نقد و بررسی فیفا 16

به‌ احتمال فراوان پس از مطالعه این نقد، مواضع خود نسبت به این بازی را با تغییر خواهید داد!

کلیک- پس از انتشار نسخه نمایشی این بازی در اوایل ماه جاری توسط ناشر محصولات EA، این هفته، نسخه کامل بازی به‌ صورت اجرای آزمایشی 10 ساعته رایگان برای برنامه EA Access کنسول بازی ایکس باکس وان عرضه گردید. وقفه در ارائه نسخه کامل باعث شد تعداد زیادی از کپی‌ های این ویرایش در خرده‌ فروشی‌ها به‌ فروش گذاشته شود (که ما هم از این طریق بازی را تهیه کردیم). به‌ همین علت است که برخی از شما خوانندگان عزیز که تا به‌ حال فیفا 16 را نخریده‌اید، تکلیف خود را از بابت خرید و یا عدم خرید آن مشخص کرده‌اید. ولی اگر به دنبال پاسخ به این سؤال هستید که بالاخره بازی خوبی هست یا خیر و یا به‌دنبال بهانه‌ ای هستید که دل را به‌ دریا بزنید، یک‌ راست و بی‌ معطلی سراغ امتیاز آخر این متن بروید. بقیه شما که هنوز گرماگرم تصمیم‌گیری در مورد موضوع فوق هستید، همچنان تا آخر این مقاله همراهمان باشید.
هرسال، شرکت تولید بازی‌های رایانه‌ای EA Sports، می‌کوشد با تغییرات فراوان جزئی و کلی و ایجاد جذبه کافی در بازی فوتبال جدید خود، ضرورت خرید آن را توجیه نموده و نیاز به داشتن آن را در کاربران این‌نوع نرم‌افزارها القاء نماید. از تحول بزرگ صورت‌گرفته در FIFA 09 نسبت‌به FIFA 08 تا ارتقاء نامحسوس شکل‌وشمایل بازی در FIFA 15 نسبت به نسخه 14 آن، همیشه این تلاش برای جذب مخاطب و تغییر تداوم داشته است.
تفاوت عمده ویرایش امسال FIFA سرعت بازی است. درواقع، FIFA 16 ضرباهنگ کندتری دارد. تفاوتی که حتی در نسخه آزمایشی 10 ساعته محسوس است. هواداران سری بازی‌های FIFA ممکن است نسخه جدید را نسبت به آنچه بدان خوگرفته بودند پس‌رفت تلقی کنند. طی فرآیند سخت و طولانی آزمایش حالت‌های مختلف بازی (game mode) به این درک رسیدیم که این تغییرات خود می‌تواند اندکی فرصت به‌شما دهد تا کمی ذهن خود را برای فراگیری قابلیت‌های جدید FIFA 16 به‌کار بگیرید. اهمیت این نوع تدبر ازآن‌جهت است که شما را آزاد می‌گذارد رویکردهای مختلف در قبال این‌بازی را بیازمایید و بکاربگیرید.
خط‌مشی و اهداف نسخه‌های جدید FIFA با نسخ قدیمی‌تر آن خیلی متفاوت است. در آن نسخه‌های قدیمی‌تر، شما، به‌نحوی‌که گویی مانند بازی pinball توپ دائم با برخورد به تن بازیکنان در حال کمانه‌کردن است، چاره‌ای جز پاس‌کاری و ردوبدل‌نمودن توپ از بازیکنی به بازیکن دیگر نداشتید. هدف فقط این بوده که از جای‌جای میدان دروازه را زیر آتش شوت‌های خود گرفته و توپ را به هر طریق ممکن وارد دروازه نمایند.

3
فیفا 16 کاربر را تشویق می‌کند حملاتی حساب‌ شده و متفکرانه ترتیب دهد. پاس‌ های معمولی کندتر هستند ولی بنابه‌میل‌تان می‌توانید پاس سریع‌ تری بدهید؛ البته با پذیرش دشواری مهار توپ توسط گیرنده پاس. به‌جای اینکه سعی‌ کنید فقط به‌ واسطه افزایش صرف سرعت استارت‌ ها و پاس‌ های بازیکنان‌ تان بر حریف فائق آیید؛ می‌ بایست در تدبیر و چاره‌اندیشی گوی سبقت را از حریف بربایید؛ ابتکار و دقت در پاس دادن، تعویض منطقه‌ بازی و پاس‌ های قطری و تکل‌ ها و توپ‌ ربایی‌های دقیق و بی‌عیب‌ و نقص مهم‌تر از این است که هرطور شده با دویدن سریع از سد دفاعی حریف بگریزیم. اگر بنابر سریع‌تر دویدن باشد، اگر هر حرکت را در زمین بخواهیم حساب کنیم، زمان زیادی باید در وسط میدان صرف درگیری با بازیکنان حریف برای تصاحب توپ شود.
در گذشته می‌ شد تیمی را تنها با مدنظر قراردادن ویژگی‌ های سرعت بازیکنان سرهم‌ بندی‌ کرد. ولی اکنون میزان سرعت و قدرت بازیکنان در درجه چندم اهمیت قرار داشته و برخی اوقات اهمیت مضاعف می‌ یابند. نهایت هنر مدافعان تنومند و قدرتمندی چون جان تری در مقابل بازیکنان سریع‌تری چون تئو ولکات شاید این باشد که با بدن‌ شان راه آن مهاجم را سد نمایند.
فرض کنید یک تکل بلند و دقیق تنها یک فرصت به شما داده که تا دقیقاً قبل از اینکه حریف از سد شما عبور کرده و تنها خاکش به حلق‌تان فرورود، توپ را تصاحب کنید. زمان‌ بندی دقیق در زدن دوباره کلید مخصوص تکل، به بازیکن شما این امکان را می‌دهد از جا بلند شده و راه توپ را سد نمایند. بدین‌ترتیب هم‌تیمی‌های شما هم می‌توانند تا شما توپ را دنبال نموده و نقاط موردتهاجم را می‌بندید، آرایش تیمی خود را سامان داده و خلأها را پوشش دهند. تغییرات اعمال‌شده در هوش‌مصنوعی بازی و افزایش تنوع حرکات و فنون بازیکنان در نسخه جدید را می‌بایست به فال‌نیک گرفت، چراکه افزایش سرعت صرف را نمی‌توان برای غلبه‌بر حریف کافی دانست.
در نسخه جدید، پاس‌های قطری و ضربات سر، آن‌چنان دقیق که مانند نمونه نمایشی (demo) گویی با هدایت لیزر به هدف اصابت کرده نیستند. این تغییر بسیار ضروری بود، زیرا دیگر گمان دخالت و راهبری قوه مدبره‌ای فراانسانی در حملات رنگ می‌بازد. موقعیت‌های تک‌به‌تک با دروازه‌بان هم از آن‌جهت که به برخوردهای سخت می‌تواند بینجامد، دردسرساز است. هرچند باید اشاره کنیم که هنوز هم درصد گل‌شدن توپ از زوایایی که در شرایط واقعی به ثمر رسیدن گل از آن نقاط بعید است بسیار بالاست.

4
گذشته‌ ازاین، فیفا 16 یک بخش جذاب برای آموزش و تمرین داشت. دسته‌ بازی Analogue Stick سمت راستی را به‌ عنوان کنترلر بازی انتخاب نمایید. بدین‌ ترتیب دکمه‌ های دسته‌بازی، آماده‌به‌کار نمایش داده‌ می‌شوند. می‌ توانید بسته‌ به سطح مهارت‌تان، دسته‌ بازی را تنظیم کنید؛ حرکات و فنون اصلی مانند پاس‌ کوتاه را نمایش دهد و یا مهارت‌ های پیچیده‌ تر مانند ضربه چیپ و لایی زدن. EA Sports این بخش را به‌گونه‌ای طراحی نموده که این مراحل بدون اینکه ذره‌ای باعث شلوغی و به‌هم‌ریختگی تصویر شود انجام می‌گیرد. این تغییر بیش از همه تغییرات صورت گرفته، خوش‌آیند تازه‌کارها است. حتی اگر از مشتری‌های چندساله FIFA هم هستید، باز هم ممکن است چیز جدیدی بیاموزید.
یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های افزوده شده به نسخه امسال بازی بخش مربوط به تیم‌های زنان است. بازیکنان زن این بازی، از همتایان مردشان سریع‌ترند که بازی‌های آنها را به‌طور کل متفاوت نموده‌است. بازی‌های زنان محدود به تورنمنت‌های آفلاین و بازی‌های دوستانه آنلاین است. باوجوداینکه مجموعه شخصیت‌های زن فوتبالیست طراحی‌شده در نرم‌افزار بازی در مقایسه با جامعه واقعی فوتبالیست‌های زن جامع است، ولی نمی‌شود با تیم زنان دلخواه خود در بخش Career Mode یا سایر بخش‌های FIFA 16 شرکت نمود که کمی دور از خرد و منطق به‌نظر می‌رسد. کاربر تنها حق انتخاب از بین 12 تیم زنان موجود داشته و تنها می‌تواند با سایر تیم‌های ملی زنان مسابقه بدهد. این موضوع ما را بسیار کنجکاو نموده که EA Sports چگونه می‌خواهد این بخش را پایه‌ای برای توسعه تیم‌های فوتبال زنان در نسخه سال آینده بازی خود قرار دهد. این اقدام EA Sports در نظر ما تلاشی سرسری و عجولانه برای بلندبالاتر نمودن و طول‌وتفصیل بیشتر به فهرست تغییرات و پیشرفت‌های FIFA 16 به‌نظر می‌رسد.

45
گذشته از اصلاحات و تغییرات هسته‌اصلی فیفا یعنی فوتبال مردان و اضافه نمودن تیم‌های زنان، (FIFA Ultimate Team (FUT تغییرات چندانی نکرده است. با استفاده از این ویژگی می‌ توان تیمی آشفته و بی‌ سروسامان را جمع نموده و به قهرمانانی بی‌ رقیب تبدیل نمود. ولی تحقق چنین هدفی نیازمند صرف زمان و توان فراوان و تهیه مجوز افزودن بازیکنان از طریق بسته‌های کارت (card packs) در FIFA Ultimate Team Draft است. در این بخش شما می‌توانید طی تنها چند بازی بهترین‌های FUT را تجربه کنید. پس از ساختن تیم و به‌خدمت گرفتن بازیکنان در پست‌های مختلف، 4 بازی متوالی برگزار خواهید کرد که در صورت پیروزی، پاداش‌هایی از قبیل اضافه‌نمودن بازیکنان کمیاب به تیم، افزایش مهارت‌های بازی و سکه‌هایی مخصوص استفاده در FUT نصیبتان خواهد شد.
امکانات و دست‌آوردهای FUT بر روی کاغذ فوق‌العاده به‌نظر می‌رسد. FUT Draft معادل فوتبالی quest های (quest وظایف و اعمالی در بازی‌های نقش‌آفرینی هستند که پس از انجامشان به‌کاربر در قبال آنها پاداش‌هایی داده می‌شود) جانبی و سطح‌پایین‌تر بازی‌های نقش‌آفرینی (role-playing game) است؛ چراکه FUT Draft به کاربر این امکان را می‌دهد در اثنای رقابت با حریفان، از لحاظ مهارت و غنای بازیکن، تیم را ارتقاء داده و پاداش‌های شیرین و جذابی دریافت نمود. واقعیت بسیار ناامیدکننده‌تر از این‌هاست. دلیل اول اینکه، همه‌چیز بخصوص ترکیب تیم شما در بازی به‌صورت رندوم و اتفاقی انتخاب می‌شود. از آنجا که خود FUT Draft به‌طور اتفاقی و خودکار به چینش تیم‌تان اقدام می‌کند، شما مجاز به انتخاب سیستم خاصی از بازی همچون 2-4-4 یا 1-5-4 نیستید. غنائم و دست‌آوردهای بازی در این بخش با وقت و توان صرف‌شده تناسب نداشته واغلب اندک است. با پیروزی در هر چهار بازی نخست FUT Draft، چندرغازِ 2000 سکه و چند بسته‌کارت (card packs) کم‌ارزش که هیچ‌کدام جوابگوی هزینه‌های تیم نیست، نصیبمان می‌شود.
بازی‌های آنلاین هم به همین‌نسبت نتایج ضعیفی در بر داشت. کیفیت اتفاقی و رندوم این بخش به‌علاوه سطح مهارت شما تعیین‌کننده میزان سکه‌های دریافتی‌تان به‌ازای هر بازی است. این تجربه کوتاه کار با FIFA 16 آن‌چنان اعتماد و انگیزه در ما ایجاد نکرد که رغبت داشته باشیم توان‌مان و زمان طولانی را صرف این بازی کنیم. مضافاً اینکه، بازی در FUT Draft با آن پاداش‌های اندک و کم‌ارزش و هزینه 15000 سکه و یا 300 امتیاز FIFA برای خرید بازیکن، چندان جذاب و مولد انگیزه به‌نظر نمی‌رسد و به‌ما این حس را القاء نمود که این بخش جز طمع‌ورزی چیزی نبوده و حرف آن این است: «سکه و امتیاز بیشتر هزینه‌کن، بیشتر برنده شو» دارد. امید است این عیب با یک به‌روزرسانی اصلاح شود.

2
بازی در بخش Career Mode در نسخه جدید هم با جزئیات جالبی مانند آموزش فوق‌العاده برای تیم‌ شما و شرکت در تورنمنت‌ های دوستانه قبل از شروع فصل که در آن گنجانده شده، لذت فراوانی دارد. از آنجا که طی تجربه چندساعته کار با بازی آنلاین، اجرای آن را روان و بدون‌ وقفه و کندی و فرآیند حریف‌ یابی آن را به‌ طور شگفت‌ آوری سریع یافتیم، بخش آنلاین بازی هم به‌ همان اندازه برایمان سرگرم‌ کننده و جذاب بود؛ هرچند که این سرعت قابل‌توجه احتمالاً ناشی از آن است که هنوز افرادی زیادی بازی را تهیه نکرده‌ اند. آیا چند هفته بعد هم بخش آنلاین بازی به‌ همین خوبی اجرا خواهد شد؟ باید منتظر ماند و پاسخ این سؤال را به‌ نظاره نشست.
FIFA 16 چیز جالبی است. هسته بازی که مختص تیم‌های مردان و مسابقات‌شان است با شیوه‌هایی متفکرانه بیش‌ازپیش به سمت نوسازی و بهبود برخی از اصولی‌ترین کارکردهای خود و همچنین رویکرد شما در قبال بازی پیش می‌رود؛ و اگر شما یک از هواداران فوتبال سریع و دیوانه‌وار هستید، این تغییرات به‌درد شما نخواهد خورد. به‌هرحال، تحقق این ادعای بهبود، با نقص‌های موجود در برخی از قابلیت‌های اصلی FIFA مانند FUT Draft و بخش تیم‌های زنان دچار خدشه شده و زیر سؤال است. اگر شما می‌توانید از این معایب چشم بپوشید، آن‌وقت است که از دید شما FIFA 16 تا آمدن FIFA 17 به بازار یک بازی راضی‌کننده و قابل‌قبول خواهد بود که ارزش وقت و توجه شما را دارد.

  • نقاط قوت

هسته بازی متعادل
هوشمندی بیشتر در دفاع از سوی حریف رایانه‌ای بازی و هوش مصنوعی پیشرفته‌ تر
آمارهای عملکرد بازیکنان تفاوت واقعی کرده است.
بخش آموزش بازی کار با آن را برای تازه‌ کارها آسان‌ تر نموده است.

  • نقاط ضعف

پاداش‌ های بخش FUT Draft انگیزه‌ بخش و ترغیب‌کننده نیست.
اضافه‌ نمودن عجولانه و سرهم‌بندی‌ وار تیم زنان
تغییر در سرعت بازی شاید برای همه کاربران نباشد.
امتیاز (از 10 نمره): 8بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *