چگونه سیگنال وای‌فای مودم خود را تقویت کنیم؟

اینترنت بیسیم یا شبکه وای‌فای امکانات جالب توجه و فوق‌العاده‌ای را در اختیارمان قرار می‌دهند. هم اکنون ما به سادگی می‌توانیم با اتصال گوشی هوشمند یا تبلت خود به یک شبکه اینترنتی وای‌فای به دنیای مجازی اینترنت و مملو از اطلاعات کاربردی مرتبط با هر زمینه‌ای دسترسی مستقیم داشته باشیم. بنابراین شاید بتوان شبکه وای‌فای و اینترنت بیسیم را جادوی نسل جدید دانست، اما به واقع شبکه اینترنت وای‌فای هیچ پدیده جادویی محسوب نمی‌شود. سیگنال‌های وای‌فای در واقع امواج رادیویی هستند غیریونیزه محسوب می‌شوند که برای سلامت انسان‌ها نیز هیچ خطری ندارند. به منظور درک بهتر این موضوع و آشنایی بیشتر با سیگنال‌های وای‌فای و امواج مرتبط با آن و عدم تاثیر سوء آن بر روی سلامتی انسان‌ها پیشنهاد می‌کنیم که مقاله با عنوان “تشعشعات وای‌فای هیچ خطری برای سلامت انسان‌ها ندارند!” را مطالعه کنید.

بنابراین همانطور که اشاره کردیم، اینترنت بیسیم یا وای‌فای هم نوعی از امواج رادیویی محسوب می‌شوند و عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند منجر به افت کیفیت این امواج و ایجاد پارازیت در آن‌ها شوند. به طور کلی هنگامی که در محیطی خاص نظیر خانه یا محل کار خود از یک مودم بیسیم استفاده می‌کنید و به صورت وای‌فای به شبکه آن متصل می‌شوید باید به عوامل خاصی توجه داشته باشید. عواملی که به راحتی می‌توانند منجر به افت کیفیت شبکه وای‌فای و امواج ارسالی آن شده و نهایتا اینترنت شما را نویزدار کنند.

ما در این مقاله قصد داریم که روش‌های خاص و کاربردی را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم که تاثیر مستقیمی بر روی افزایش یا کاهش قدرت و کیفیت سیگنال شبکه وای‌فای شما خواهند داشت. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که در این راستا با مقاله اختصاصی ما همراه باشید.

 

محل قرارگیری مودم وایرلس یا وای‌فای

هر مودم وای‌فای یا وایرلس یا بیسیمی قدرت آنتدهی خاصی دارد و سیگنال‌های بیسیم را تا محدوده‌ مشخصی ارسال می‌کند. بنابراین محل قرارگیری مودم شما تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت و قدرت سیگنال دریافتی از آن دارد. به منظور انتخاب بهترین محل برای قرار دادن مودم خود حتما به موارد و نکات زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 

  • سعی کنید مودم خود را دقیقا در بخش میانی خانه یا محیط مد نظرتان قرار دهید تا سیگنال‌دهی آن به همه مناطق به صورت یکسان و مناسب انجام شود. اگر آنتدهی مودم شما ضعیف باشد و آن را در گوشه‌ای از اتاق خود قرار دهید، بدون تردید سیگنال دریافتی از مناطق دیگر خانه نظیر اتاق‌های دیگر و …. ضعیف‌تر خواهد بود. این موضوع به ویژه در شرایط برزگ‌تر بودن مساحت محیط مد نظر به وضوح نمایان می‌شود.

 

  • آنتن مودم‌تان را به صورت عمودی قرار دهید. اغلب مودم‌های وایرلس یا بیسیم از آنتنی اختصاصی بهره‌مند هستند. شاید تصور کنید که این آنتن کارایی خاصی ندارد، اما از آنجایی که سیگنال وای‌فای نوعی از امواج رادیویی استريال مطمئن باشید که آنتن مودم تاثیر به سزایی در کیفیت و قدرت سیگنال دریافتی و نحوه ارسال آن دارد. همواره سعی کنید که آنتن مودم وای‌فای خود را به صورت عمودی قرار دهید.

 

  • مودم خود را در مکان‌های بلندتر قرار دهید و از قرار دادن آن بر روری زمینه خودداری کنید. سعی کنید که مودم وایرلس را بر روی مکان‌هایی همچون میز و … قرار دهید تا سیگنال ارسالی آن به شکل باکیفیت‌تری توسط دستگاه‌های مصرف کننده دریافت شود.

دقت داشته باشید که مواد قرار داده شده در مجاورت مودم هم می‌توانند تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد آن و سیگنال‌های ارسالی مودم داشته باشند. به عنوان مثال اگر مودم وای‌فای خود را بر روی یک میز فلزی قرار دهید با مشکلاتی مواجه خواهید شد. در این شرایط فلز منجر به ایجاد مانعی به منظور ارسال سیگنال‌های وای‌فای می‌شود. بنابراین سعی کنید که مودم خود را در کنار موادی قرار دهید که مقاومتی در برابر ارسال و دریافت سیگنال‌های رادیویی ایجاد نمی‌کنند.

1

به طور کلی موانع دیگری هم می‌توانند منجر به افت کیفیت و قدرت سیگنال شبکه وای‌فای شما شوند. به عنوان مثال اگر مودم خود را داخلی کابینت یا کشو قرار دهید به مراتیب سیگنال وای‌فای آن ضعیف‌تر می‌شود، چرا که مانعی در برابر امواج رادیویی آن ایجاد شده است.

 

تداخل با سایر شبکه‌های وای‌فای

ایجاد تداخل بین سیگنال‌های شبکه وای‌فای شما و سایر شبکه‌های دیگر هم منجر به بروز مشکل در کیفیت عملکرد و قدرت سیگنال‌های ارتباطی شبکه وای‌فای‌تان می‌شود. به منظور تعیین مقدار تداخل سیگنال‌ها می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی نظیر Wi-Fi Analyser که برای سیستم عامل اندروید ارائه شده استفاده کنید. این اپلیکیشن کانال‌های بیسیم مجاور و نزدیک به شبکه مورد استفاده شما را نمایش می‌دهد و نهایتا شرایط ایده‌آل موجود را پیشنهاد خواهد کرد. همچنین با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید در محیط مد نظر قدم بزنید و کیفیت سیگنال وای‌فای را در مناطق مختلف خانه یا محل مورد نظرتان بررسی کنید.

2

اگر چندین شبکه‌های بیسیم به منظور استفاده از یک کانال تلاش کنند، این امر منجر به بورز مشکل در عملکرد شبکه وای‌فای می‌شود. به منظور رفع این مشکل شما می‌توانید در صفحه اینترنتی مربوط به مودم خود تنظیمات مربوط به کانال ارتباطی استاندارد را تغییر دهید.

3

 

تداخل سیگنال با امواج رادیویی لوازم‌های خانگی دیگر

امواج رادیویی مربوط به لوازم‌های خانگی دیگر هم می‌توانند منجر به بروز مشکل و ایجاد تداخل در سیگنال بیسیم شبکه وای‌فای شما شوند. لوازمی همچون تلفن‌های بیسیم، مایکروفر و …. می‌توانند منجر به بروز اختلال در سیگنال‌های ارسالی از مودم وای‌فای شما شوند. حتی ممکن است در برخی از شرایط میزان این اختلال به قدری زیاد باشد که سیگنال وای‌فای مودم شما به کلی قطع شود.

مشکل تداخل سیگنال مابین مودم و تلفن‌های بیسیم را می‌توان با جایگزین کردن آن‌ها یا تلفنی دیگر با فرکانسی متفاوت نظیر 900 مگاهرتزی یا 1.9 گیگاهرتزی برطرف کرد. دقت داشته باشید که تلفن‌های بیسیم که از فرکانس 2.4 گیگاهرتزی بهره می‌برند منجر به بروز اختلال در شبکه وای‌فای شما خواهند شد.

4

اختلالات ایجاد شده توسط مایکروفر و سایر لوازم این چنینی هم می‌تواند با تغییر مکان مربوط به آن‌ها برطرف شود. دقت کنید که مایکروفرهای جدیدتر و گران‌تر به دلیل مجهز شدن به بدنه‌های عایق‌تر می‌توانند منجر به جلوگیری از بروز اختلال در شبکه وای‌فای شما شوند. دستگاه‌های دیگری همچون محصولاتی که از اتصال‌های بلوتوث قدیمی استفاده می‌کنند هم می‌توانند منجر به بروز مشکل در شبکه وای‌فای شوند. بنابراین تا حد امکان از نزدیکی آن‌ها با مودم وایرلس خود جلوگیری کنید.

 

استفاده از تقویت کننده، آنتن‌های ثانویه و ….

ابزارهایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید شبکه وای‌فای خود را در منطقه وسیع‌تری مورد استفاده قرار دهید. این ابزار با نام‌هایی همچون Repeater، Reflector و … شناخته می‌شوند و با نام آن‌ها را تقویت کننده یا آنتن‌های ثانویه قرار می‌دهیم. با استفاده از این آنتن‌های تقویت کننده به راحتی می‌توانید محدوده سیگنال‌دهی مودم و شبکه وای‌فای خود را افزایش داده و تقویت کنید. از این ابزارهای در شرکت‌های بزرگ و مکان‌های این چنینی به وفور استفاده می‌شود.

5

امیدوار هستیم که توانسته باشیم در این مقاله اطلاعات کاربردی و مناسبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. دقت کنید که میزان قدرت و کیفیت سیگنال‌های وای‌فای مودم شما به شکل محسوسی به موارد اشاره شده در این مقاله وایسته هستند. بنابراین توجه لازم را به این موضوعات داشته باشید.

منبع: howtogeekیک دیدگاه

بابك

بسيار مفيد و آموزنده بود تشكرمى كنم
موفقيت در زمينه هاى مختلف تكنولوژى را برايتان آرزومندم.

دیدگاه ها:

  1. بابك گفت:

    بسيار مفيد و آموزنده بود تشكرمى كنم
    موفقيت در زمينه هاى مختلف تكنولوژى را برايتان آرزومندم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *