مدیریت به روز رسانی ها در ویندوز 10

سیستم به روزرسانی در ویندوز 10 تغییرات چشمگیری داشته است. روزهایی که کاربران می توانستند به روزرسانی ها و الحاقات امنیتی ارائه شده توسط مایکروسافت را مسدود کنند دیگر گذشته است.

کلیک – اکنون مایکروسافت یک سیستم ساده و اتوماتیک تدارک دیده است که به صورت خودکار به روزرسانی را انجام می دهد و همه چیز با شفافیت کامل انجام می گردد.

ما در این مطلب به شما نشان خواهیم داد که سیستم آپدیت ویندوز 10 چگونه کار می کند و چگونه می توانید آن را با توجه به نیاز های خود، شخصی سازی کنید.

 

سیستم به روزرسانی ویندوز چگونه کار می کند؟

در ویندوز 10 به روزرسانی ها به صورت اجباری و نسبت به نسخه های قبلی ویندوز خودکار تر انجام می شود. در بعضی از ویرایش های ویندوز 10 امکان به تعویق انداختن به روزرسانی ها تا یک مدت محدود وجود دارد که البته به روزرسانی های امنیتی از این قضیه مستثنی بوده و همه ی افراد به صورت خودکار آن ها را دریافت می کنند.

با این حال کاربرانی که از ویرایش خانگی (Home) ویندوز 10 استفاده می کنند باید با به روزرسانی و ارتقای خودکار و دانلود و نصب آن ها در پس زمینه کنار بیایند که معمولا به راه اندازی مجدد سیستم (reboot) نیز ختم می شود. وصله های امنیتی، قابلیت ها جدید و تغییر تنظیمات از جمله مواردی است که در به روزرسانی ها عرضه شده و اجباری هستند. تنها زمانی که ویندوز به روزرسانی را به صورت خودکار انجام نمی دهد، زمانی است که سیستم شما از حالت metered connection (اتصال اندازه گیری شده، به معنی اندازه گیری ترافیک مصرفی اینترنت) استفاده می کند.

به طور کلی سیستم جدید به روز رسانی ویندوز برای یک فرد معمولی آسان تر و امن تر از گذشته است و فقط افرادی که از ابزار های پیشرفته برای امنیت سیستم خود استفاده می کنند، قادرند تا از به روزرسانی های امنیتی ویندوز چشم پوشی کنند. در عصر حاضر که عصر حضور بد افزار های مخرب است، از نظر امنیتی سیستم به روزرسانی خودکار یک موهبت محسوب می شود. از سویی دیگر کاربران، مایکروسافت را به عنوان شرکتی می شناسند که تقریبا هیچ گاه خروجی بی نظم و گیج کننده ای ارائه نمی دهد.

BSoD_in_Windows_8

حال بیایید ببینیم چگونه می توان به بهترین شکل ممکن این سیستم را مدیریت کرد.

 

پایه و اساس سیستم به روزرسانی ویندوز

سیستم به روزرسانی ویندوز به طور کامل در پس زمینه فعالیت می کند و فقط زمانی نظر شما را جلب می کند که نیاز به راه اندازی مجدد سیستم پیدا شود که البته با انجام تنظیماتی حتی همین مورد را نیز می توان از بین برد.

 

بررسی کردن به روز رسانی ها

برای مشاهده و بررسی تنظیمات سیستم به روزرسانی ویندوز خود به قسمت Settings ویندوز مراجعه کرده و مراحل زیر را دنبال کنید. (برای بازکردن Settings می توانید کلید های Windows + I را باهم فشار دهید.)

Update & Security > Windows Update

پس از بازکردن Windows Update روی Check for updates کلیک کنید تا به روزرسانی های موجود را مشاهده کنید.

Windows-10-Windows-Update

 

ممکن است شما صفحه ای مانند تصویر بالا مشاهده کنید که یک یا چند به روزرسانی در صف انتظار برای نصب در آن وجود دارد. این نشان می دهد که ویندوز به طور مرتب در پس زمینه برای یافتن به روزرسانی های جدید جستجو می کند.

 

سفارشی سازی Restart خودکار و زمان بندی شده

از قسمت Advanced options می توانید تعیین کنید که به روزرسانی ها چگونه نصب شود. ما پیشنهاد می کنیم تا به جای Automatic setting گزینه Notify to schedule restart را انتخاب کنید. اگر حالت Automatic setting فعال باشد، وقتی شما در حال استفاده از رایانه خود نباشید، ویندوز به صورت خودکار سیستم را مجددا راه اندازی (reboot) می کند.

Windows-10-Advanced-Windows-Update-Options

 

 شروع به روزرسانی به صورت دستی و زمان بندی شده

در صورتی که شما به صورت دستی یا غیر خودکار جهت به روزرسانی اقدام کنید (از طریق: Settings > Update & Security > Windows Update)، می توانید راه اندازی مجدد را به گونه ای تنظیم کنید که در مواقعی که معمولا از رایانه خود استفاده نمی کنید انجام شود  و یا خود یک زمان مشخص به آن بدهید. شما می توانید زمان انجام راه اندازی مجدد را حداکثر تا 6 روز بعد تنظیم کنید. و البته می توانید روی Restart now کلیک کنید تا این کار در همان لحظه انجام شود.

Windows-10-Windows-Update-Restart

توجه داشته باشید که حتی اگر به صورت دستی یک راه اندازی مجدد زمان بندی شده تنظیم کرده باشید، ویندوز تا زمانی که در حال استفاده از رایانه باشید عملیات راه اندازی مجدد را انجام نمی دهد و آن را تا زمانی که استفاده شما از رایانه قطع شود به تاخیر می اندازد.

Windows-10-Scheduled-Restart

 

نحوه به تعویق انداختن به روزرسانی و ارتقا

این قابلیت برای به تعویق انداختن به روزرسانی ها فقط در بعضی از ویرایش های ویندوز 10 شامل: Pro، Education و Enterprise وجود دارد. برای این که متوجه شوید که این قابلیت در ویندوز شما وجود دارد یا خیر مراحل زیر را دنبال کنید:

Settings > Update & Security > Windows Update > Advanced options

در صورت وجود این قابلیت در ویندوز شما،  به صورت پیش فرض غیر فعال خواهد بود. با فعال کردن Defer upgrades، به روزرسانی های مختلف مانند به روزرسانی خود ویندوز برای مدت 4 تا 10 ماه با توجه به تنظیمات دیگر به تعویق خواهد افتاد.

همه ی ویرایش های ویندوز 10 گزینه ای به نام Give me updates for other Microsoft products when I update Windows را داراست. وقتی این گزینه را فعال کنید شما به روزرسانی هایی برای محصولات و اپلیکیشن های دیگر مایکروسافت مثل آفیس یا Edge دریافت خواهید کرد.

Windows-10-Advanced-Options

 

برنامه Settings ویندوز یک نسخه ساده شده از قابلیت های در دسترس را به شما ارائه می دهد. بنابر این اگر شما می خواهید مشخص کنید دقیقا تا چه مدتی انجام به روزرسانی ها به تعویق بیفتد شما می بایست از Group Policy Editor استفاده کنید که یک برنامه تنظیمات جدید بوده و در آپدیت ماه نوامبر عرضه شده است.

برای انجام این کار روی آیکون Start کلیک راست کرده و Run را انتخاب کنید. در کادر باز شده عبارت gpedit.msc را تایپ کرده و از لیست Edit group policy را انتخاب کنید. از پنجره Edit group policy مراحل زیر را دنبال کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update

سپس روی Defer Upgrades and Updates دابل کلیک کنید. توجه داشته باشید که شما می توانید حتی انجام به روزرسانی را بری 4 هفته به تعویق بیندازید.

Defer-Upgrades-and-Updates

 

شما در هنگام استفاده از Group Policy Editor مشاهده خواهید کرد که می توانید حداکثر انجام به روزرسانی ها را تا 8 ماه به تعویق بیندازید. طبق گفته “حمودی سمیر” نماینده مایکروسافت این تعویق علاوه بر 4 هفته ای ایست که امکان اعمال آن در Settings معمولی ویندوز وجود دارد.

جالب است که شما می توانید به روزرسانی ها را به صورت موقت تا زمان ارائه آپدیت ماهانه بعدی متوقف کنید. این قابلیت در زمان هایی که یک به روزرسانی دارای مشکل بوده و باید حذف شود، بسیار مفید است.

 

حذف به روزرسانی ها

در حالی که امکان جلوگیری از نصب به روزرسانی های اصلی وجود ندارد ولی می توان آن ها را به صورت دستی حذف نمود.

 

حذف به روزرسانی ها از طریق کنترل پنل

برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

Settings > Updates & Security > Windows Update > Advanced options > View your update history

سپس روی گزینه Uninstall updates کلیک کنید تا یک پنجره کنترل پنل باز شود. همچنین به جای طی این مراحل می توانید روی Start کلیک راست کرده و پس از انتخاب Control Panel گزینه Programs را انتخاب و روی View installed updates کلیک کنید.

پس از انجام این کار شما قادر خواهید بود  آپدیت هایی که اخیرا نصب شده را مشاهده کنید. موردی را که قصد دارید حذف شود انتخاب کرده و روی دکمه Uninstall در منوی بالایی کلیک کنید.

Windows-10-Uninstall-Updates

 

نمایش یا پنهان سازی آپدیت ها از طریق سیستم رفع اشکال (Troubleshooter)

علاوه بر امکان به روزرسانی درایور ها از طریق Device Manager و یا حذف آپدیت های اخیر از طریق کنترل پنل، مایکروسافت یک سیستم رفع اشکال عرضه کرده است که به شما اجازه می دهد آپدیت ها را مخفی کنید و در نتیجه از نصب مجدد آن ها تا زمان عرضه یک نسخه اصلاح شده جلوگیری نمایید.

فایل رفع اشکال wushowhide.diagcab را از مایکروسافت دانلود کنید. این فایل در واقع یک اپلیکیشن مستقل است که نیازی به نصب ندارد. پس از باز کردن آن در اولین صفحه روی Next کلیک کنید.

Windows-10-Show-or-Hide-Updates

 

اکنون سیستم رفع اشکال مشکلات را یافته و به روزرسانی ها را پیدا می کند. شما می توانید در صفحه باز شده آپدیت ها را مخفی کرده و یا آپدیت های مخفی شده را مجددا نمایان کنید.

Windows-10-Hide-Updates

 

روی Hide updates کلیک کرده و آپدیت های مشکل دار را انتخاب کنید و سپس روی Next کلیک کنید.

Windows-10-Hide-Updates-List

برای بازگرداندن یک آپدیت گزینه Show hidden updates را از صفحه مربوطه انتخاب کنید و سپس آپدیت های مخفی شده را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

Windows-10-Show-Hidden-Updates

 

اکنون سیستم رفع اشکال اقدامات لازم را انجام می دهد و در پایان یک پیغام تایید مبنی بر حل مشکلات به شما نشان می دهد.

Windows-10-Hide-Updates-Troubleshooter

 

تنظیمات شبکه به روزرسانی ویندوز

در سیستم به روزرسانی ویندوز 10 قابلیتی برای مدیریت بر تنظیمات شبکه وجود دارد که شما حتما باید آن را امتحان کنید تا از مصرف بی رویه ترافیک اینترنت خود و تحمیل هزینه های اضافی جلوگیری کنید.

 

Delivery Optimization -WUDO سیستم به روزرسانی ویندوز را تنظیم کنید

ویندوز 10 قادر است به روزرسانی ها را از رایانه های دیگر موجود در شبکه و یا اینترنت دریافت کند که باعث می شود در مصرف ظرفیت سرورهای مایکروسافت صرفه جویی شود. البته این قابلیت به صورت ذاتی پتانسیل سوء استفاده از طریق ارائه آپدیت های دست کاری شده را دارا می باشد. ولی در صورتی که WUDO را به رایانه های موجود در شبکه محلی خود محدود کنید، می توانید تا حد زیادی در مصرف ترافیک اینترنت خود صرفه جویی کنید.

برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

Settings > Updates & Security > Windows Update > Advanced options > Choose how updates are delivered

در صورتی که این ویژگی فعال باشد، می توانید بین گزینه های PCs on my local network یا PCs on my local network, and PCs on the Internet یکی را انتخاب کنید که گزینه اول این قابلیت را به رایانه های موجود در شبکه محلی محدود می کند و دومی هم در شبکه محلی و هم اینترنت این ویژگی را فعال می کند.

Windows-10-Update-Delivery

 

راه اندازی Metered Connections ( اتصال اندازه گیری شده)

در ویندوز 10 در صورتی که شما در حالت Metered Connections باشید سیستم به روزرسانی اجرا نخواهد شد. از این طریق می توانید از به هدر رفتن ترافیک اینترنت خود توسط ویندوز جلوگیری کنید. برای انجام این کار Settings را باز کرده و Network & Internet را انتخاب کرده و روی Wi-Fi کلیک کنید و به Metered Connection متصل شوید. برای مثال اگر از یک هات اسپات وای فای از روی گوشی موبایل خود استفاده می کنید در قسمت مربوطه Advanced options را انتخاب کنید و گزینه Set as metered connection را روی On قرار دهید.

Windows-10-Metered-Connection

حال ویندوز 10 تا زمانی که از این اتصال استفاده می کنید از دانلود به روزرسانی ها خودداری می کند.

 

فعال سازی System Restore

شاید حذف و پنهان کردن آپدیت های مشکل دار کافی نباشد. اگر شما دوست ندارید با نصب یک به روزرسانی معیوب غافلگیر شوید ما به شما پیشنهاد می کنیم System Restore (سیستم بازیابی ویندوز) را فعال کنید. با انجام این کار در صورتی که یک به روزرسانی مشکل داشته باشد و یا مراحل آن به درستی انجام نشود به راحتی می توانید به زمانی که سیستم شما درست کار می کرده است، برگردید.

منوی Start را باز کرده و عبارت restore را تایپ کنید و Create a restore point را انتخاب کنید. حال یک پنجره با ظاهر قدیمی باز می شود. در سربرگ System Protection درایو سیستم خود را انتخاب کنید و روی Configure کلیک کنید. در پنجره جدید Turn on system protection را کلیک کنید، حداکثر فضایی را که می خواهید اختصاص دهید را وارد کنید و برای ذخیره روی OK کلیک کنید.

Windows-10-System-Restore

 

حال به پنجره قبلی باز گردید، در این پنجره می توانید به صورت دستی اولین restore point (نقطه بازیابی) خود را ایجاد کنید. restore point های جدید، وقتی که تغییراتی را روی سیستم اعمال کنید ایجاد خواهند شد که شامل نصب آپدیت های امنیتی و ارتقای ویندوز نیز می شود.

 

همه چیز برای به روزرسانی آماده است

سیستم به روزرسانی ویندوز 10 با انجام تمام امور در پس زمینه باعث می شود رایانه ای ایمن و سالم داشته باشد. هر چند این فرایند برای بعضی افراد کمی مشکل به نظر می رسد ولی کاریست که باید انجام داد.

منبع: makeuseofبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *