اسفنج دریایی؛ اولین موجود زمین

|
۰ دیدگاه

آن طور که دانشمندان آمریکایی باور دارند احتمالا اولین حیوانی که روی زمین به وجود آمده اسفنج دریایی بوده است.

به گزارش کلیک، بر اساس تحقیقات دانشمندان در دانشگاه ام‌آی‌تی تاریخ به وجود آمدن اسفنج های دریایی به قبل از دوران انفجار کامبرین برمی گردد، دوران انقلابی که پانصد و چهل میلیون سال پیش شروع شد و در طی آن تعداد زیادی حیوانات جدید روی زمین به وجود آمدند.

تیم دانشگاه ام‌آی‌تی با تحلیل فسیل های مولکولی که تا به امروز در صخره های باستانی حفظ شده بودند به این نتایج دست پیدا کرده است. یک مولکول خاص، کلسترول ایزوپروپیل 24 یا 24-IPC در صخره های ششصد و چهل میلیون ساله پیدا شده است، مولکولی که امروزه توسط اسفنج های دریایی ساخته می شود.

برای پیگیری این کشف، تیم تحقیقاتی تلاش کرد ژن عامل تولید این مولکول، ارگانیسم هایی که دارای این ژن هستند و زمان تکامل ژن در این ارگانیسم ها را پیدا کند.

با تحلیل ژن های حدود سی ارگانیسم مختلف، تیم به یک ژن خاص رسید که به نام ترانسفرانز متیل استرول (SMT) شناخته می شود و در صورت وجود تعداد کافی از آن می تواند باعث تولید 24-IPC توسط یک ارگانیسم شود.

محققان دریافتند که هم اسفنج دریایی و هم گونه جلبک ها تعداد مناسب این ژن را دارا هستند و با بررسی آن و تولید درخت های تکاملی بر اساس فسیل پیدا شده، متوجه شدند که اسفنج های دریایی بسیار قبل از جلبک ها این مولکول را تولید می کرده اند.

دانشمندان باور دارند که اسفنج ها حدود ششصد و چهل میلیون سال پیش به این مرحله رسیده اند، همان دورانی که صخره های حاوی این مولکول شکل گرفته اند. این تحقیق شواهد بسیاری مبنی بر این موضوع دارد که اسفنج های دریایی بسیار پیش از حیوانات دیگر ساکن زمین شده اند.

اگرچه دیوید گلد، مدیر این تحقیق باور دارد که این کشف سوالات جدیدی را ایجاد می کند. سوالاتی از قبیل این که این ارگانیسم ها به چه شکل بوده اند یا محیط آن ها به چه صورت بوده است. او می گوید: این کشف نشان می دهد که ما چقدر درباره اولین حیوانات دانش کمی داریم و چه مقدار کشفیات بیشتری باید صورت بگیرد.

منبع : msn

0 پسندیده شده
سیمین حمیدی
سیمین حمیدی هستم. فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار و دانشجوی ارشد صنایع دانشگاه شریف. ترجمه و سر در آوردن از اخبار و تازه های علم و تکنولوژی تقریبا تبدیل به یکی از برنامه های روزانه من شده. امیدوارم حاصل کارم برای خواننده های کلیک هم مفید باشه.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.