هوش مصنوعی شبیه به مغز انسان در تلفن های همراه

|
۰ دیدگاه

محققان در دانشگاه ام آی تی به تازگی آیریس (Eyeriss) را رونمایی کرده اند؛ تراشه ای که توانایی به کار انداختن شبکه های عصبی را در دستگاه هایی با انرژی کم دارد.

به گزارش کلیک، خیلی از انواع سیستم های هوش مصنوعی که شبیه به مغز انسان هستند برای کار به پردازنده های گرافیکی چندین هسته ای بزرگ احتیاج دارند و داشتن این پردازنده ها برای دستگاهی که قرار است در دست فرد باشد عملی نیست. اگرچه آیریس 168 هسته دارد اما ده برابر کمتر از پردازنده های گرافیکی حاضر در موبایل فعلی شما باتری مصرف می کند، پس به راحتی می توان یکی از آن را در تلفن همراه داشت و نگران تمام شدن باتری نبود. حقه آیریس خودداری از مبادله اطلاعات تا جای ممکن است. هر کدام از هسته ها (که در نقش یک سلول عصبی عمل می کنند) حافظه مخصوص به خود را دارند و اطلاعات را در هنگام خروج آن فشرده می کنند. آیریس کار لازم را هم به کمترین میزان می رساند، هسته های نزدیک به هم می توانند به صورت مستقیم با هم در تماس باشند و احتیاجی نیست از یک منبع مرکزی (مثلا، حافظه اصلی) برای ارتباطات استفاده کنند. مهم تر از آن، یک مدار هیئت به هر هسته آن مقدار کار می دهد که بتواند بدون نیاز به آوردن اطلاعات از حافظه از پس آن بر بیاید.

از این که چه زمانی آیرس به طور عملی در وسایل به کار برده خواهد شد حرفی زده نشده است اما اثر ساخت چنین تراشه روی یادگیری ماشین می تواند بسیار بزرگ باشد. می توانید با استفاده از تلفن هوشمند خود (یا هر وسیله ای که باتری زیادی هم ندارد) پردازش های مربوط به هوش مصنوعی را در خود وسیله انجام دهید و دیگر آن ها را بر عهده یک سرور اینترنتی دارای تاخیر و مشکلات امنیتی نگذارید و همچنین خیلی از وسایلی که دارید راحت تر به وضعیت های جدید وفق پیدا می کنند و محیط خود را می شناسند. لازم به ذکر است که یکی از محققان ارشد ان ویدیا (NVIDIA) در ساخت این تراشه دست داشته است. این تکنولوژی می تواند به راحتی و به زودی به یک واقعیت تجربی تبدیل شود.

منبع : engadget

0 پسندیده شده
سیمین حمیدی
سیمین حمیدی هستم. فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار و دانشجوی ارشد صنایع دانشگاه شریف. ترجمه و سر در آوردن از اخبار و تازه های علم و تکنولوژی تقریبا تبدیل به یکی از برنامه های روزانه من شده. امیدوارم حاصل کارم برای خواننده های کلیک هم مفید باشه.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.