گام بلند دانشمندان در ماندگاری شارژ گوشی های هوشمند

در دنیای دیجیتالی امروز که شارژ دستگاه های الکترونیکی همراه حرف به دغدغه ای برای بسیاری از کاربران تبدیل شده ، یک شرکت بریتانیایی در تلاش برای رفع این دغدغه است.

به گزارش کلیک، یک شرکت در زمینه تکنولوژی های انرژی واقع در بریتانیا در حال طراحی و ساخت یک سلول سوختی منبع انرژی است که می تواند با یک بار شارژ شدن انرژی یک گوشی هوشمند را برای یک هفته یا حتی بیشتر تامین کند. شرکت Intelligent Energy در اوایل این هفته اعلام کرد که با یک شرکت نو ظهور نه چندان مشهور تولیدکننده تجهیزات اصلی گوشی های همراه (OEM)، یک قرارداد توسعه مشترک 5.25 میلیون پوندی (7.6 میلیون دلاری) برای همکاری در این تکنولوژی به امضاء رسانده است.

یک باتری سوختی سلولی که انرژی را به صورت هیدروژن ذخیره می کند، می تواند به حذف برخی از محدودیت هایی کمک کند که اخیراً طبق گفته شرکت Intelligent Energy، در انواع عمده باتری های گوشی های همراه یعنی باتری های لیتیوم- یون اختلال ایجاد می کند. علاوه بر دوام یک روزه یا دو روزه شارژ باتری ها، باتری های گوشی های هوشمند امروزی بیش از حد گرم می شوند.
شرکت Intelligent Energy قبلاً یک بسته انرژی سلول سوختی هیدروژنی را برای شارژ مجدد گوشی های هوشمند خارج از شبکه تولید و به بازار عرضه کرده است. کارتریج Upp که اخیراً در بریتانیا در دسترس قرار گرفته، یک سلول سوختی است که حدود پنج مرتبه شارژ را برای گوشی های کاربران فرآهم می کند و سپس می تواند با یک کارتریج شارژ شده دیگر تعویض شود که کاربر باید آن را خریداری کند.

رتبه اول در لیست دلخواه: باتری های بهتر
این اولین بار نیست که یک شرکت برای تامین انرژی لوازم الکترونیکی شخصی از سلول های سوختی هیدروژنی استفاده می کند. برای مثال در سال گذشته شرکت اپل از اداره مجوزها و برندهای تجاری ایالات متحده برای طرح یک ” سیستم سلول سوختی قابل حمل و مقرون به صرفه برای یک دستگاه محاسباتی قابل حمل” درخواست یک مجوز انحصاری کرد.
ماندگاری طولانی تر و دسترسی ساده تر انرژی برای وسایل الکترونیکی قطعاً در اولویت اول خواسته های اکثریت دارندگان این وسایل است. برای مثال، در یک نظرسنجی انجام شده توسط نشریه Fortune در نمایشگاه CES 2015 در لاس وگاس پی برده شد که دارندگان آینده گوشی های هوشمند خواهان ” ماندگاری بهتر انرژی باتری” هستند. در واقع 33 درصد از آنهایی که در نظر سنجی شرکت کردند گزینه باتری های بهتر را انتخاب کردند، در مقابل 16 درصد از آنها گزینه پردازنده های سریع تر را انتخاب کردند.
شرکت Intelligent Energy علاوه بر کارتریج Upp، نمونه اولیه یک گوشی هوشمند را تولید کرده که دارای یک سلول سوختی است. این شرکت در حال مذاکره با تعدادی از شرکت های لوازم الکترونیکی خانگی درباره پروانه ساخت این تکنولوژی است.

تامین انرژی مطالبات را برآورده نکرده است
شرکت Intelligent Energy با شرکت تولید گوشی های هوشمند OEM همکاری خواهد کرد تا یک “برنامه توسعه و یکپارچه سازی مناسب برای کاربرد ویژه گوشی های هوشمند” ارائه کند، که بر طبق قراردادی که اوایل این هفته اعلام شد، هدف آن غلبه بر محدودیت ها و نواقص باتری های لیتیوم- یون است.
جولیان هیوگز جانشین مدیر عامل بخش وسایل الکترونیک خانگی شرکت Intelligent Energy، روز دوشنبه اعلام کرد، ما اعتقاد داریم قرار دادن تکنولوژی سلول های سوختی در دستگاه های قابل حمل راه حلی برای معضل کنونی طول عمر باتری فرآهم می کند و خلاقیت در زمینه باتری ها تاکنون جواب گوی انتظارات روزافزون مصرف کنندگان از گوشی های خود نبوده است. با افزایش تقاضاهای مصرف کنندگان در زمینه انرژی و با ظهور اینترنت اشیا که جهان را بیش از پیش به هم متصل می کند، اکنون وقت آن است که ما بزرگ ترین محدودیتی که در دستیابی به یک اتصال واقعی با آن مواجه هستیم را مورد توجه قرار دهیم یعنی ماندگاری و عمر باتری.
لازم به ذکر است شرکت Intelligent Energy علاوه بر شرکت OEM اخیراً یک قرارداد تجاری با یک شرکت تولید کننده ناشناس پهباد برای تولید انرژی از سوخت هیدروژنی امضاء کرده است.
اگرچه از سلول های سوختی هیدروژنی برای ایجاد یک منبع انرژی پایدار در زمینه های گوناگون استفاده می شود، اما استفاده از آنها در حمل و نقل و دستگاه های موبایل پیشرفت زیادی نداشته است. برای مثال از مدت ها قبل برخی از طرفداران حمل و نقل با انرژی پاک درباره مزایای بالقوه “اقتصاد هیدروژنی” صحبت کرده اند، اما توسعه اتومبیل های هیدروژنی در مقایسه با اتومبیل های هیبریدی و الکتریکی عقب مانده است.
منتقدان اغلب اشاره می کنند که سلول های سوختی هیدروژنی در واقع انرژی تولید نمی کنند، بلکه فقط انرژی تولید شده توسط وسایل دیگر را ذخیره می کنند. سلولهای سوختی انرژی ذخیره شده را از طریق ترکیب کردن هیدروژن با اکسیژن آزاد می کنند، در این فرآیند آب نیز به عنوان یک محصول مازاد تولید می شود.

منبع: Thevergeبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *