ابزار سیاه‌ چاله یاب VLT یک ستاره دوتایی جدید کشف کرد

ابزار سیاه‌ چاله یاب تلسکوپ عظیم VLT به کشف درخشانی دست یافته است. در پی این اقدام، در سال‌ های آینده تحقیقات نجومی در تمام جهان بر روی عمیق‌ ترین رازهای جهان هستی متمرکز خواهد شد.

با این‌ حال که می‌ دانیم سیاه‌چاله‌ ها وجود دارند و فرضیه‌ های محکمی برای اثبات آن‌ها داریم، اما چیزی که فرای افق رویداد آن‌ ها اتفاق می‌افتد، کاملاً ناشناخته است.
به گزارش کلیک، رصدخانه European Southern یکی از سازمان‌ هایی است که برای کشف این موضوع تحقیق می‌ کند. در تلسکوپ عظیم رصدخانه Paranal در شیلی، یک ابزار خاص برای مطالعه سیه چاله‌ ها فعال شده است.
این ابزار با نام Gravity، نورهای جمع شده توسط چهار آرایه تلسکوپی را دریافت کرده و یک تلسکوپ عظیم مجازی با سطح مقطع 200 متری ساخته تا اجسامی، مانند ستاره‌ های دوتایی را که برای تلسکوپ‌ های کوچک‌ تر بسیار کوچک‌اند، با تفکیک بالا بیابد.
در بررسی‌ های جدید Gravity توانست نورهای جمع شده از چهار تلسکوپ کمکی VLT را که به سمت منطقه‌ای از آسمان در سحابی شکارچی نشانه رفته بود، با موفقیت جمع کرده و یک ستاره دوتایی ناشناس را بیابد.
Frank Eisenhauer کیهان‌ شناس مرکز علمی Max Planck و رئیس تیمی بین‌ المللی از اخترشناسان و مهندسان در نصب تجهیزات، می‌ گوید: برای اولین بار در تاریخچه تداخل سنجی خطی در علم اخترشناسی، Gravity توانست پرتودهی در دقیقه‌ های مختلف، بیش از 100 بار بیشتر از دفعات قبلی را انجام دهد».
ستاره دوتایی پیداشده، در منطقه تشکیل ستاره سحابی، در گروهی کوچک از ستارگان جوان و درخشان با نام خوشه Trapezium قرار دارد. ابزار Gravity توانست با استفاده از یک ستاره مرجع برای قفل شدن و در بازه‌ های زمانی مختلف بر خوشه ستاره‌ای متمرکز شود و از هر چهر تلسکوپ به‌طور هم‌زمان استفاده کند. با این کار توانست نگاهی عمیق به جسم بیندازد و آن را به دو ستاره مجزا تفکیک کند.
به‌علاوه این توانایی را دارد که سطح بالاتری از جزییات را جمع‌آوری کند. همچنین این ابزار در اندازه‌گیری فاصله‌ها بسیار دقیق است و قابلیت طیف نمایی نیز دارد که به Gravity کمک می‌ کند تا ستارگان دوتایی، سیارات خارجی و دیسک‌ های درخشان شبه ستاره‌ای را بررسی کند.
هرچند، مأموریت اصلی آن مطالعه سیاه‌ چاله‌ هاست؛ مانند تلسکوپ Event Horizon که اولین تصویرش را در سال 2017 مخابره خواهد کرد، Gravity تلاش‌ هایش را بر منطقه‌ای نزدیک افق رویداد سیاه‌ چاله Sagittarius A*در مرکز کهکشان راه شیری متمرکز خواهد کرد. این منطقه جاذبه بسیار بالایی دارد و مشاهدات تلسکوپ، ممکن است نظریه نسبیت عام انیشتین را رد یا ثابت کنند.
همچنین از این ابزار برای بررسی دیسک‌ های درخشان سیاه‌ چاله Sagittarius A* و دیگر سیاه‌ چاله‌ ها استفاده می‌ شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *