تیم کوک دلیل قانع کننده ای برای عدم همکاری با اف بی آی منتشر کرد

|
۰ دیدگاه

مدیرعامل اپل طی مصاحبه ای از دلایل رد درخواست اف بی آی مبنی بر رمزگشایی گوشی آیفون یکی از تروریست های فاجعه سن برناردینو خبر داد.

به گزارش کلیک، در پی حادثه تروریستی ایالت سن برناردینو که منجر به مرگ 14 تن از شهروندان این ایالت و همچنین مرگ هر دو تروریست شد، اف بی آی با کشف گوشی آیفون یکی از دو تروریست از اپل درخواست کرد تا با رمزگشایی از این گوشی در روند احراز هویت این تروریست ها  اف بی آی را یاری کند.

اپل با رد این درخواست، به بهانه به خطر افتادن امنیت کاربران این برند، حامیان و نیز مخالفینی در میان غول های تکنولوژی پیدا کرده است؛ از بیل گیتس گرفته تا مارک زوکربرگ. تیم کوک در جریان مصاحبه با کانال ABC، به تشریح کامل دلایل این مخالفت پرداخت. وی یکی از مهمترین دلایل را در رمزگشایی از آیفون متهم چنین عنوان کرد: با ایجاد یک چنین راه دسترسی به اطلاعات در آیفون، این گوشی در معرض دستبرد آسان هکرها خواهد بود. این چنین رمزگشایی ها برای یک سیستم امنیتی کامل حکم غدای سرطانی را دارد که هر لحظه بیمار را با خطر روبرو می کند. وی همچنین افزود: در بسیاری از مجامع صحبت از دفاع حقوق مدنی تروریست هاست. اما اپل به طور واضح این تهمت را رد کرده است، چراکه این افراد (تروریست ها) با انتخاب این راه حقوق خود را از بین برده اند. برای این شرکت تنها حقوق و امنیت کاربران مهم است. کوک همچنین در ادامه از دریافت هزاران ایمیل حمایت از طرف کاربران خبر داد و افزود برخلاف تبلیغات منفی از جهت گیری غول های تکنولوژی بر علیه اپل همچنان این برند حامیان خود را دارد.

در میان مخالفین تیم کوک و اپل، نام های قابل توجهی به چشم می خورد. در آخرین مصاحبه، مدیرعامل مایکروسافت یعنی “بیل گیتس” به مخالفت با اپل پرداخته و طی بیانیه ای، به منظور گشوده شدن گره چند ماهه از ماجرای این فاجعه تروریستی، خواستار همکاری بیشتر اپل با اف بی آی شده است.

در کنار بیل گیتس و دیگر غول های تکنولوژی، نام آشنای دیگری نیز به چشم میخورد؛ “دونالد ترامپ”، تاجر بزرگ و نماینده حزب جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا. وی نیز در مناظره های اخیر خود با پرداختن به این فاجعه، از اپل درخواست کرد با اف بی آی در جهت رمزگشایی آیفون و جلوگیری از فجایع بعدی همکاری لازم را انجام دهد.

تیم کوک در جواب این اقدامات مخالفت برانگیز، از موضع خود کناره گیری نکرد و همچنان دغدغه امنیت میلیون ها دارنده آیفون را خاطر نشان کرد. وی همچنین با مثالی مسئله را برای مخالفین این چنین شرح داد: اگر شما هم کاربر یکی از این گوشی ها باشید و اطلاعات شخصیتان نیز برای شما حائز اهمیت باشد، هرگز به یک هکر اجازه ورود و دسترسی به این اطلاعات را نخواهید داد پس شما هم به یک شرکت صاحب نام حق جلوگیری از این سلب اعتماد را بدهید. همچنین در ادامه مصاحبه، تیم کوک از نگاه مردم به انتخاب اپل در این تصمیم جدی به تصمیم حیاتی این شرکت اشاره کرد و افزود: گاهی در زندگی حرفه ای شما مجبور به انتخاب یکی از دو گزینه بهتر و انتخاب به حق هستید. در این تصمیم، اپل هر دو گزینه را در تصیم خود لحاظ کرده است.

در ادامه این چالش باید دید چه کسی برنده این میدان است؟ حقیقت یا امنیت؟

منبع: techcrunch

0 پسندیده شده
لیلا حسینی
لیلا حسینی-کارشناس مترجمی زبان، دانشجوی ارشد مترجمی، در حال حاضر خبرنگار و مترجم حوزه اقتصادی و سیاسی روزنامه اقتصادی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.