کمک اینترنت اشیا به جاسوسی از افراد

جمیز کلپر رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا، طی جلسه ای که چند روز پیش برگزار شد به کمیته نیروهای مسلح سنا گفت، اینترنت اشیا (IoT) می تواند به سازمان های اطلاعاتی در نظارت و زیر نظر گرفتن افراد و سازمان ها کمک کند.

به گزارش کلیک، اظهارات آقای کلپر بسیار شبیه به گزارش متخصصین فناوری بود که هفته پیش منتشر شد مبنی بر این که نگرانی دولت از رمزنگاری و «عدم اشراف اطلاعاتی» بر مظنونین را اغراق آمیز می دانست.
در حالی که دستگاه های هوشمند می توانند مصرف انرژی را کاهش و بهره وری را افزایش دهند، کلپر در گزارش سالانه اش به کمیسیون ارزیابی تهدید جهانی سازمان اطلاعات آمریکا اعلام کرد این دستگاه های هوشمند می توانند باعث تهدید حریم خصوصی داده ها، یکپارچگی داده ها و تدوام خدمات شوند. او افزود، در آینده سازمان های اطلاعاتی ممکن است از اینترنت اشیا برای تشخیص هویت، مراقبت، نظارت، ردیابی موقعیت، یافتن افراد مناسب برای جذب نیرو و یا نفوذ به شبکه و دسترسی به اطلاعات محرمانه کاربر استفاده کنند.

اظهارات کلپر دقیقا در روزی بیان شد که کاخ سفید دستور تشکیل شورای مشترک فدرال با هدف تمرکز بر مسائل حریم خصوصی افراد را صادر کرد. با وجود این، اعضای شورا بلافاصله در پشت درهای بسته در جلسه ارائه گزارش به کمیسیون قضائی مجلس نمایندگان در خصوص آینده اختیارات قانونی دولت برای جاسوسی از افراد شرکت کردند.

با اظهارات دو طرف مختلف درگیر در این مسئله، قضیه پیچیده تر هم می شود

بنا به گفته جوزف لورنزو هال متخصص ارشد فناوری، اظهارات و گزارش کلپر خبر از اختلافاتی در زمینه فناوری های نظارتی بین سازمان های اطلاعاتی و کمیسیون های مجری قانون می دهد.
او افزود، در حالی که سازمان های اطلاعاتی مانند سازمان امنیت ملی، این فناوری های در حال رشد را فرصت های جدیدی برای جاسوسی می دانند اما مقامات رسمی سازمان های مجری قانون مانند FBI و واحدهای پلیس محلی همچنان این فناوری ها و مخصوصا رمزگذاری را تهدیدی برای انجام وظایف شان می دانند.
به گفته او، هنوز هم در خصوص رمزگذاری فشار زیادی از طرف دستگاه های مجری قانون اعمال می شود و به همین خاطر، اظهارات کلپر جدایی بین سازمان های اطلاعاتی و دستگاه مجری قانون را کاملا مشخص کرد.
ارزیابی کلپر تقریبا شبیه به یکی از نتیجه گیری های گزارش هفته گذشته دانشگاه هاروارد در خصوص «عدم اشراف اطلاعاتی» سازمان های دولتی در عصر فناوری رمزگذاری دو طرفه بود.

بر اساس این گزارش، درست است که فناوری رمزگذاری دو طرفه کار نظارت بر افراد و سازمان ها را سخت تر می کند ولی دنیای در حال گسترش اینترنت اشیا دریچه ای از فرصت های تازه را برای زیر نظر گرفتن مظنونین به ارتکاب جرم و اعمال تروریستی باز می کند. این گفتگوهای اخیر کاملا نشان دادند که مسئله پیچیده تر از لفاظی بین دو طرف این ماجراست.
در فرآیند جلوگیری از دسترسی افراد و سایر کشورها به سیستم رمزگذاری قوی توسط دولت آمریکا، هم اکنون به لحظه تعیین کننده ای رسیده ایم
بنیاد مرز الکترونیک که در حوزه دفاع از حقوق مدنی فعال است دیروز اعلام کرد گزارش دانشگاه هاروارد نشان می دهد که بر خلاف ادعاهای واهی FBI، در عصر رمزگذاری، جاسوسی از افراد و سازمان ها همچنان امکان پذیر است.
بنا به گفته شاهید بیوتار رئیس بخش دفاع مردمی بنیاد مرز الکترونیک، سازمان های اطلاعاتی از این می ترسند که به خاطر عدم دسترسی گسترده به ارتباطات الکترونیکی و اطلاعاتی که به صورت آنلاین ذخیره شده اند اشراف اطلاعاتی خود را از دست بدهند و بخشی از این ترس ناشی از این است که این سازمان ها ظهور جریان های جدید داده ها، مخصوصا افزایش مجموعه های گسترده ای از اطلاعات رمزگذاری نشده ایجاد شده توسط دستگاه های خانگی متصل به اینترنت را نادیده می گیرند.

او افزود، این دستگاه ها شامل کامپیوترها و تلفن های هوشمندند که رمزگذاری ابزاری ضروری برای حفظ حریم خصوصی و امنیت آنهاست ولی این مسئله شامل دستگاه هایی مانند توستر، ملحفه های تخت خواب، لامپ های روشنایی، دوربین ها، قفل درها، ماشین ها، ساعت ها و سایر پوشیدنی ها نیز می شود.
دیروز GSMA، که یک گروه تجاری در صنعت تلفن همراه است، اعلام کرد، دستورعملی جدید با هدف ترویج توسعه امن و استقرار خدمات در بازار رو به رشد اینترنت اشیا منتشر کرده است.

بنا به گفته هال، چنین توسعه هایی به نگرانی های بعضی از مقامات در خصوص مشکل رمزگذاری دامن می زند. او افزود، مقامات معتقدند که به سمت تاریکی اطلاعاتی می روند اما این تاریکی به خاطر خیره شدن شان به خورشید است.
علاوه بر این که این هفته کلپر دیدگاهی مشابه در مورد اینترنت اشیا را بیان کرد، هال افزود به نظر می رسد در فرآیند جلوگیری از دسترسی افراد و سایر کشورها به سیستم رمزگذاری قوی توسط دولت آمریکا به لحظه سرنوشت سازی رسیده ایم.

منبع: insiderبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *