بازوی مصنوعی به کمک معلولان می آید

یک بازوی ساختگی تحت کنترل مغز برای کمک به بیماری که انگشتانش را فقط با فکر کردن به آن تکان می داد، استفاده شد و با توجه به مطالعات و پیشرفت های جدید ،بیمار تنها با کمی آموزش قادر به استفاده از آن خواهد بود.
به گزارش کلیک، محققان بر این باورند که اگرچه تحقیق هنوز در مراحل اولیه است، اما به طور بالقوه می تواند به افرادی که دستشان را در حادثه یا به دلیل بیماری از دست داده اند، دوباره توان حرکت دهد.
دانشجوی ارشد دکتر ناتان کرون، مدرس عصب شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز، می گوید: این اولین بار است که فرد با استفاده از اندام ساختگی تحت کنترل مغز توانسته است خیلی سریع، بدون آموزش فراگیری، حرکت های انگشتی فردی را انجام دهد. این فناوری فراتر از اندام های ساختگی فعلی رفته که در آن انگشت های مصنوعی به عنوان یک واحد مجزا برای عمل گرفتن، مانند گرفتن توپ تنیس، حرکت می کنند.
محققان می گویند: فرد مورد آزمایش بازو یا دستش را از دست نداده بود. او برای درمان بیماری صرع در بیمارستان بستری بود و طبق برنامه ریزی قبلی قرار بود از او اسکن مغزی (مغزنگاری) گرفته شود. از این رو پزشک می توانست مشخص کند که حمله چه زمانی در مغزش شروع شده است.
پزشکان برای ردیابی حمله الکترود هایی در مغز فرد قرار دادند، اما اسکن مغزی هم گرفتند و مناطق خاصی که مسئول حرکت هر یک از انگشتان بودند، از شست تا انگشت کوچک،  را پیدا کردند.
این عمل کار بسیار سختی بود. متخصص اعصاب با دقت بسیار زیادی 128 ردیف الکترود های حسگر را، بر روی غشا های مستطیلی در ابعاد کارت تجاری، در مناطقی از مغز فرد که حرکات دست و بازو را کنترل می کردند قرار داد. هر حسگر یک نقطه کوچک و گرد بر روی مغز که قطرش 0.04 اینچ (1میلیمتر) بود را تحت پوشش قرار داد.
بعد از انجام کار محققان از آن فرد خواستند که هر کدام از انگشتانش را تکان دهد. با تکان دادن هر انگشت و تشخیص فعالیت های الکتریکی عصبی به وسیله حسگر ها، محققان متوجه می شدند که کدام قسمت مغزش روشن می شود.
همچنین گروه متوجه شد که کدام قسمت های مغز مشمول احساس لمس کردن است. آن ها دستکشی را به فرد دادند که سر هر انگشتش می لرزید. دوباره محققان قسمت های مختلفی از مغز را که هنگام لرزیدن سر انگشتان فرد روشن می شد را شناسایی کردند.
بعد از جمع آوری اطلاعات احساسی و محرکی (حرکتی) محققان بازوی مصنوعی را برنامه ریزی کردند که در آزمایشگاه فیزیک دانشگاه جان هاپکینز توسعه یافته است. هر زمانی که قسمت خاصی از مغز فرد فعالیت الکتریکی بروز دهد اندام مصنوعی در جوابش انگشتی را حرکت خواهد داد.
این عمل الکترودهای حسگر را به ماشین فکر خوان همیشگی تبدیل کرده است. محققان الکترود ها را به عضو مصنوعی وصل کردند و از فرد خواستند در هر لحظه به حرکت دادن یکی از انگشتانش فکر کند. زمانی که فرد انگشت واقعی اش را تکان می داد انگشتان بازوی مصنوعی هم حرکت می کردند.
گای هوستون (Guy Hotson) دانشجوی لیسانسه و سرپرست تحقیق می گوید: الکترودهای مورد استفاده برای اندازه گیری فعالیت های مغزی در این پژوهش به ما تحلیل بهتری از منطقه بزرگی از کورتکس مغز (قشر مغز) نسبت به هر چیز دیگری که قبلا استفاده کردیم، دادند و امکان ترسیم فضای دقیق تری از مغز را فراهم کردند. این دقت بالا به ما اجازه تفکیک کنترل هر انگشت را داد.
صحت عملکرد دست
در ابتدا بازوی تحت کنترل مغز تنها 76 درصد عملکرد مناسبی داشت، اما بعد محققان انگشت کوچک و کناری اش را جفت کردند که صحت کار را تا 88 درصد افزایش داد.
کرون می گوید: آن قسمتی از مغز که کنترل انگشت کوچک و انگشت کناری اش را بر عهده دارد مشترک است و اکثر مردم این دو انگشت را با هم حرکت می دهند. این طور به نظر می رسد که جفت کردن این دو انگشت صحت کار را افزایش داده است. علاوه بر این محققان می گویند دستگاه به راحتی قابل استفاده است و نیاز به آموزش خاصی به افراد مصرف کننده ندارد.
محققان متذکر می شوند که همچنان نمی توان از این فناوری برای کابرد های درمانی استفاده کرد و احتمالا گران خواهد بود. اما بدون شک به بسیاری از مردم کمک خواهد کرد. طبق اعلام سازمان معلولان آمریکا، بیش از 100 هزار نفر در آمریکا هستند که از ناحیه دست یا بازو نقص عضو دارند، سازمان غیردولتی ویرجینیا افرادی که دچار نقص عضو یا از دست دادن عضوی هستند را معرفی می کند.
فناوری های زیادی برای کمک به افرادی که نقص عضو دارند طراحی شده است. برای مثال پیشرفت در ساخت اندام ها و پوست مصنوعی برای کمک به افراد معلول به منظور حفظ احساس شان است، اگرچه میزان زیادی از آن و یا حتی اعتماد به نفس خود را از دست دادند.

منبع: livescienceبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *