سازگاری نسل جدید CPUها فقط با آخرین نسخه از ویندوز

اخبار جدیدی از شرکت مایکروسافت در مورد چگونگی پشتیبانی این شرکت از سیستم عامل ویندوز در زمان حال و آینده به دست آمده است. به گزارش کلیک، شرکت مایکروسافت گفته است رایانه‌های شخصی که در آینده با چیپ‌های مدل Skylake اینتل و دیگر معماری‌های نوین عرضه خواهند شد، برای پشتیبانی به آخرین نسخه از ویندوز نیاز خواهند داشت. البته این اتفاق به طور ناگهانی روی نخواهد داد؛ ویندوزهای 7 و 8.1 تا تاریخ برنامه‌ریزی ‌شده برای پایان عمر استفاده آن‌ها یعنی سال‌های 2020 و 2023 توسط مایکروسافت روی چیپ های قدیمی پشتیبانی خواهند شد.

همچنین این نسخه‌های ویندوز روی دستگاه‌های فعلی Skylake برای 18 ماه آینده پشتیبانی می‌شوند. پس از سپری شدن این مدت، تنها آخرین نسخه ویندوز از ادغام ایجاد شده میان سیستم عامل‌ و ویژگی‌های CPU جدید، پشتیبانی خواهد کرد. به عنوان مثال، ویندوز 10 تنها پلتفرم ویندوزی  پشتیبانی شده روی تراشه‌های سیلیکونی نوظهور Kaby Lake اینتل، 8996 کوالکام و همچنین Bristol Ridge ای.ام.دی خواهد بود. مایکروسافت همچنین خاطرنشان ساخته است که برای سیستم‌های پشتیبانی شده جدید از قرار گرفتن تمام درایورها روی آپدیت‌های ویندوز با ابزار به‌روزرسانی BIOS/UEFI اطمینان حاصل خواهد کرد.

به اعتقاد نگارنده، قرار دادن آپدیت‌های BIOS/UEFI در سیستم به‌روزرسانی خودکار ویندوز 10 ممکن است مایکروسافت را مجبور به پرداخت هزینه 600 تا 1000 دلاری برای جایگزینی لپ‌تاپ‌های آسیب‌دیده بکند. اگر ویندوز، شروع به آپدیت BIOS/UEFI در یک زمان نامناسب بکند (مانند زمان بروز نوسانات برقی در یک توفان بزرگ) وقوع خطا در آپدیت‌ها و یا بروز شرایط وخیم‌تر محتمل خواهد بود.

منبع: tech.slashdot.orgبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *