مشکلات امنیتی ویندوز 10 را بشناسید

بدون شک عرضه ویندوز 10 یک موفقیت و پیروزی بزرگ برای مایکروسافت محسوب می شود. این ویندوز را می توان یک ارتقای عظیم از ویندوز های 7 و 8 دانست که از زمان عرضه در 29 جولای تا به حال میلیون ها بار دانلود شده است.

کلیک – طبیعتا بعضی از کاربران ظاهر جدید ویندوز 10 را نمی پسندند و البته هنوز مشکلاتی در این سیستم عامل وجود دارد که باید در به روزرسانی های بعدی حل شود ولی در کل می توان گفت،ویندوز جدید تجربه مثبتی را برای اکثر کاربران به همراه داشته است.

تنها بخشی که در این محصول مایکروسافت چندان چنگی به دل نمی زند وجود مشکلاتی در بخش حریم خصوصی است.

در حالی که ویندوز 10 مشکلاتی دارد که کاربران باید از آن ها آگاه باشند، بعضی از آن ها نیاز به توجه بیشتری دارد. در اینجا تمام آن چه را لازم است در مورد مشکلات امنیتی ویندوز 10 بدانید، برای شما خواهیم آورد.

 

ویندوز 10 ترافیک اینترنت شما را می دزدد

گفته می شود ویندوز 10 ترافیک اینترنت شما (که هزینه زیادی برای آن می پردازید) را برای دریافت سریع و موثر تر به روزرسانی ها مصرف می کند و این گزینه به صورت پیش فرض فعال است.

اگر چه این قضیه کمی عصبانی کننده است ولی در واقع ادعای درستی است. این سیستم عامل از آخرین فناوری peer-to-peer (همتا به همتا) استفاده می کند تا امکان به اشتراک گزاری به روزرسانی های یک رایانه با رایانه های دیگر موجود در شبکه فراهم شود و به صورت بالقوه امکان اشتراک گزاری به روزرسانی ها با کل رایانه های دنیا وجود دارد.

win10-updates-640x348

 

این قابلیت را می توان یک شمشیر دو دم دانست. در صورتی که شما به روزرسانی ها را فقط برای رایانه های دیگر موجود در شبکه محلی به اشتراک بگذارید، امکان کاهش مصرف ترافیک فراهم می شود. از سوی دیگر اشتراک به روزرسانی ها از طریق اینترنت و شبکه جهانی می تواند مصرف ترافیک را افزایش دهد.

بنابر این برای غیر فعال کردن این گزینه وارد منوی Start شده و مراحل زیر را طی کنید:

Settings > Update & Security > Windows Update > Advanced Options > Choose how updates are delivered

حال گزینه Updates from more than one place را روی Off قرار دهید.

 

تاریخچه مرورگر، موارد مورد علاقه و رمز های عبور به سرور های مایکروسافت ارسال می شود

این قابلیتی است که از زمان عرضه ویندوز 8 ارائه شده و نکته قابل توجه آن است که ارسال هیچ یک از این اطلاعات به سرور های مایکروسافت به صورت خودکار انجام نمی شود. این اتفاق فقط در صورتی رخ می دهد که اولا شما به اکانت مایکروسافت خود وارد شوید و ثانیا گزینه Express Settings را در هنگام راه اندازی اولیه ویندوز انتخاب کرده باشید.

حتی در صورتی که شما در هنگام راه اندازی اولیه نا آگاهانه گزینه Express Settings را انتخاب کرده باشید، تمامی گزینه های قابل تغییر است. برای انجام این کار منوی Start را باز کرده و مراحل زیر را طی کرده و قابلیت های مورد نظر را فعال یا غیر فعال کنید:

Settings > Accounts > Sync your Settings

win10-sync-settings-640x350

 

اگر شما واقعا با این قابلیت مشکل دارید، بهترین کار این است که فقط از یک اکانت محلی استفاده کنید. برای تغییر اکانت مایکروسافت به اکانت محلی منوی Start را باز کرده و مراحل زیر را دنبال کنید و سپس طبق دستور العملی که نمایش داده می شود، عمل کنید:

Settings > Accounts > Sync your Settings

البته لازم است بدانید که یکی از بهترین مزایای استفاده از اکانت مایکروسافت، همگام سازی اطلاعات شما با سرور های مایکروسافت است و اگر شما از طریق رایانه یا گوشی دیگری به اکانت خود وارد شوید، تمامی اطلاعات و تنظیمات شما در دسترس خواهد بود.

 

Wi-Fi Sense رمز عبور شما را به صورت خودکار به اشتراک می گذارد!

این یک دروغ است! اولا این یک قابلیت انتخابی است که تا آن را فعال نکنید کاری انجام نمی دهد. ثانیا حتی اگر آن را فعال کنید، هیچ گاه رمز عبور شما را به اشتراک نمی گذارد.

واقعیت این است که این قابلیت هم، یک ویژگی جدید نیست. این قابلیت در ویندوز 8.1 نیز وجود داشت ولی در سیستم عامل اخیر ویندوز شروع به کار کرد. در واقع این قابلیت به شما اجازه می دهد تا در صورت تمایل، اطلاعات ورود به سیستم Wi-Fi را با مخاطبین خود هنگام اولین ورود به یک شبکه به اشتراک بگذارید.

win1-wifi-sense-640x323

 

حتی در صورتی که این قابلیت را فعال کنید، می توانید تعیین کنید که کدام یک از دوستان شما بتوانند اطلاعات را مشاهده کنند و اطلاعات برای همه ارسال نمی شود. اما در کل با هر کس هم که این جزئیات را به اشتراک بگذارید، هیچ وقت قادر نخواهد بود رمز عبور را ببیند. آن ها فقط می توانند به شبکه انتخاب شده به صورت خودکار وارد شوند.

 

آگهی دهنده ها می توانند به راحتی شما را بشناسند

هیچ چیز به اندازه یک نسخه رایگان انسان را سرحال نمی آورد. ویندوز 10 رایگان بود، ولی در هر صورت مایکروسافت باید برای در آمدزایی از طریق آن کاری انجام دهد، درست است؟

جواب این سوال هم مثبت و هم منفی است. ویندوز 10 برای هر کاربر یک ID (شناسه) تبلیغاتی منحصر به فرد صادر می کند (دقیقا مثل کاری که ویندوز 8 انجام می داد). این ID قابلیت استفاده توسط توسعه دهندگان نرم افزار ها، شبکه های تبلیغاتی، مایکروسافت و بعضی از شرکت های ثالث را داراست که آن ها میتوانند برای شما پروفایل ساخته و تبلیغات هدفمندی را برای شما به نمایش بگذارند.

ms-advertising-id-640x338

 

این قابلیت به صورت پیش فرض فعال است ولی می توان به راحتی آن را غیر فعال کرد. ابتدا منوی Start را باز کرده و به Settings بروید و Privacy را باز کنید. سپس General را انتخاب کنید و مطمئن شوید گزینه Let apps use my advertising ID for experiences across apps در حالت غیر فعال باشد. انجام این کار ارزشی به جز ریست کردن ID شما و پنهان کردنتان از مقابل چشم آگهی دهنده ها نخواهد داشت.

اگر شما با تبلیغات مخالفید باید در پایین همان صفحه روی “Manage my Microsoft advertising and other personalization info” کلیک کنید. با انجام این کار شما به یک وبسایت هدایت شده و می توانید انتخاب کنید تبلیغات شخصی سازی شده فقط در مرورگر مورد استفاده شما نمایش داده شود و یا در هر جایی که از اکانت مایکروسافت استفاده می کنید.

microsoft-advertising-640x325

 

کورتانا شما را مشاهده می کند

دستیار شخصی کورتانا برگ برنده مایکروسافت در مقابل سیری شرکت اپل و گول ناو شرکت گوگل است. این دستیار شخصی به شما کمک می کند جواب سوالات خود را پیدا کنید، به موقع به قرار های خود برسید و همچنین با نمایش آخرین اخبار مورد علاقه تان،شما را به روز نگه می دارد.

شرایط استفاده درج شده برای استفاده از این سرویس کمی ترسناک است ولی اگر می خواهید از تمام قابلیت های آن استفاده کنید، جمع آوری اطلاعات در مورد شما عادلانه به نظر می رسد.

cortana-settings-367x500

 

باید بدانید که این قابلیت در هنگام اجرای اولیه ویندوز 10 به صورت پیش فرض غیر فعال است (در حالت پیش فرض کورتانا فقط اینترنت و رایانه شما را برای اطلاعات درخواستی جستجو می کند) و سیستم صوتی آن تا زمانی که آن را فعال نکنید به درخواست های شما پاسخ نمی دهد.

منبع: makeuseofبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *