حرکت سریع گوگل به سمت هوش مصنوعی

تغییرات مدیریتی در گوگل تمایل این شرکت به استفاده بیشتر از هوش مصنوعی را نشان می دهد.

به گزارش کلیک، همان طور که آمیت سینگال آماده می شود تا پست خود به عنوان معاون ارشد رئیس بخش جستجوی گوگل را ترک کند، جان جیاناندرآ، یک مدیر جدید که اخیراً بخش آموزش های ماشینی شرکت را مدیریت می کرد، آماده می شود تا این پست را بر عهده بگیرد.

این تغییر اساساً نشانه آن است که گوگل می خواهد از طریق هوش مصنوعی قابلیت های جستجوی خود را ارتقا بدهد.
سینگال که در سال 2000 به گوگل پیوست، روز گذشته در یک پست اینترنتی در صفحه گوگل پلاس خود اعلام کرد که قصد دارد تا در تاریخ 26 فوریه از این شرکت کناره گیری کند. بعد از 15 سال کار در گوگل، او گفت که تصمیم دارد تا 15 سال کاری بعد را به امور دیگر اختصاص داده و سرمایه گذاری های بیشتری را در امور خیریه انجام دهد، علاوه بر این که می خواهد وقت بیشتری را با خانواده سپری کند.

49d4b2faeb4b7b9e745775793141e2b2-google-partners-with-oxford-university-to-tap-into-artificial-intelligence


شغل قبلی او در تکنولوژی ساختارمند اطلاعات و صوت

جیاناندرآ در سال 2010 وارد گوگل شد بعد از این که شرکت Metaweb Technologies توسط گوگل خریداری شد. محصول اصلی این شرکت Freebase بود که توسط موسسان خود به عنوان ” ویکی پدیایی برای اطلاعات ساختاری” توصیف می شد. وب سایت Freebase سال گذشته تعطیل شد و داده های آن به Wikidata انتقال یافت.
جیاناندرآ قبل از Metaweb به عنوان یک شریک در شرکت SV Colo حضور داشت و مدیر ارشد فناوری در شرکت Tellme Networks بود، که کار آن بر تشخیص صدا و تکنولوژی های صوتی متمرکز بود. مهارتی که کار او با این دو شرکت در او ایجاد کرده بود به گوگل کمک کرد تا قابلیت های هوش مصنوعی خود را در سال های اخیر بهبود بخشد.
جیاناندرآ در ماه نوامبر به پایگاه Popular Science گفت:” هیچ زمینه ای وجود ندارد که گوگل نخواهد در آن تشخیص صدا، ترجمه زبان و فهم زبان را بهبود بخشد؛ بنابراین این مرزهای جستجو در علوم کامپیوتر چیزهایی هستند که ما همیشه بر روی آن سرمایه گذاری می کنیم. این مقاله اشاره می کند که گوگل دارای بیش از 1000 پژوهشگر است که بر روی یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی کار می کنند و توجه آنها هم بر حوزه تئوری و هم کاربردهای آنها در دنیای واقعی متمرکز است.

چالش های جهان واقعی برای هوش مصنوعی
دیوید اسکابمل، مدیر جستجو برای تحلیل محتوا، اکتشاف و سیستم های شناختی در موسسه تحلیلی IDC، در گفتگو با ما اعلام کرد تجربه جیاناندرآ در تلاش های گوگل برای توسعه قابلیت های بخش جستجو و یادگیری ماشینی خود سودمند خواهد بود.
اسکابمل در همین زمینه گفت: ” من فکر می کنم این موضوع برای گوگل و برای هوش مصنوعی در کل خوب است. بخش Knowledge Graph گوگل قابلیت های جستجوی گوگل را توسعه داده است و من منتظر هستم که ببینم نتیجه آن چه خواهد بود. یادگیری ماشینی در بسیاری از حوزه ها مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آن برای بهبود نتایج و ارتباطات جستجو بسیار مفید است.
گوگل در ماه اکتبر اعلام کرد که اخیراً استفاده از یک سیستم هوش مصنوعی به نام RankBrain را آغاز کرده است تا نتایج جستجو برای جستجوهای منحصر به فردی که هرگز انجام نشده است را بهبود بخشد. این سیستم همچنین از شبکه های عصبی عمیق برای بهبود کیفیت نتایج جستجوهای صوتی استفاده می کند.

در اواخر ماه گذشته تیم هوش مصنوعی گوگل به نام DeepMind در یک پست اینترنتی اعلام کرد که موفق شده است یک سیستم هوش مصنوعی به نام AlphaGo را بسازد، این سیستم برای اولین بار توانست بازی پیچیده Go را به خوبی یک انسان یا حتی بهتر از آن بازی کند. به گفته دیوید سیلور و دمیس هاسابیس، پژوهشگران تیم DeepMind ” اگرچه بازی ها بستر خوبی برای تولید و تست سریع و موثر الگوریتم های هوش مصنوعی هستند، اما در نهایت ما می خواهیم این تکنیک ها را در مشکلات مهم دنیای واقعی به کار ببریم. به دلیل اینکه روش های مورد استفاده ما دارای اهداف کلی هستند، ما امیدواریم که روزی آنها بتوانند به گونه ای توسعه یابند تا به ما کمک کنند که برخی از سخت ترین و پر فشارترین مشکلات جامعه را مورد توجه قرار دهیم، که از مدل سازی آب و هوایی گرفته تا تحلیل های پیچیده بیماری ها را شامل می شود. ”

منبع: techspotبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *