آموزش ویندوز 10: بررسی دقیق میزان مصرف انرژی باتری نرم افزارهای مختلف

در ویندوز 10 مایکروسافت قابلیتی با عنوان Battery Use تعبیه شده که به موجب آن پنجره‌ای مجزا پیش روی کاربر قرار گرفته و نشان می‌دهد که چه عوامل و نرم افزارهایی در حال کاهش انرژی باتری لپ‌تاپ هستند. با استفاده از این صفحه یا قابلیت می‌توانید به طور دقیق نرم افزارهای و عواملی که منجر به هدر رفتن انرژی باتری دستگاه می‌شوند را شناسایی کرده و با غیرفعال‌سازی آن‌ها از افت توان باتری دستگاه جلوگیری به عمل آورید.

قابلیت یا صفحه مربوط به Battery Use در بخش Settings سیستم عامل ویندوز 10 قابل دسترسی خواهد بود و در واقع یک اپلیکیشن اختصاصی مرتبط با تنظیمات دستگاه محسوب می‌شود. این قابلیت در واقع ویژگی اختصاصی برای ویندوزفون‌هاست که با عرضه ویندوز 10 در آن نیز لحاظ شده است. به موجب این قابلیت شناسایی میزان مصرف انرژی بخش‌های مختلف دستگاه  اجزای سخت افزاری آن نیز قابل مشاهده خواهد بود و در مجموع قابلیت Battery Use یک ویژگی کاربردی در ویندوز 10 محسوب می‌شود که در ادامه توضیحات جامع‌تری در رابطه با نحوه استفاده از آن ارائه می‌کنیم.

 

مراجعه به صفحه Battery Use

از آنجایی که قابلیت Battery Use تنها در سیستم عامل ویندوز 10 ارائه شده، بنابراین دسترسی به آن از طریق کنترل پنل (Control Panel) امکان‌پذیر نخواهد بود. به منظور دسترسی به این بخش باید منوی استارت ویندوز 10 را اجرا کرده و سپس وارد بخش Settings شوید. در این قیمت گزینه System را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Battery Saver کیک کنید. همچنین بدین منظور می‌توانید مستقیما از پنجره جستجوی کورتانا ارائه شده در ویندوز 10 استفاده و با تایب عبارت Battery Saver وارد این بخش شوید.

1

مانن تصویر فوق، در بخش سمت راست نمایشگرتان اطلاعات مربوط به میزان انرژی باقی مانده باتری لپ‌تاپ خود را مشاهده خواهید کرد. در این بخش یک زمان تخمینی برای بقای باتری دستگاه نیز ارائه می‌شود که چندان نمی‌توان به عدد مربوط به آن اطمینان کرد. در این قسمت گزینه‌ای با نام Battery Use را مشاهده می‌کنید که با رنگ آبی نمایش داده شده است. بر روی این گزینه کیک کنید تا صفحه مربوط به Battery Use دستگاه نمایش داده شود.

 

بررسی مصرف انرژی دستگاه

در بخش Battery Use به طور پیش فرض اطلاعات مربوط به 24 ساعت گذشته و مصرف انرژی مرتبط با این بازه زمانی نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید بنا به نیاز و شرایط خود بازه زمانی این قسمت را تغییر دهید. امکان تغییر این بازه از 24، 48 تا یک هفته وجود دارد. به منظور تغییر این بازه زمانی بر روی باکس نمایش داده شده با عنوان 24 Hours کلیک کنید و سپس از لیست ارائه شده بازه زمانی مد نظرتان را انتخاب کنید.

2

در بخش زیرین این باکس گزینه‌هایی با عناوین System، Display و Wi-Fi وجود دارند که در کنار آن‌ها درصدهایی را مشاهده می‌کنید. این درصدها در واقع مربوط به میزان انرژی مصرفی هر یک از بخش‌هایی است که نام آن‌ها لیست شده‌اند. بخش با عنوان Display میزان مصرف انرژی صفحه نمایش لپ‌تاپ شما را نشان می‌دهد که به طور معمول بیشتری میزان مصرف انرژی را نیز به خود اختصاص خواهد داد. به منظور کاهش میزان مصرف انرژی صفحه نمایش می‌توانید شدت روشنایی یا اصطلاحا Brightness آن را کاهش دهید و یا زمان‌های مربوط به سوئیچ شدن نمایشگر به وضعیت اسلیپ (Sleep) را کاهش دهید.

3

به صورت کلی ایجاد تغییر در میزان مصرف انرژی عوامل فوق امری است که با عملکرد اجزای سخت افزاری دستگاه در ارتباط بوده و از اینرو تغییر دادن آن تاحدی دشوار است. اما اگر به لیست ارائه شده دقت کنید، متوجه دو گزینه با عناوین In use و Background خواهید شد. این دو گزینه در واقع اطلاعات مربوط به نرم افزارها و اپلیکیشن‌های اجرایی لپ‌تاپ شما را در بر می‌گیرند.

در این شرایط اگر مشاهده کردید که میزان درصد مصرف انرژی اپلیکیشن‌های پس زمینه دستگاه زیاد است، بر روی گزینه آبی رنگ “Change background app settings” کلیک کنید تا بتوانید اطلاعات مربوط به این بخش را بهتر بررسی نمایید. دقت داشته باشید که این قابلیت تنها برای اپلیکیشن‌های یونیورسال ویندوز 10 قابل استفاده است.

4

با کلیک بر روی گزینه “Change background app settings” لیستی از اپلیکیشن‌های اجرایی در پس زمینه دستگاه نمایش داده می‌شود. در این لیست علاوه بر اپلیکیشن‌های یونیورسال، اپلیکیشن‌های اختصاصی دسکتاپی را نیز مشاهده خواهید کرد. درصدی که در کنار نام هر یک ا این اپلیکیشن‌ها نمایان شده در واقع میزان مصرف انرژی آن‌ها در بازه‌ زمانی از پیش تعیین شده شما را نشان می‌دهد.

دقت داشته باشید که در این لیست تنها نام اپلیکیشن‌هایی را مشاهده خواهید کرد که در حین استفاده از باتری دستگاه آن‌ها را اجرا کرده‌اید. بنابراین اگر نام اپلیکیشن خاصی در این لیست مشاهده نمی‌شود، این موضوع بدان معناست که در حین استفاده از باتری دستگاه طی بازه زمانی تعیین شده شما آن اپلیکیشن را اجرا نکرده‌اید.

5

شما با کلیک کردن بر روی نام هر یک از اپلیکیشن‌ها و سپس انتخاب گزینه Details می‌توانید اطلاعات جزئی‌تر و کامل‌تر مربوط به میزان مصرف انرژی اپلیکیشن مربوطه را مشاهده کنید. در این قسمت میزان مصرف انرژی اپلیکیشن در قبال پردازش اطلاعات، اتصال به وای‌فای و … به صورت دقیق و جزئی نمایش داده می‌شود. در این قسمت هم می‌توانید بازه زمانی مد نظرتان را انتخاب کنید. انتخاب بازه زمانی در این بخش دقیقا به روش مشابه با بخش پیشین انجام می‌شود. به عنوان مثال ما مرورگر گوگل کروم را اجرا کرده‌ایم و در حال مشاهده جزئیات مربوط به مصرف انرژی آن طی 48 ساعت گذشته هستیم.

6

در بخش زیرین برخی از اپلیکیشن‌های یونیورسال ویندوز 10 گزینه‌ای با عنوان ” Allow this app to run in the background” مشاهده می‌شود. با روشن بودن این گزینه، اپلیکیشن مربوطه قادر خواهد بود که در پس زمینه لپ‌تاپ شما فعالیت کند و خاموش کردن آن منجر به جلوگیری از این امر می‌شود. گزینه بعدی موجود در این قسمت هم مربوط به قابلیت اجرای اپلیکیشن در پس زمینه دستگاه و در شرایط است که لپ‌تپ‌تان در حالت Battery Saver قرار دارد.

 

افزایش توان شارژدهی باتری لپ‌تاپ مجهز به ویندوز 10

هیچ راهی به منظور جلوگیری کامل از مصرف انرژی باتری توسط اپلیکیشن‌ها وجود ندارد. اما برخی از نرم افزارهای و اپلیکیشن‌ها میزان مصرف انرژی بیشتری نسبت به سایر نرم افزارهای خواهند داشت. شرایط مشابه در حین اجرای بازی‌های رایانه‌ای نیز صدق می‌کند. صفحه مربوط Battery Use به شکل جامع اطلاعات مربوط به این موضع را نمایش می‌دهد. شما با شناسایی دقیق اپلیکیشن‌های با مصرف انرژی بالا در این بخش می‌توانید میزان مصرف باتری لپ‌تاپ خود را به شیوه‌ای دقیق‌تر مدیریت نمایید.

دقت داشته باشید که اپلیکیشن‌هایی که در پس زمینه دستگاه اجرا می‌شوند منجر به افت سرعت کامپیوتر نیز خواهند شد. البته این افت سرعت می‌تواند با توجه به وضعیت عملکردی نرم افزار نامحسوس باشد. به عنوان مثال آنتی ویروس‌ها از جمله نرم افزارهایی هستند که به شدت بر روی سرعت عملکرد ویندوز تاثیرگذار خواهند بود چرا که تقریبا به طور دائم در پس زمینه دستگاه فعالیت می‌کنند. شما می‌توایند با مراجعه به بخش Task Manager سیستم عامل ویندوز نسب به غیرفعال‌سازی بسیاری از نرم افزارها و اپلیکیشن‌های غیر ضروری اجرا شده در پس زمینه دستکاه اقدام کنید و بدین صورت علاوه بر کاهش مصرف انرژی باتری، سذعت عملکرد لپ‌تاپ خود را نیز افزایش دهید.

منبع: howtogeekبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *