افزایش سقف برداشت از خودپرداز ها؛ وعده ای در انتظار تحقق

|
۰ دیدگاه

شهریورماه سال جاری بود که مسئولان بانک مرکزی خبر دادند افزایش مبالغ برداشتی از دستگاه های عابر بانک در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته و این امکان به زودی نهایی خواهد شد.

از این اعلان بانک مرکزی 6 ماه گذشته است و در شرایطی که 17 روز به پایان سال باقی است، هنوز این وعده محقق نشده است.

به گزارش کلیک، در همان زمان، شهریور ماه، دبیرکل بانک مرکزی گفته بود که بررسی ها و محاسبات بانک مرکزی نشان می دهد، نیاز به افزایش مبالغ دریافتی از طریق خودپردازها برای مردم وجود دارد که این رقم تا ۴۰۰ هزار تومان محاسبه شده اما به دلیل ملاحظاتی این اقدام فعلا صورت نگرفته و افزایش مبلغ در دستگاه های خودپرداز در حال بررسی است. این در حالی است که با وجود گذشت 6 ماه هم چنان برداشت بانک ها طبق مصوبه 7 سال پیش، 200 هزار تومانی است.

بازه زمانی قبل از سال جدید و اوج خرید های مردم، نیازمند آن است تا در باب سقف برداشت از عابر بانک ها بازنگری شود. با وجود این که امکان خرید از طریق پایانه های فروشگاه ها وجود دارد، اما هم چنان مردم از سقف برداشت فعلی خودپردازها ناراضی هستند.

مسئولان بانک مرکزی یکی از دلایل عدم افزایش سقف برداشت از خودپردازها را میزان پول نقدی اعلام کرده اند که در اختیار سیستم بانکی است تا از طریق دستگاه های خودپرداز در اختیار مردم قرار گیرد.

ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی، چندی پیش گفت: در حال حاضر ۲۰۰ هزار تومان پول توجیبی برای مصارف کوچک و ضروری است و سعی کرده ایم با شاپرک نفوذ پایانه های فروش را به قدری بالا ببریم که خرید مردم با مشکلی مواجه نشود و فقط در موارد ضروری اسکناس از خودپردازها دریافت شود. با توجه به تورم و گرانی اجناس مبلغ ۲۰۰ هزار تومان کم است و متناسب با افزایش قیمت ها، کاهش ارزش ۲۰۰ هزار تومان و تحولات سریع افزایش قیمت، توان تولید اسکناس وجود ندارد.

البته پیش از این نیز بارها اتفاق افتاده بود که بانک ها (دولتی یا خصوصی) در اقدامی خودسرانه، سقف برداشت از دستگاه های خودپرداز خود را برای مشتریانشان بالا بردند و این افزایش‌ها تا مبلغ ۵۰۰ هزار تومان در هر شبانه روز هم رسید، اما بانک مرکزی جلوی این کار را گرفت.

علاوه بر موضوع سقف برداشت، مبلغ انتقال نیز مورد بحث است. آخرین بخش نامه بانک مرکزی در این مورد، به 24 شهریور ماه سال 1387 برمیگردد. طبق این بخش نامه سقف انتقال وجه کارت به کارت بین بانکی از طریق خودپردازها و درگاه های اینترنتی در طول هر شبانه روز، 30 میلیون ریال است. هم چنین سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت بین بانکی از طریق کارتخوان شعب بانک‌ ها و با احراز هویت عینی به ۱۵۰ میلیون ریال در هر شبانه‌ روز برای هر کارت است.

این درحالی است که مردم خواستار بازنگری در این مقدار سقف انتقال هستند؛ مبلغی که بانک مرکزی در جهت مبارزه با پولشویی آن را افزایش نداده است و کسانی که می خواهند مبلغ بیشتری جا به جا کنند، باید به شعبه بانک مراجعه کنند.

0 پسندیده شده
سجاد رئوفی پور
سجاد رئوفی پور هستم. خبرنگار وکارشناس آی تی . خبرنگاری شغل مورد علاقه من بود و آی تی علاقه شخصی. نتیجه تلفیق این دو علاقه با هم، زمینه ساز تبدیل من به خبرنگار حوزه آی تی شد و طی سالها در نشریه های مکتوب و غیرمکتوب در این زمینه نوشته ام. حالا در کلیک این افتخار را دارم که باز هم در همین زمینه برای شما بنویسم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.