نگاهی کوتاه به تفاوت‌های کاربردی Galaxy s6 و Galaxy s7 از سامسونگ

اگر از کاربران گوشی گلکسی اس ۶ سامسونگ باشید، تا چه اندازه برای خرید گلکسی اس ۷ ترغیب خواهید شد؟ به واقع گلکسی اس ۷ چه مزیت‌های کاربردی را نسبت به گلکسی اس ۶ دارد؟ با ما باشید تا نگاهی کوتاه به تفاوت‌های کاربردی مابین این دو محصول بیاندازیم.

سامسونگ در جریان کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۶ (MWC 2016) به طور رسمی پرچمداران جدیدش را معرفی کرد. گلکسی اس ۷ (Samsung Galaxy S7) و گلکسی اس ۷ اج (Samsung Galaxy S7 Edge) دو محصولی بودند که سامسونگ در جریان رویداد MWC 2016 از آن‌ها پرده‌برداری کرد. گلکسی اس ۷ سامسونگ بدون تردید یکی از بهترین گوشی‌های هوشمند اندرویدی سال ۲۰۱۶ خواهد بود، اما به واقع اگر آن را در کنار گلکسی اس ۶ قرار دهیم چه تفاوت‌های کاربردی مابین این دو گوشی احساس خواهیم کرد؟

تصور کنید که از کاربران گوشی هوشمند گلکسی اس ۶ سامسونگ هستید. در این شرایط آیا قابلیت‌ها، مشخصات فنی و طراحی گلکسی اس ۷ به قدری جالب و متفاوت بوده که شما را نسبت به کنار گذاشتن گلکسی اس ۶ و خرید پرچمدار سال ۲۰۱۶ سامسونگ ترغیب کند؟ ما در این مقاله قصد دارید که نگاهی کوتاه به تفاوت‌های مابین دو گوشی هوشمند گلکسی اس ۶ و گکلسی اس ۷ سامسونگ داشته باشیم.

 

طراحی و ظاهر

به واقع می‌توانیم مدعی شویم که اگر دو گوشی گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۷ سامسونگ را در کنار یکدیگر قرار دهیم، کمتر کسی متوجه تفاوت‌های ظاهری ناچیز مابین آن‌ها خواهد شد. به بیان دیگر از نظر ما تقریبا ظاهر گوشی گلکسی اس ۷ همان ظاهر گوشی گلکسی اس ۶ است و از این نظر هیچ ارتقاء، بهبود و … در آن ایجاد نشده است. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر نگاهی بیاندازید، کدام یک از این دو محصول گلکسی اس ۷ است؟

1

هر دو گوشی گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۷ سامسونگ از بدنه‌ای فلزی و شیشه‌ای ساخته شده‌اند و محل قرارگیری سنسور دوربین اصلی، چراغ فلش LED، سنسور دوربین سلفی، پورت اتصالی میکرو یو اس بی، اسکنر اثر انشگت کاربر و …. در هر دو محصول کاملا یکسان است. اما تفاوت‌های ناچیزی هم مابین این دو گوشی وجود دارد که بسیار ریز و جزئی هستند!

یکی از تفاوت‌های مابین دو گوشی گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۷ سامسونگ مربوط به ابعاد آن‌هاست. گلکسی اس ۷ از نظر طولی ۱ میلیمتر کوتاه‌تر از گلکسی اس ۶ بوده و از نظر عرضی هم چیزی در حدود ۱ میلیمتر از آن کوچک‌تر است. اما ضخامت بدنه آن تقریبا ۱ میلیمتر از ضخامت بدنه گلکسی اس ۶ بیشتر است. با این وجود این تفاوت‌ها به قدری محسوس نیستند که به راحتی قادر به شناسایی آن‌ها باشید.

اما یکی دیگر از تفاوت‌ها مابین این دو گوشی مربوط به وزن آن‌هاست. کوشی گلکسی اس ۶ وزنی معادل با ۱۳۸ گرم دارد، اما گلکسی اس ۷ سامسونگ وزن ۱۵۲ گرمی خواهد داشت. بنابراین گلکسی اس ۷ سامسونگ از نظر وزن نسبت به گلکسی اس ۶ سنگین‌تر بوده و ضخامت بدنه آن نیز نسبت به این محصول بیشتر است و از این دو نظر هیچ مزیتی در مقایسه یا گلکسی اس ۶ ندارد!

2

اما علارغم اینکه گلکسی اس ۷ سامسونگ از نظر طراحی تقریبا مشابه با گلکسی اس ۶ ساخته شده و سبکی کاملا یکسان را شامل می‌شود، یک مزیت آن را نسبت به گلکسی اس ۶ برتر می‌کند. این موضوع مربوط به استاندارد ضدب آب IP68 این گوشی هوشمند است. گلکسی اس ۷ سامسونگ از استاندارد ضد آب IP68 بهره می‌برد و بدین سبب می‌تواند تا سقف ۳۰ دقیقه در عمق ۱٫۵ متری از آب دوام داشته باشد. این نکته از جمله مزیت‌های اصلی طراحی گلکسی اس ۷ نسبت به گلکسی اس ۶ سامسونگ محسوب می‌شود.

 

صفحه نمایش

از نظر صفحه نمایش هم به واقع تفاوت‌های چندانی مابین دو گوشی گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۷ وجود ندارد. هر دو گوشی نامبرده شده از صفحه نمایشی ۵٫۱ اینچی و از نوع Super AMOLED با وضوح تصویر ۱۴۴۰ در ۲۵۶۰ پیکسل بهره‌مند هستند و برای محافظت از نمایشگر آن‌ها از پنل گوریلاگلس استفاده شده است. بنابراین با توجه به اندازه و وضوح تصویر مشابه نمایشگر این دو محصول، حای تعجبی ندارد که تراکم پیکسلی صفحه نمایش آن‌ها هم یکسان باشد. تراکم پیکسل نمایشگر هر دو گوشی گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۷ سامسونگ  برابر با ۵۷۷ پیکسل در هر اینچ است. در این بین عرض و طول کمتر گوشی گلکسی اس ۷ که در حد یک میلیمتر است، منجر شده که نسبت تصویر به بدنه دستگاه در مقایسه با گلکسی اس ۶ در حدود ۲ درصد افرایش پیدا کند که این موضوع هم به سادگی و در نگاه اول قابل تشخیص نیست.

3

در این بین ممکن است سامسونگ در طراحی پنل Super AMOLED گلکسی اس ۷ تدابیر خاص و تکنولوژی‌های جدیدتری را در نظر گرفته باشد که نهایتا منجر به کاهش مصرف انرژی و افزایش بازده آن شوند. با این وجود هنوز اطلاعاتی در این رابطه ارائه نشده است.

اما صفحه نمایش گلکسی اس ۷ از قابلیت Always On Display بهره‌مند است. این قابلیت در گوشی هوشمند گلکسی اس ۶ ارائه نمی‌شود. به موجب وجود این قابلیت، اطلاعات ضروری و مهم دستگاه نظیر زمان، تاریخ، پیغام‌های هشدار و … به طور دائم بر روی نمایشگر گوشی نمایان خواهند بود. بهره‌مندی گلکسی اس ۷ سامسونگ از قابلیت Always On Display را می‌توان تنها تفاوت محسوس مابین نمایشگر این گوشی و نمایشگر گوشی گلکسی اس ۶ محسوب کرد.

 

سیستم عامل و بستر نرم افزاری

سیستم عامل پیش فرض نصب شده بر روی گوشی هوشمند گلکسی اس ۷ سامسونگ سیستم عامل اندروید ۶٫۰ مارشمالو است که در کنار آن رابط کاربری اختصاصی سامسونگ با نام TouchWiz نیز راه‌اندازی شده است. اما گوشی هوشمند گلکسی اس ۶ سامسونگ به طور پیش فرض از سیستم عامل اندروید ۵٫۰٫۲ آب نبات چوبی بهره‌مند خواهد بود. در این بین به روز رسانی اندروید ۶٫۰٫۱ برای گوشی گلکسی اس ۶ ارائه شده و مطمئنا اگر شما از کاربران این محصول باشید، هم اکنون سیستم عامل دستگاه خود را به اندروید ۶٫۰٫۱ مارشملو به روز رسانی کرده‌اید. پس از این نظر هم تفاوت چندانی مابین گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۷ وجود ندارد!

 

سیستم روی چیپ (SoC)، رم و حافظه داخلی

با توجه به اینکه گوشی هوشمند گلکسی اس ۷ در سال ۲۰۱۶ معرفی شده و گلکسی اس ۶ پرچمدار سال ۲۰۱۵ سامسونگ بوده، مطمئنا از نظر بستر سخت افزاری تفاوت‌های زیادی مابین آن‌ها وجود خواهد داشت. گلکسی اس ۶ سامسونگ از سیستم روی چیپ اگزینوس ۷۴۲۰ سامسونگ با پردازنده مرکزی هشت هسته‌ای بهره‌مند بود و از نظر قدرت پردازشی یکی از بهترین و شاید هم برترین گوشی هوشمند اندرویدی سال ۲۰۱۵ محسوب می‌شود.

4

اما گلکسی اس ۷ سامسونگ از نظر سیستم روی چیپ در دو نسخه مختلف عرضه می‌شود که یکی از آن‎ها به تراشه اگزینوس ۸۸۹۰ سامسونگ مجهز شده و نسخه دیگر آن از سیستم روی چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ کوالکام بهره‎مند می‌شود. این دو تراشه از نظر قدرت عملکرد نسبت به تراشه اگزینوس ۷۴۲۰ برتری دارند، اما به واقع این برتری موجود تا چه اندازی کاربرد داشته و مورد نیاز است؟ تصور کنید که قصد اجزای یک بازی سه بعدی و پرگرافیک را بر روی گوشی خود دارید. در این شرایط مطمئن باشید که گلکسی اس ۶ به راحتی از پس اجرای آن بازی بر می‌آید و گلکسی اس ۷ هم به شکل مشابه بازی مد نظر را اجرا می‌کند. در این وضعیت به واقع نیازی به برتری سخت افزاری گلکسی اس ۷ وجود ندارد و بستر سخت افزاری قدرتمند گلکسی اس ۶ پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. ما تضمین می‌کنیم که هم اکنون گلکسی اس ۶ سامسونگ از پس اجرای هر نوع بازی، اپلیکیشن و … اندرویدی مد نظرتان بر خواهد آمد. بنابراین زمانی که نیازی به وجود بستر سخت افزاری قدرتمندتری نداشته باشیم چه لزومی به خرید گلکسی اس ۷ و جایگزین کردن آن با گلکسی اس ۶ خواهیم داشت؟

با این وجود نمی‌توان برتری سخت افزاری گلکسی اس ۷ نسبت به گلکسی اس ۶ را نادیده گرفت. این برتری همچنین در زمینه ظرفیت رم و پردازنده گرافیکی دستگاه نیز مشاهده می‌شود. پردازنده گرافیکی به کار گرفته شده در نسخه اسنپدراگونی گوشی گلکسی اس ۷ پردازنده آدرنو ۵۳۰ است و نسبت به پردازنده Mali-T760MP8 تراشه اگزینوس ۷۴۲۰ برتری محسوسی دارد. همچنین رم گلکسی اس ۷ ظرفیت ۴ گیگبایتی دارد، اما رم گلکسی اس ۶ سامسونگ ۳ گیگابایتی است.

همانطور که اشاره کردیم شاید برتری‌هایی که در بخش فوق گلکسی اس ۷ نسبت به گلکسی اس ۶ به همراه داشت عملا چندان کاربردی نبوده و مورد نیاز کاربر نباشند. اما گلکسی اس ۷ یک برتری کاربردی فوق‌العاده نسبت به گلکسی اس ۶ دارد که به هیچ وجه نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. این برتری مربوط به قابلیت پشتیبانی این محصول از حافظه جانبی و رم میکرو اس‌دی (Micro SD) است.

5

گلکسی اس ۶ سامسونگ از نظر حافظه داخلی شامل سه نسخه می‌شود که به ترتیب ظرفیت‌های ۳۲، ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی را ارائه می‌کنند. هیچ یک از این سه نسخه پرچمدار سال ۲۰۱۵ سامسونگ قابلیت پشتیبانی از حافظه جانبی را ندارند. اما سامسونگ در سال ۲۰۱۶ طی اقدامی جالب پرچمداران خود را در دو نسخه ۳۲ و ۶۴ گیگابایتی و با قابلیت پشتیبانی از رم میکرو اس‌دی معرفی کرد. این موضوع از جمله مزیت‌هایی محسوب می‌شود که بسیار کاربردی بوده و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد!

 

دوربین

دوربین اصلی گلکسی اس ۶ سامسونگ از سنسوری ۱۶ مگاپیکسلی و ۱٫۱۲ میکرونی با دیافراگم یا روزنه F1.9 تشکیل شده بود و از نظر کیفیت عکسبرداری به واقع فوق‌العاده است. اما گلکسی اس ۷ سامسونگ به سنسور دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی مجهز شده که از دیافراگم F1.7 و پیکسل‌های ۱٫۴ میکرونی بهره می‌برد. هر گوشی قابلیت ضبط ویدئوهای با وضوح تصویر ۴K را ارائه می‌کنند و سامسونگ مدعی شده که عملکرد سنسور دوربین اصلی گلکسی اس ۷ در شرایط کم نور بودن محیط بسیار عالی خواهد بود و برتری محسوسی نسبت به عملکرد دوربین اصلی گلکسی اس ۶ خواهد داشت.

با این وجود هنوز نتوانستیم که به طور دقیق عملکرد سنسور دوربین اصلی گوشی گلکسی اس ۷ سامسونگ را مورد بررسی قرار دهیم، اما مطمئن هستیم که کیفیت عملکرد آن فوق‌العاده خواهد بود. اما به واقع عملکرد دوربین ۱۲ مگاپیکسلی گلکسی اس ۷ سامسونگ تا چه اندازه می‌تواند نسبت به عملکرد دوربین ۱۶ مگاپیکسلی گلکسی اس ۶ برتری داشته باشد؟ به واقع این تفاوت کیفیت به قدری خواهد بود که بتواند یکی از دلایل اصلی شما به منظور خرید گلکسی اس ۷ و جایگزین کردن آن با گلکسی اس ۶ باشد؟ ما این چنین فکر نمی‌کنیم!

6

دوربین سلفی هر دو گوشی نامبرده شده هم از سنسوری ۵ مگاپیکسلی تشکیل می‌شود که قابلیت ضبط ویدئوهای با وضوح ۲K را ارائه می‌کند.

 

باتری

سامسونگ برای گوشی گلکسی اس ۶ از یک باتری ۲۵۵۰ میلی آمپر ساعتی استفاده کرده بود. این باتری عملکرد بدی را برای گوشی گلکسی اس ۶ به همراه ندارد و تقریبا نیازهای یک کابر معمولی را برطرف می‌کند. اما بنا به دلایل نامشخصی سامسونگ ظرفیت باتری گوشی گلکسی اس ۷ خود را چیزی در حدود ۴۵۰ میلی آمپر ساعت افزایش داده است. این موضوع هم از جمله مواردی است که مطمئنا برای بسیاری از کاربران حائز اهمیت خواهد بود. هم اکنون باتری گلکسی اس ۷ سامسونگ ظرفیت ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعتی داشته و از نسخه ۳٫۰ تکنولوژی شارژ سریع کوالکام یا Qualcomm Quick Charge 3.0 پشتیبانی به عمل می‌آورد. به موجب وجود این تکنولوژی باتری دستگاه می‌تواند ظرف مدت زمان ۳۰ دقیقه تا سقف ۸۰ درصد شارژ شود.

اگرچه هنوز به طور دقیق و عملی عملکرد باتری ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعتی گوشی هوشمند گلکسی اس ۷ سامسونگ مورد بررسی قرار نگرفته است، اما پیش بینی می‌کنیم که کیفیت و قدرت عملکرد آن بسیار عالی بوده و از جمله عمده‌ترین تفاوت‌های کاربردی گلکسی اس ۷ نسبت به گلکسی اس ۶ محسوب شود.

 

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید، در این مقاله به طور مختصر و با محدودیت‌های خاصی به بررسی و مقایسه دو گوشی گلکسی اس ۷ و گلکسی اس ۶ سامسونگ پرداختیم. به واقع می‌توان گفت که این دو گوشی تفاوت‌‌های کاربردی چندانی نسبت به یکدیگر ندارند! عمده‌ترین تفاوت کاربردی مابین این دو محصول را می‌توان در دو موضوع خلاصه کرد که یکی از آن‌ها پشتیبانی گلکسی اس ۷ از حافظه جانبی بوده و موضوع دیگر مربوط به ظرفیت باتری بیشتر این گوشی نسبت به گلکسی اس ۶ خواهد بود.

اگر شما از کاربران گلکسی اس ۶ سامسونگ باشید، حاضر هستید که این گوشی را فروخته و گلکسی اس ۷ را جایگزین آن کنید؟ از نظر ما هم اکنون گلکسی اس ۶ سامسونگ پاسخگوی تمام نیازهای شما خواهد بود و هیچ ضرورتی نسبت به خرید گلکسی اس ۷ و جایگزین کردن آن با گلکسی اس ۶ وجود ندارد. این عدم تمایل به منظور خرید گلکسی اس ۷ به ویژه در شرایطی که ظاهرا و سبک طراحی آن را با گوشی گلکسی اس ۶ مقایسه کنید، بیشتر و بیشتر خواهد شد. نظر شما در این رابطه چگونه است؟

منبع: phonearenaبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *