نجات کوهنوردان گمشده به کمک هواپیماهای کنترل از راه دور

دانشمندان سوئیسی در حال توسعه هواپیما های کنترل از راه دور هستند که می توانند مسیرهای پیاده روی جنگل را همانند یک کوهنورد متخصص انتخاب کنند.

به گزارش کلیک، هواپیماهای کنترل از راه دور از دوربین رنگی برای شناسایی مسیر از میان مناطق پوشیده شده از درخت استفاده می کنند و مجهز به نرم افزار شبکه عصبی هستند (همان تکنولوژی که Google Deep Dream برای خلق تصاویر استفاده می کند) که برای تشخیص علائم مسیر برنامه ریزی شده است و شاخ و برگ های آویزان و پوشش گیاهی را کنار می زند. هر چند هواپیما های کنترل از راه دور هنوز در حال توسعه هستند، اما روزی می توانند به گروه نجات برای پیدا کردن کوهنوردان گم شده کمک کنند.

این هواپیماهای کنترل از راه دور هوشمند مصنوعی از دیگر هواپیماها یک گام بالاتر هستند، چرا که قادر به پرواز زیر پوشش درختان هستند و نزدیک به مسیر کوهنوردی و دوچرخه سواری که در آن احتمال گم شدن آنها زیاد است حرکت می کنند. آنها همچنین اتوماتیک هستند و حتی می توانند مسیرهایی که پوشش گیاهی بیش از حد رشد کرده اند بهتر از برخی از افراد شناسایی کنند.

دکتر الساندرو گیستی یکی از محققان هوش مصنوعی در موسسه Dalle Molle این گونه توضیح می دهد: تفسیر تصویر گرفته شده از محیط پیچیده ای مانند جنگل برای کامپیوتر فوق العاده دشوار است. گاهی اوقات حتی انسان ها نیز برای پیدا کردن مسیر دچار مشکل می شوند!

محققان بر این باورند که در نهایت، هواپیما های کنترل از راه دور در ارتباط با تیم جستجو و نجات برای کاهش حجم کار کارکنان ناجی کار خواهد کرد و به کوهنوردان کمک کمک می کند تا سریع تر نجات پیدا کند.

لوکا ماریا گامبردلا، مدیر موسسه Dalle Molle می گوید: روبات های کوچک فوق العاده تطبیق پذیر هستند و این زمینه با سرعت نهانی در حال پیشرفت است. روزی می رسد که ربات ها شانه به شانه انسان ها کار خواهند کرد تا زندگی راحت و ایمن تری برای انسان رقم بزنند.

منبع: msnبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *