خطر انقراض پنگوئن ها در قطب جنوب

حدود 6 سال پیش بر اثر برخورد تکه بزرگی از کوه یخی شناور با سواحل قطب جنوب، حدود 150 هزار پنگوئن کشته و یا مفقود شدند. حالا، ترس از انقراض این پنگوئن ها به چالشی اساسی تبدیل شده است.

به گزارش کلیک، بر اساس مطالعات زیست محیطی دانشگاه کمبریج، بر اثر برخورد کوه یخی  B09B به وسعت 1.120 هزار کیلومتر مربع با جزیره “کیپ دنیسون” در سال 2010، تکه ای عظیم از جزیره Adelie محل اسکان و منبع غذایی پنگوئن های قطب جنوب را جدا کرده و به طور گسترده ای محیط زیست این جانداران را به خطر انداخته است.

این کوه یخی شناور اولین بار در اوایل سال 2010 به سمت جزیره محل سکونت پنگوئن های قطب جنوب “کیپ دنیسون”به راه افتاد. این در حالیست که B09B به مدت بیست سال در اطراف این جزیره شناور بوده است. با اصابت این کوه یخ با جزیره و جدا شدن قسمت عظیمی از آن، جانداران بومی این جزیره در تله ای طبیعی افتاده که برای تهیه غذا مجبور به طی مسافتی بالغ بر 40 مایل هستند. طبق گزارشات ارسالی کارشناسان از این منطقه، این حادثه حتی در تولید مثل پنگوئن های مقیم جزیره Adelie نیز اختلال ایجاد کرده است. با توجه به کاهش چشمگیر تعداد پنگوئن ها از 160 هزار کلونی به تنها ده هزار کلونی موجود، پیش بینی می شود با تغییر شرایط جوی حاکم و دیگر مسائل زیست محیطی، با ادامه این روند به زودی شاهد انقراض این گونه از جانداران باشیم.

آمارها نشان می دهد در منطقه “کیپ دنیسون” در قطب جنوب، 5.500 پنگوئن همچنان به روند جفت گیری و تولیدمثل می پردازند که در مقایسه با یک قرن گذشته کاهش 70 درصدی داشته است. با توجه به این آمار انتظار می رود تا 20 سال آینده این گونه از جانداران به طور کلی از محیط زیست این منطقه از کره زمین حذف شوند.

بر خلاف شرایط موجود در جزیره “کیپ دنیسون”، تنها با اختلاف 5 مایل دورتر از این منطقه شرایط زیست محیطی بسیار مطلوبی برای اجتماع دیگری از پنگوئن ها فراهم شده است. این درحالیست که دانشمندان و کارشناسان از تاثیر مستقیم شرایط جوی بر زندگی پنگوئن های “کیپ دنیسون” در قطب جنوب شگفت زده اند.

دانشمندان امیدوارند با کنترل تنها قسمتی از شرایط جوی حاکم بر جانداران این منطقه بتوانند پیشرفت این روند را به تاخیر بیندازند.

منبع: cnn

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *