شش کاربرد برتر فناوری نانو

در اینجا مروری می کنیم بر شش روشی که کاربردهای فناوری نانو از طریق آنها در حال ایجاد تغییری بزرگ در زندگی روز مره ما هستند.
کلیک- در حالی که توجه بسیاری معطوف به برنامه ها و محاسبات اینترنتی در فضای فناوری است، پیشرفت هایی نیز در بخش های متمرکز بر سخت افزار مانند فناوری نانو در حال صورت گرفتن است. این کاربردها شامل هر چیزی میشود ، از سیستم های کارامد ارائه دارو گرفته تا ترانزیستورهای ریز که چیپ های کامپیوتری کوچک تر، پرقدرت تر را منظور می کنند. به طور قطع، طبق برنامه های طراحی شده، بازارهای محصولات فناوری نانو و کاربردهای آن در سال های آتی با رشد مواجه خواهند شد. گزارشی در آوریل گذشته از مرکز تحقیقاتی Research and Markets اینگونه منتشر شد که صنعت جهانی فناوری نانو در آینده رشدی عظیم خواهد داشت و اینطور پیش بینی شده که تا سال 2020 به درامدی بیش از 75.8 میلیارد دلار آمریکا دست یابد.
BBC Research نیز به همین نحو بیان کرد که ارزیابی ها نشان می دهند درآمد بازار جهانی فناوری نانو در سال 2013، 22.9 میلیارد دلار و در سال 2014، 26 میلیارد دلار بوده است. BBC Research بر این باور است که درآمد بازار جهانی تا سال 2019 به 64.2 میلیارد دلار می رسد.
با وجود این، برای سرمایه گذارانی که به تازگی توجه شان به سهام های فناوری نانو جلب شده، این مسئله که از کجا آغاز به کار کنند می تواند دشوار باشد، چرا که کاربردهای فناوری نانو بسیار گوناگون هستند. برای شروع، در اینجا مروری می کنیم بر 6 حوزه ی برتری که امروزه کاربرد فناوری نانو در آنها در حال ایجاد تغییری بزرگ است.

  • مواد و پوشش‌ها

شاید هنگامی که یک فرد به فناوری نانو می اندیشد، اولین نکته ای که به ذهنش می رسد پیشرفت های موجود در انواع مختلف مواد و پوشش های محافظتی باشد. از پارچه ها و وسایل ورزشی گرفته تا عینک و کامپیوتر و صفحه ئمایش دوربین، در موارد بسیاری احتمال می رود که بتوان از فناوری نانو بهره برد.
فناوری نانو چگونه به بهتر شدن کیفیت مواد کمک می کند؟ همانطور که ابتکار ملی نانوتکنولوژی بیان می کند، با استفاده از فناوری نانو می توان به طور کارآمد، ” مواد را مقاوم تر، سبک تر، تحمل پذیرتر، واکنش پذیرتر و غربال مانند تر یا با رسانایی الکتریکی بهتری تولید کرد”. فناوری نانو همچنین می تواند پوشش دهی و قدرت جذب مواد آرایشی را بهبود ببخشد و پارچه هایی تولید کند که در برابر رشد باکتری ها و چروک شدن مقاوم باشند.
برای مثال، شرکت Nano One Materials در حال توسعه ی نوعی فناوری است تا حجم بالایی از مواد پیشرفته را با بهای کم تهیه کند و هدف اولیه ی آن موادی هستند که در باتری های لیتیوم یونی به کار می روند. تمرکز Nanophase Technologies و Lightwave Logic نیز روی موادی بر پایه ی فناوری نانو است.

  • پزشکی

کاربردهای فناوری نانو در بخش علمی زندگی شامل روش های درمان، تشخیص، سیستم پیچیده ی ارائه دارو و بسیاری از موارد دیگر می شود. برای مثال شرکت پلتفرم NanoCell™ Delivery از Medlab Clinical ” داروهای ثبت شده را به شکل نانوذرات تبدیل می‌کند” که تهیه آنها را با کسری از دوز معمول امکان‌پذیر می‌سازد”. Metlab اخیرا تاییدیه ای را دریافت کرده تا با استفاده از سیستم خود، انجام آزمایشاتی را روی انسان آغاز کند.
دیگر نمونه های پزشکی در فناوری نانو شامل داروهای ضد ویروسی مانند Nano Viricides, داروهایی که آنفولانزا, ایدز/HIV, تبخال, تب استخوان شکن/تب دانگ را مورد هدف قرار می دهند و روش های درمانی مانند Polyconjugate پویا که توسط شرکت اروهد ریسرچ (Arrowhead Research) توسعه یافته است.

  • تغذیه

در حالی که وقتی به بحث راجع به تغذیه و فناوری می رسیم، هر کس ممکن است در ابتدا به به ارگانیسم های اصلاح شده ی ژنتیکی(GMOs) فکر کند، فناوری نانو نیز نقش مهمی را در آینده ی مرتبط با تغذیه ایفا می کند.
از فناوری نانو می توان برای بهتر کردن ساختار و طعم غذا و نگهداری و محافظت از غذا در برابر میکروب ها به وسیله ی بسته هایی که در آنها فناوری نانو به کار گرفته شده استفاده کرد. همانطور که این مقاله ی گرفته شده از IBM.در سال 2014 متذکر می شود، متداول ترین نانو ذره ی به کار رفته در غذاها تیتانیوم دی اکسید است که به این منظور که خوراکی ها همانند ماست، کمی سفید به نظر برسند استفاده می شود.
الکترونیک
شکی نیست هر کس که فضای فناوری را مشاهده می کند با نرخ پیشرفت پیش بینی شده توسط قانون مور آشنایی دارد، قانونی که دو برابر شدن چگالی جریان ترانریستورها را در هر سال پیش بینی می کند.
حتی مدار الکتریکی در حال کوچک تر شدن است و این فناوری نانو است که چنین پیشرفت هایی را امکان پذیر می کند. جولای گذشته IBM اعلام کرد که در حال کار روی یک چیپ کامپیوتری است که از ترانزیستورهای 7 نانومتری استفاده خواهد کرد که چیپ 14 نانو متری اینتل را شکست خواهد داد.

  • کاربردهای انرژی

کاربردهای فناوری نانو در بخش انرژی هم شامل ذخیره ی انرژی و هم شامل بازیابی نفت و گاز است. برای مثال, شرکت Pyro Genesis کانادا از فرآیندها و ابزارهای خود که پایه ی آنها پلاسما است استفاده می کند تا به شرکت های نفت و گاز کمک کند تا بیشتر دوست‌دار محیط زیست شده و عملیات بازیابی کارآمدتر انجام دهند. فرآیندهای پلاسمایی توسط وزارت دفاع ایالات متحده و صنایع چاپ سه‌بعدی/ تولید افزودنی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
فناوری نانو همچنین در بخش انرژی قابل تجدید به کار می رود به عنوان مثال, برای ارتقا دادن سلول های خورشیدی. فناوری Natcore اخیرا اعلام کرده که یک ساختار سلولی ناهمگون سیلیکونی تماس-همه-برگشت را گسترش داده که می تواند نیاز به نقره را در سلول های خورشیدی برطرف کند و به کاهش بهای انرژی خورشیدی کمک کند.

  • تصفیه آب و هوا

در پایان، فناوری نانو ورای بهسازی سلول های خورشیدی، در طیف وسیعی از برنامه های محیطی و بهداشتی شامل تصفیه ی آب و هوا نیز حائز اهمیت است. برای مثال, پژوهشگران ایالات متحده اخیرا کتابی آشامیدنی تولید کرده اند که در آن از صفحاتی پر از نانو ذرات نقره به منظور تصفیه آب آلوده به کار رفته است. طبق مجله ی علمی Scientific American این کتاب می تواند تا 100 لیتر آب آشامیدنی را تصفیه کند.
علاوه بر این, فناوری نانو برای بهبود کیفیت هوا نیز به کار می رود. پژوهشگران ژاپنی در سال 2007 سیستم تصفیه ای را تولید کرده اند که در آن، منگنز اکسید با نفوذ پذیری بالا و نانو ذرات طلا به کار می رود، در حالی که شرکت 3M از فناوری نانو به منظور ارتقای تصفیه کربن مونوکسید هوا استفاده می کند.

منبع: investingnews.comبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *