محاسبه قدرت دقیق طوفان ها با پهباد

با تمام پیشرفت های تکنولوژیک، معمولا قدرت طوفان ها بیشتر از چیزی است که هوا شناسی تخمین زده است؛ در همین زمینه نوع دیگری از تکنولوژی برای تخمین دقیق تر به کمک بشر آمده است.

به گزارش کلیک، با اینکه دانشمندان در تخمین زدن قدرت طوفان ها قبل از اینکه به زمین آسیبی برساند پیشرفت های زیادی داشته اند اما هنوز نتوانسته اند به طور کامل چگونگی تشکیل آن ها را دریابند. در حالی که دستگاه های سنجش ماهواره ای اطلاعات خوبی اعم از دما و بارش اتمسفری در زمان طوفان در اختیار هواشناسان قرار می دهند، اما گاهی اوقات دقت اطلاعات برای فهمیدن چگونگی تشکیل و انتشار طوفان بسیار ضعیف است.

رابی هود در سخنرانی خود در کنفرانس AAAS در واشنگتن دی سی اعلام کرد که سازمان ملی اقیانوس و اتمسفر(NOAA) قصد دارد پهباد های ارزان قیمتی را به سمت نقاط بسیار فعال طوفان بفرستد و بگذارد آن ها توسط طوفان خراب بشوند تا بتوانند پیشرفت طوفان ها را بهتر پیش بینی کنند.

NOAA می خواهد از دو نوع پهباد استفاده کند: The Raytheon Coyote و the Piasecki Whimbrel
هردو می توانند از هواپیمای سرنشین دار فرستاده شوند. وقتی که از هواپیما رها می شوند هر دو نوع پهباد به بال هایی مجهز هستند که آن ها را قادر می کند تا از باد های شدید عبور کنند.
Coyote برای پرواز حد اکثر به مدت یک ساعت طراحی شده است. و اطلاعلات را از طریق ارتباط رادیویی از دل طوفان به هواپیمایی که از آن فرستاده شده اند می فرستد.

این دو پهباد به ناوگان در حال رشد NOAA برای تشخیص آب و هوا ملحق شدند. در پنج سال اخیر NOAA با NASA همکاری هایی در جهت استفاده از Global Hawk drone برای تشخیص شرایط تشکیل طوفان در سرتاسر اقیانوس اطلس، داشته است.

دستگاه های دیگری هم برای مشاهده طوفان ها به مدت بیشتر وجود دارند اما NOAA منابع زیادی را به طراحی پهباد ها با کارایی بالا تخصیص می دهد.
Coyote و Whimbrel هنوز در حال توسعه هستند ( Whimbrel هنوز اولین پرواز آزمایشی خود را تجربه نکرده است) و سازمان امیدوار است که اطلاعاتی که این پهباد ها جمع آوری میکنند با توجه به هزینه ای که در نظر گرفته شده با ارزش تر از اطلاعات دیگر پهباد ها باشد.
اگر پیشرفت پهباد ها طبق برنامه پیش برود گام بعدی این است که اطمینان حاصل شود که بقایای این پهباد ها بعد از تمام کردن ماموریت به زباله های اقیانوسی تبدیل نشود و خطری برای محیط زیست به وجود نیاورند.

منبع:envirotechبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *