آیا فقدان استیو جابز طراحی محصولات اپل را با مشکل مواجه کرده است؟

از اسمارت فون بعدی اپل که پیش بینی می شود آیفون 7 باشد، انتظار می رود یکی از بزرگ ترین معایب دو گوشی نسل پیشین خود یعنی آیفون 6 و 6 اس را بر طرف کند.

به گزارش کلیک، قرار داشتن قسمتی از لنز دوربین پشتی آیفون 6 و 6 اس در بیرون دستگاه که مانع قرار گرفتن گوشی به طور صاف بر روی یک سطح می شود، به گفته بسیاری از کارشناسان می توانست منجر به شکست تجاری اپل شود. بعضی ها می گویند اگر استیو جابز هنوز زنده بود، هیچ گاه این مشکل پیش نمی آمد. البته این بدان معنا نیست که این موضوع غیر ممکن می شد، ولی با توجه به سخت گیری ها و حساسیت هایی که جابز در طراحی داشت، نمی توانستیم شاهد چنین چیزی باشیم و این نشانگر آن است که اپل استاندارهای خود را در طراحی تغییر داده و دیگر معیارهای مدیرعامل فقید خود را دنبال نمی کند.

از زمان مرگ وی پنج سال می گذرد و اپل از آن زمان تا کنون محصولات قابل توجهی تولید کرده است. در ادامه نگاهی به طراحی برخی محصولات می اندازیم که احتمالا جابز اجازه طراحی آن ها را بدین شکل نمی داد:

1

  • آیفون 6 و 6 اس

همان طور که گفتیم یکی از بزرگ ترین معایب آیفون6 و 6 اس لنز بیرون زده دوربین بود که به مزاج خیلی از کاربران خوش نیامد. از همان سال اولیه و در سال 2014 که این گوشی برای اولین بار روانه بازار شد، این لنز دوربین خبرساز شد.

2-2

خم شدن آیفون 6

پس از انتشار آیفون 6 در سپتامبر 2014، برخی از مشتریان به اپل شکایت کردند و گفتند که بعد از مدتی که گوشی را در جیب خود قرار دادند قسمت بالایی آن خم شده و دیگر استایل سابق خود را ندارد.

3

  • قاب محافظتی اپل

وقتی اپل اولین بار از قاب محافظتی آیفون رونمایی کرد خیلی ها از برآمدگی پشتی ان تعجب کردند. اپل که این برآمدگی را برای قرار دادن باتری ذخیره تعبیه کرده بود ظاهرا نتیجه عکس داد و زیاد مورد استقببال کاربران قرار نگرفت. همچنین منتقدین قیمت صد دلاری تعیین شده اپل را برای آن بسیار گران دانستند و این به اصطلاح خلاقیت اپل را مایوس کننده خواندند.

1

  • تلویزیون اپل – نسل چهارم

تلویزیون های اپل امکانات مختلفی نظیر دسترسی به بازی ها از طریق اپ استور را به کاربران می دهد و همچنین مجهز به یک پردازنده قدرتمند و سریع می باشد. اما قیمت صد و چهل و نه دلاری آن نسبت به رقابای خود در کمپانی های آمازون و گوگل و یا حتی نسبت به مدل سال 2012، کمی دور از انتظار بود.

  • اپل مپس

هنگامی که مشتریان از یک نرم افزار نقشه برداری در گوشی های هوشمند خود استفاده می کنند، انتظار دارند تا مکان و موقعیت درست خود و نقاط مورد نظر را در آن پیدا کنند. اما وقتی در سال 2012، Apple Maps با آی او اس 6 راه اندازی شد، کاربران آیفون به سرعت دریافتند که مکان ها و نقطه ها بر روی نقشه درست نیست و دارای خطا می باشد. مثلا وقتی رانندگان مسیر فرودگاه را دنبال می کردند سر از بیابان در می آوردند.

عواقب عمومی این خرابکاری منجر به اخراج دو نفر از مدیران رده بالا اپل شد، از جمله اسکات فورستال و اپلریچارد ویلیامسون که به ترتیب رئیس سابق نرم افزار اپل آی او اس و مدیر طراح سابق نقشه های اپل بودند. البته نقشه ها از آن زمان تاکنون به طور قابل توجهی بهبود یافته اند.

منبع: ibtimesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *