پرکاربرد ترین کلید های میانبر موجود در ویندوز

هر نرم افزار خوبی  با استفاده از کلید های میانبر، کار با آن را آسان تر کند.

کلیک – در این بخش قصد داریم، شما را با کلید های میانبر نرم افزار های پیش فرض ویندوز آشنا کنیم تا با استفاده از آن ها در وقت خود صرفه جویی کنید.

توجه:

هر جا بین دو کلید علامت + قرار گرفته یعنی باید آن ها را با هم فشار دهید.

برای  عمل کردن میانبر ها، باید زبان کیبورد در حالت انگلیسی باشد.

best-keyboard-shortcuts-windows-644x373

 

ابزار Paint ویندوز

اگر چه ممکن است شما برای ویرایش تصاویر خود از یک نرم افزار دیگر استفاده کنید ولی نرم افزار Paint ویندوز یک ابزار مناسب برای ویرایش اسکرین شات ها به حساب می آید. بنابر این دفعه بعدی که خواستید با این برنامه تصاویر خود را ویرایش کنید می توانید از کلید های میانبر معرفی شده در زیر استفاده کرده و به کار خود سرعت و کیفیت ببخشید.

مانند اکثر نرم افزار های دیگر با فشار دادن کلید های CTRL + N می توانید یک فایل جدید ایجاد کنید. برای بازکردن فایل های قبلی از کلید های CTRL + O استفاده کنید و برای ذخیره تصویر نیز کلید های CTRL + S این کار را انجام می دهد.

ممکن است شما قبلا نیز از این دو مورد استفاده کرده باشید ولی در نرم افزار Paint کاربرد آن ها خیلی بیشتر است. برای انجام عمل undo (از بین بردن آخرین تغییر اعمال شده و بازگشت به قبل از آن) کلید های CTRL + Z و برای redo (بازگرداندن مجدد آن) کلید های CTRL + Y را فشار دهید.

اگر می خواهید تغییری روی کل تصویر اعمال کنید، برای انتخاب کل بوم از کلید های CTRL + A استفاده نمایید. کلید های CTRL + C نیز ناحیه انتخابی را کپی می کند و CTRL + X آن را cut (برش دادن و برداشتن) می کند. برای جایگذاری (paste) قطعه کپی یا کات شده نیز CTRL + V را فشار دهید.

Paint هیچ ابزاری برای تراز (align) کردن تصاویر ندارد و انجام این کار با موس نیز بسیار دشوار است. در عوض با انتخاب یک ناحیه از تصویر و استفاده از کلید های بالا، پایین، چپ و راست موجود روی کیبورد می توانید ناحیه انتخابی با هر بار فشار دادن کلید یک پیکسل حرکت دهید. این ترفند به شما اجازه می دهد تا کنترل مناسبی روی آن داشته باشید.

شما معمولا در Paint با نواحی انتخابی در بوم زیاد سر و کار دارید. بعد از انتخاب یک ناحیه با فشار دادن کلید ESC می توانید انتخاب را لغو کرده و با فشار کلید DEL آن را حذف کنید.

Paint دارای قلم مو های متنوعی برای لذت بردن از نقاشی است. با فشار همزمان کلید های CTRL و + از روی کیبورد می توانید سایز قلم مو، خط و یا شکل های هندسی را بزرگ کنید. همچنین با فشار CTRL و – امکان کاهش سایز وجود دارد (با هر بار فشار آن ها سایز یک پیکسل بزرگ یا کوچک می شود).

برای بزرگنمایی بوم از کلید های CTRL + Page Up و برای کوچک کردن از CTRL + Page Down استفاده کنید.

در Paint باکس نوشته های (dialogue boxes) متعددی وجود دارد، که می توانید به راحتی آن ها را با کلید های میانبر باز کنید. برای باز کردن بخش Image Properties که در آن می توانید اندازه بوم را تغییر دهید کلید های CTRL + E را بفشارید. با فشار CTRL + W نیز ابزار Resize (تغییر اندازه) و Skew (کج کردن) باز می شود که با استفاده از آن ها می توانید تصویر یا ناحیه انتخابی را تغییر اندازه دهید و یا کج کنید.

برای استفاده از ابزار خط کش و اندازه گیری دقیق CTRL + R را بفشارید و برای نمایش خطوط شطرنجی روی تصویر CTRL + G را فشار دهید.

 

ابزار ماشین حساب ویندوز

ماشین حساب (Calculator) ویندوز را می توان یکی از مفید ترین ابزار های آن دانست. این ابزار قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به آنچه در وهله اول مشاهده می کنید داراست. با آموختن میانبر های موجود در این ابزار می توانید بهتر از گذشته از آن استفاده کنید.

باید بدانید که برنامه ماشین حساب ویندوز دارای حالت های متعددی است. برای استفاده از حالت استاندارد کلید های ALT + 1، برای استفاده از حالت ماشین حساب مهندسی کلید های ALT + 2، برای استفاده از حالت برنامه نویسی کلید های ALT + 3 و برای استفاده از حالت آماری کلید های ALT + 4 را بفشارید.

برای بازکردن پنجره محاسبه حجم داده ها CTRL + E را فشار دهید. برای باز کردن ابزار تبدیل واحد ها CTRL + U و برای پنهان کردن هر کدام از این پنجره ها CTRL + F4 را بفشارید.

برای دسترسی به تاریخچه محاسبات خود CTRL + H را فشار دهید و برای حذف آن ها نیز می توانید از کلید های CTRL + SHIFT + D استفاده کنید. اگر قصد دارید به عقب بازگشته و محاسبات قبلی خود را ویرایش کنید کلید F2 را بفشارید. شما می توانید با استفاده از کلید های بالا و پایین کیبورد می توانید تاریخچه محاسبات خود را مرور کنید. با فشار دادن کلید ESC می توانید ویرایش محاسبات را لغو کنید و با فشار کلید ENTER امکان اجرای مجدد یک محاسبه ویرایش شده را فراهم می کند.

در حالت استاندارد برای منفی کردن یک عدد کلید F9 را فشار دهید. برای استفاده از عمل 1/x کلید R و برای رادیکال گرفتن کلید علامت @ را فشار دهید.

در حالت ماشین حساب مهندسی کلید ; ابزار Int، کلید S ابزار sin، کلید O ابزار cos، کلید T ابزار tan، کلید P ابزار pi، کلید  Xابزار Exp، کلید Q ابزار x^2 و کلید Y ابزار x^y را فعال می کند.

در حالت مهندسی با فشار دادن کلید F3 واحد Degree، کلید F4 واحد Radian و F5 واحد Grad فعال می شود.

در حالت برنامه نویسی فشار دادن کلید F5 حالت Hex، کلید F6 حالت Dec، کلید F7 حالت Oct و کلید F8 حالت Bin را فعال می سازد. همچنین کلید ^ ابزار Xor، کلید ~ ابزار Not و & ابزار And را فعال می کند.

در حالت ماشین حساب آماری نیز کلید S برای عمل جمع کاربرد دارد. کلید های CTRL + S برای Sum Sq، کلید T برای S.D.، کلید D برای CAD، کلید های CTRL + T برای Inv S.D. کاربرد دارد.

 

ذره بین (Magnifier) ویندوز

ابزار ذره بین ویندوز خواندن و مشاهده مطالب روی صفحه را آسان تر می کند. اگرچه میانبر های کمی برای این ابزار وجود دارد ولی همین تعداد کم نیز کار کردن با آن را بسیار راحت تر می کند.

به جای این که عمل بزرگنمایی (zoom) را با زحمت زیاد با موس انجام دهید، کافیست کلید های WIN و + را با هم بفشارید. برای کوچک کردن هم کلید های WIN و – را بفشارید.

وقتی از حالت تمام صفحه استفاده می کنید با فشار دادن سه کلید CTRL + ALT + Space می توانید پیش نمایشی از تصویر اصلی را ببینید (این کار برای مواقعی که می خواهید بدانید که روی کدام قسمت از تصویر زوم کرده اید الزامی است).

همچنین شما می توانید با استفاده از میانبر ها حالات مختلفی را انتخاب، و یا آن ها را عوض کنید. برای رفتن به حالت تمام صفحه کلید های CTRL + ALT + F، حالت لنز کلید های CTRL + ALT + L و حالت بالای صفحه کلید های CTRL + ALT + D را فشار دهید.

با فشار دادن کلید های CTRL + ALT + I رنگ ها بر عکس (نگاتیو) می شود. این گزینه برای مطالعه در شب مناسب است.

وقتی در حالت لنز قرار دارید با فشار دادن کلید های CTRL + ALT + R می توانید وارد حالت تغییر سایز لنز شوید. در این حالت با تغییر مکان موس می توانید سایز و اندازه لنز را تغییر دهید. برای مثال در صورتی که قصد دارید مطالب افقی زیادی را مطالعه کنید این قابلیت مفید است.

اگر شما در ابزار ذره بین گیر افتادید و نتوانستید آن را ببندید کافیست کلید های WIN + ESC را فشار دهید.

 

کلید های میانبر دیگر

اکنون شما با کلید های میانبر برنامه های محبوب ویندوز آشنا شدید. البته کلید های میانبر دیگری نیز وجود دارد (برای مثال در برنامه ورد پد) که چون زیاد از آن ها استفاده نمی شود ما آن ها را معرفی نکردیم. ولی شما می توانید با فشار دادن کلید F1 در هر برنامه ای متن راهنما و کلید های میانبر موجود در آن را مشاهده کنید.

منبع: makeuseofبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *