کاشت سیب زمینی روی مریخ!

|
۲ دیدگاه
کاشت سیب زمینی روی مریخ

ناسا قصد روی سیاره سرخ سیب زمینی کشت کند.

به گزارش کلیک، صد‌ها میلیون نفر در اطراف جهان از سوء تغذیه و گرسنگی رنج می‌برند و با ادامه تغییرات آب و هوایی و ایجاد خطر در ذخیره مواد غذایی، تعداد آن‌ها بیشتر هم خواهد شد. تکنیک‌های جدید کشاورزی و ربات‌ها به بالا آوردن سطح کارایی مزارع کمک خواهد کرد اما اگر زمانی اوضاع خیلی وخیم شود باید بدانیم که کدام محصولات بیشتر به درد ما می‌خورند: ارزانی، مغذی بودن و وفق یافتن با شرایط مختلف مهم ترین ویژگی‌ها هستند. مرکز بین المللی سیب زمینی در پرو (CIP) یک ایده عجیب و دیوانه وار دارد: کاشتن سیب زمینی در مریخ، درست مثل مارک واتنی در فیلم مریخی.

در این فیلم، واتنی گیاه شناسی عضو گروه اعزامی ناسا به مریخ است. یک طوفان گروه را غافل گیر و مجبور به ترک سریع مریخ می‌کند. در این میان واتنی که مغلوب طوفان شده و تصور می‌شود مرده است، در مریخ جا می‌ماند. وقتی او به هوش می‌آید، تنها موجود زنده روی تمام سیاره است. خسته و ناتوان، واتنی کاری را می‌کند که هر گیاه شناس دیگری در آن شرایط انجام می‌داد: سیب زمینی پرورش می‌دهد و یک سری ویدئو از کار‌های خود می‌سازد.

حالا در زندگی واقعی، ناسا در هدف کاشت سیب زمینی زیر یک سقف کنترل شده روی مریخ باCIP  همراه شده است. چرا؟ چون سیب زمینی به شدت وفق پذیر و مقوی است. این گیاه منبع خوبی برای ویتامین C ، آهن و روی و حاوی مواد مغذی است. جوئل رنک (Joel Ranck)، رییس ارتباطاتCIP  می‌گوید: “برای شناخت تغییرات آب و هوا چه کاری بهتر از کاشتن محصولات در سیاره ای که 2 میلیارد سال پیش مرده است؟ مردم باید بدانند که اگر در شرایط سخت روی مریخ سیب زمینی پرورش دهیم، می‌توانیم جان افراد بسیاری را روی زمین نجات دهیم.”

حالا تیم نقشه کاشت سیب زمینی در یک محیط شبیه به مریخ را اینجا روی زمین دارد. آن‌ها از خاک بیابان Pampas de La Joya در پرو (که بسیار شبیه خاک روی مریخ است) استفاده و شرایط جو مریخ را نیز برقرار خواهند کرد، جوی که شامل 95 درصد کربن دی اکسید است. بر اساس تحقیقات، این میزان افزایش کربن دی اکسید می‌تواند محصولاتی بین 2 تا 4 برابر اندازه معمولی را به وجود بیاورد. اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، احتمالا اجازه انجام اولین کشاورزی ماورای زمینی روی خاک سیاره سرخ داده خواهد شد.

کریس مک کی (Chris McK)، سیاره شناسی در مرکز تحقیقاتی Ames ناسا می‌گوید: “ایده پرورش محصولات برای انسان‌ها در فضا می‌تواند خیلی زود به واقعیت تبدیل شود.”

آیا انسان‌ها و یا ربات‌ها شروع به کشاورزی در مارس خواهند کرد؟ بعضی‌ها عقیده دارند که نه، زیرا دلیلی برای آن وجود ندارد، نه حداقل دلیلی که ناسا یا CIP ادعا می‌کند. اگر واقعا سیب زمینی روی مریخ پرورش داده شود، باید آزمایش هایی روی آن انجام بگیرد. خوردن سیب زمینی رادیواکتیو هیچ سودی ندارد و صرف صد‌ها میلیون روی این پروژه در حالی که می‌تواند همان کار را روی زمین انجام داد بی فایده است. این پروژه کمی رنگ و بوی تبلیغاتی دارد زیرا تمام آن توسط ویل راست (Will Rust)، مدیر نوآوری  شرکت Memac Ogilvy Dubai رهبری می‌شود که به عنوان مرد تبلیغات هم شناخته می‌شود. بالا بردن آگاهی مردم درباره خطراتی که بر اثر تغییرات آب و هوا برای ذخایر غذایی جهان به وجود می‌آید ماموریت مهمی است. اما همراهی با یک موج هالیوودی احتمالا بهترین راه حل نیست. چه اتفاقی می‌افتد وقتی 2 سال دیگر کسی این فیلم را به خاطر ندارد و ناسا برای کاشت سیب زمینی آن هم جایی 54.6 کیلومتر دورتر از زمین، تقاضای پول می‌کند؟

منبع : zmescience

0 پسندیده شده
سیمین حمیدی
سیمین حمیدی هستم. فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار و دانشجوی ارشد صنایع دانشگاه شریف. ترجمه و سر در آوردن از اخبار و تازه های علم و تکنولوژی تقریبا تبدیل به یکی از برنامه های روزانه من شده. امیدوارم حاصل کارم برای خواننده های کلیک هم مفید باشه.
از این نویسنده

۲ دیدگاه

توسط: حسن

بسیار مطلب زیبایی بود با سپاس از زحمات شما

توسط: فرشید

این فیلمو دیدم. واقعا قشنگ بود.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.