بازآفرینی اتاق فکر گوگل در Jigsaw

سرویس اتاق فکر گوگل به تازگی با نام Jigsaw به فعالیت خود ادامه می دهد.

به گزارش کلیک، اریک اشمیت مدیر اجرایی بخش Alphabet گوگل اعلام کرد، این شرکت اتاق فکر فناوری محور خود که قبلاً با عنوان ایده های گوگل شناخته می شد را به عنوان یک سرویس تولید فناوری با نام Jigsaw (پازل) باز آفرینی می کند. این تغییر به تمرکز شرکت بر روش های استفاده از فناوری برای حل چالش های ژئوپولوتیکی از سانسور آنلاین گرفته تا افراط گرایی شدید کمک خواهد کرد.

سرویس ایده های گوگل که در سال 2010 تاسیس شده، توسط ژارد کوهن کارمند داخلی گوگل در واشنگتن دی سی مدیریت می شد، و سرویس پازل نیز توسط خود او مدیریت خواهد شد. کوهن در زمانی که کاندولیزا رایس وزارت امور خارجه ایالات متحده را بر عهده داشت در این وزارت خانه شروع به کار کرد و بعد از این که باراک اوباما به ریاست جمهوری انتخاب شد و هیلاری کلینتون را به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب کرد نیز به کار خود در این سمت ادامه داد. با راه اندازی سرویس ایده های گوگل کوهن به این شرکت ملحق شد.
ما با گوگل تماس گرفتیم تا اطلاعات بیشتری درباره ماموریت جدید پازل دریافت کنیم، اما سخنگوی آن اعلام کرد که این شرکت از پست رسانه ای اشمیت اطلاعات بیشتری ارائه نخواهد داد.

یک پازل پیچیده از چالش ها
اشمیت در یک پست اینترنتی به این نکته اشاره کر که در روی پازل به عنوان یک تولید کننده فناوری سرمایه گذاری خواهد شد تا یک تکنولوژی برای گسترش دسترسی به اطلاعات برای آسیب پذیرترین جمعیت جهان و برای دفاع در مقابل چالش زا ترین تهدیدات امنیتی جهان ساخته شود. او اضافه کرد که این نام به این دلیل انتخاب شده است که این سرویس تصدیق می کند که جهان یک پازل پیچیده از چالش های فیزیکی و دیجیتالی است. این نام همچنین اعتقاد ما را منعکس می کند که حل مشترک مشکلات به دستیابی به بهترین راه حل ها منجر می شود.

پازل به دنبال کردن پروژه های جاری سرویس ایده های گوگل مانند پروژه Shield ادامه خواهد داد، که به دارندگان وب سایت ها اجازه می دهد تا حملات گسترده برای از دسترس خارج کردن منابع شبکه را خنثی کنند از طریق خوراک رسانی به سایت های آنها از طریق زیرساخت های گوگل، ابزار جستجوی سند Dashboard Investigative برای خبرنگاران، و نقشه دیجیتالی حمله، که تهدیدات علیه داده ها را بر روی یک نقشه جهانی فوراً نمایش می دهد.
به گفته اشمیت، مسائل دیگری که پژوهش پازل/ ایده ها بر آنها متمرکز خواهد شد شامل تجارت جهانی اسلحه، پول شویی، خشونت پلیس، تروریسم و آزار و اذیت های اینترنتی است.

اسنودن: گوگل جانب داری کرده است
ویکی لیکس پایگاهی برای افشا کردن اخبار که در سال 2006 توسط ژولیان آسانژ تاسیس شده، امروز اخباری درباره بازآفرینی سرویس ایده های گوگل در توییتر منتشر کرد: ” گروه تغییر دهنده رژیم “ایده های” گوگل اکنون “پازل” نامیده می شود ( Jigsaw در فیلم اَره به عنوان یک قاتل سریالی مدرن شناخته می شود).” این پیام توییتری همچنین لینکی را ارائه کرده که به گزیده ای از کتاب آسانژ در سال 2014 با عنوان ” وقتی گوگل با ویکی لیکس ملاقات خواهد کرد” اشاره می کند.
آسانژ در آن کتاب ملاقات خود با اشمیت در سال 2011 را بازگو می کند، در هنگامی آسانژ تحت بازداشت خانگی در بریتانیا بوده است، قبل از اینکه او از سفارت اکوادور در لندن پناهندگی بگیرد. آسانژ و ویکی لیکس هر دو از گوگل انتقاد کرده اند به دلیل ارائه اطلاعات درباره ویکی لیکس به مسئولان دولت ایالات متحده که در مورد انتشار اطلاعات دولتی فاش شده از طریق این پایگاه تحقیق می کردند.

امروز همچنین ویکی لیکس در یک پیام توییتری اظهار نظر پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی و فاش کننده کنونی یعنی ادوارد اسنودن را منتشر کرد. اسنودن بعد از جدیدترین گفته اپل درباره مخالفت با رای دادگاه فدرال برای شکستن قفل یک گوشی آیفون رمزگذاری شده متعلق به یکی از دو مهاجم حادثه حمله تروریستی اخیر سن برناردینو یک پیام توییتری منتشر کرده است با این مضمون: ” این موضوع مهم ترین دعوی در زمینه فناوری در دهه اخیر است. سکوت گوگل به معنای جانب داری آن است، اما نظر عموم مردم این نیست.”
در دوم دسامبر، سید فاروق و همسرش تاشفین مالیک، به افرادی که در یک مراسم در اداره بهداشت سن برناردینو جمع شده بودند تیراندازی کردند. این زوج 14 نفر را کشته و 20 نفر دیگر را مجروح کردند. فاروق و همسرش در تیراندازی پلیس کشته شدند. بعد از این حمله، مسئولان به سراغ وسایل آنها مانند گوشی همراه آنها رفتند تا انگیزه های آنان برای این حمله را شناسایی کنند و بفهمند که آیا این حمله بخشی از یک طرح تروریستی بزرگ تر بوده است. اسنودن در این پیام توییتری اظهار نظر جرمیاه گروزمان، موسس شرکت امنیتی WhiteHat را قرار داده با این مضمون که ” امروز روز مناسبی برای ساندار پیچای (مدیرعامل گوگل) است تا از تیم کوک (مدیرعامل اپل) پشتیبانی کند.”

منبع: insiderبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *