای به ضبط ویدئو از محیط بازی بپردازید. با کلیک همراه باشید.

مایکروسافت در ویندوز 10 قابلیت یا ابزاری را ارائه کرده که با استفاده از آن بدون نیاز به هیچ ابزار یا نرم افزار جانبی می‌توانید از محیط بازی‌های رایانه‌ای خود ویدئو ضبط کنید. این قابلیت Game DVR نام دارد و در بخش مربوط به اپلیکیشن ایکس باکس (Xbox App) ویندوز 10 ارائه می‌شود. پنلی که این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهد، اصطلاحا Game Bar نام گرفته است. ما در این مقاله قصد داریم که نحوه استفاده از این قابلیت جالب را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. بنابراین با کلیک همراه باشید.

 

اجرای Game Bar

به منظور اجرا یا نمایش نوارابزار Game Bar در هنگامی که به اجرای بازی‌های کامپیوتری می‌پردازید، می‌بایست دکمه‌های ترکیبی Windows Key و G را به طور همزمان فشار دهید. در این شرایط صفحه‌ای پاپ‌آپ پیش روی شما قرار می‌گیرد. دقت داشته باشید که اگر صفحه پاپ‌آپ مربوط به Game Bar با فشردن همزمان دو دکمه Windows Key و G بر روی کامپیوترتان نمایان نشد، حتما وارد تنظیمات بازی مد نظر شده و آن را در وضعیت Windowed Mode (شرایطی که پنجره بازی کوچک است و فول اسکرین اجرا نمی‌شود) قرار دهید.

هنگامی که Game Bar نمایان شد، گزینه‌هایی پیش روی شما قرار داده می‌شود. ظاهر Game Bar در رابط کاربری ویندوز 10 مایکروسافت به گونه‌ای است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. به طور کلی نوارابزار Game Bar شامل قابلیت‌هایی همچون اجرای سریع Xbox app، فعال‌سازی قابلیت Background Recording، دریافت اسکرین‌شات و …. است.

1

 

ضبط ویدئو در محیط بازی

فرآیند ضبط ویدئو در ویندوز 10 و با استفاده از قابلیت Game Bar آن بسیار ساده قابل انجام است. بدین منظور پس از اجرای بازی مد نظرتان دکمه‌های ترکیبی Windows Key و G را به طور همزمان فشرده تا پنجره پاپ‌آپ مربوط به Game Bar نمایان شود. در این شرایط با انتخاب گزینه‌ای که با دایره قرمز رنگ نمایش داده شده، می‌توانید به ضبط ویدئو در محیط بازی مد نظرتان بپردازید.

هر زمان که قصد داشتید فرآیند ضبط ویدئو را متوقف کنید کافیست مجددا نوارابزار Game Bar را فعال کرده و بر روی گزینه مربع شکل قرمز رنگ ارائه شده کلیک کنید. شایان ذکر است که شروع و توقف فیلمبرداری در قابلیت Game Bar ویندوز 10 با فشردن همزمان دکمه‌های ترکیبی Windows Key، Alt و R نیز انجام می‌شود. بنابراین ساده‌ترین راه این است که به منظور شروع فرآیند ضبط ویدئو و همچنین توقف آن از دکمه‌های ترکیبی Windows Key + Alt + R استفاده کنید.

2

در حین ضبط ویدئو از محیط بازی تایمری نیز توسط قابلیت Game DVR ویندوز 10 ارائه می‌شود. اگر قصد دارید که این تایمر را محو کنید، می‌توانید یک بار دکمه‌های کلیدی Windows Key، Alt و T را فشار دهید. این دکمه‌های ترکیبی در واقع به طور پیش فرض در Xbox App ویندوز 10 معرفی و ذخیره‌سازی شده‌اند. اگر قصد داشته باشید که در ترکیب این دکمه‌ها تغییری ایجاد کنید، می‌توانید با ورود به اپلیکیشن ایکس‌باکس دست به انجام اینکار بزنید و دکمه‌های میانبر مد نظر خود را تعریف نمایید. روش انجام این اقدام در ادامه مقاله توضیح داده می‌شود.

 

ضبط اسکرین‌شات

با استفاده از قابلیت Game DVR و نوارابزار Game Bar در سیستم عامل ویندوز 10 می‌توانید به ساده‌ترین و کاربردی‌ترین شکل ممکن از صفحه و محیط بازی خود اسکرین‌شات ضبط نمایید. آیکون مربوط به ضبط ایسکرین‌شات دقیقا در بخش میانی آیکون‌های نوارابزار Game Bar قرار دارد. شما همچنین با فشردن همزمان دکمه‌های ترکیبی Windows Key، Alt و Print Screen نیز می‌توانید از محیط بازی خود اسکرین‌شات دریافت کنید.

3

 

دسترسی به ویدئوها و اسکرین‌شات‌های ضبط شد

سیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت به طور پیش فرض تمامی ویدئوها و همچنیناسکرین‌شات‌های ضبط شده توسط Game Bar را در مسیر User Account\Videos\Captures ذخیره‌سازی می‌کند. ویدئوهایی که با استفاده از قابلیت Game DVR ویندوز 10 ضبط می‌شوند فرمت .mp4 خواهند داشت و اسکرین‌شات‌های شما نیز با فرمت .png ذخیره‌سازی می‌شوند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، هر یک از فایل‌های ذخیره شده‌ شما به طور اتوماتیک و پیش فرض نامی را در بر می‌گیرند که در آن به نام بازی، تاریخ و و زمان ضبط ویدئو یا اسکرین‌شات اشاره شده است.

4

شما همچنین می‌توانید از طریق اپلیکیشن ایکس باکس یا همان Xbox App نیز به این فایل‌ها دسترسی پیدا کنید. بدین منظور از منوی استارت ویندوز 10 گزینه Xbox App را انتخاب کنید و سپس از لیست سمت چپ محیط برنامه، آیکون Game DVR را انتخاب نمایید. این در تصویر زیر با مریع قرمز رنگ نمایش داده شده است. حال از بخش فوقانی گزینه On this PC را انتخاب کنید (به طور پیش فرض هم بر روی همین گزینه قرار خواهید داشت). در این شرایط می‌توانید تمامی فایل‌های ضبط شده خود از محیط بازی‌های ویندوز 10 را مشاهده نمایید.

 

تنظیمات قابلیت Game DVR

برای تغییر دادن تنظیمات قابلیت Game DVR و نوارابزار Game Bar می‌بایست حتما از محیط اپلیکیشن ایکس باکس استفاده کنید، چرا که قابلیت Game DVR و به طبع نوارابزار Game Bar زیرمجموعه‌ای از قابلیت‌های برنامه ایکس باکس ویندوز 10 محسوب می‌شوند. بنابراین ابتدا وارد اپلیکیشن ایکس باکس یا همان Xbox App شوید و سپس گزینه‌ Settings را انتخاب نمایید. این گزینه با آیکون چرخ دهنده و در منوی سمت چپ محیط برنامه ایکس باکس قابل مشاهده است. پس از انتخاب گزینه Settings، در بخش فوقانی پنجره پیش روی‌تان گزینه Game DVR را انتخاب نمایید.

5

در این قسمت شما می‎‌توانید به طور کلی قابلیت Game DVR را فعال یا غیرفعال کنید. همچنین شما می‌توانید دکمه‌های پیش فرض ترکیبی تعیین شده به منظور انجام اقدامات منحصر به فرد در محیط Game Bar را از همین طریق تغییر دهید.

همچنین این امکان وجود دارد که محل پیش فرض ذخیره‌سازی ویدئو و اسکرین‌شات‌های شما در ویندوز 10 به طور دستی و بنا به سلیقه شخصی شما تعیین شود. شما حتی از طریق تنظیمات این بخش می‌توانید کیفیت تصویر ویدئوهای ضبط شده خود را نیز تعیین نمایید. در این بخش قابلیت غیرفعال‌سازی ضبط صدا در حین ضبط ویدئو از محیط بازی نیز ارائه شده است. دقت داشته باشید که ضبط صدا به طور پیش فرض در حین ضبط ویدئو با استفاده از قابلیت Game DVR انجام می‌شود.

6

 

استفاده از قابلیت Background Recording

ایکس باکس وان (Xbox One) و همچنین پلی استیشن 4 سونی به طور پیش فرض به ضبط ویدئو از محیط بازی شما می‌پردازند. به بیان دیگر هنگامی که با استفاده از این کنسول‌های بازی به اجرای بازی‌های خاصی می‌پردازید، به طور اتوماتیک تمامی دقایق بازی شما ضبط می‌شوند و در قالب فایل‌های ویدئویی ذخیره‌سازی خواهند شد.

قابلیت Game DVR ویندوز 10 مایکروسافت نیز می‌تواند کارایی مشابه را ارائه کند. این قابلیت در Game DVR با نام اختصاصی Background Recording معرفی می‌شود. با فعال‌سازی این قابلیت، به محض اجرای بازی در ویندوز 10 تمامی مراحل انجام بازی شما در قالب فایل ویدئویی ذخیره‌سازی خواهد شد. به منظور فعال‌سازی و استفاده از این قابلیت می‌بایست در تنظیمات اپلکیشن ایکس باکس ویندوز 10 خود گزینه ” Record in the background while I’m playing a game” را فعال کنید.

7

دقت داشته باشید که با فعال‌سازی دائمی این قابلیت در واقع وضعیت دشواری برای کامپیوتر را لپ‌تاپ شما ایجاد می‌شود و دستگاه نیازمند به قدرت پردازشی بسیار بالایی خواهد بود. بنابراین سعی کنید تنها در شرایطی از این قابلیت استفاده کنید که از سیستمی قدرتمند بهره می‌گیرید.

 

منبع: howtogeekبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *