10 نکته جالب و پنهان مربوط به طراحی گلکسی اس 7 و اس 7 اج سامسونگ

سامسونگ به تازگی و در رویداد MWC 2016 رسما از پرچمداران جدیدش رونمایی کرد. در این مقاله قصد داریم که نگاهی دقیق به 10 ویژگی فوق‌العاده جالب و پنهان مربوط به طراحی این محصولات بیاندازیم.

دو گوشی گلکسی اس 7 (Samsung Galaxy S7) و گلکسی اس 7 اج (Samsung Galaxy S7 Edge) سامسونگ از نظر کیفیت طراحی محصولاتی بی‌نظیر هستند. سامسونگ در طراحی این دو گوشی نکاتو تدابیری را در نظر گرفته که کمتر به آن‌ها توجه شده است. به بیان دیگر در طراحی دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ ویژگی‌های فوق‌العاده جالب توجه‌ای وجود دارد که اغلب ما از آن‌ها بی‌خبر هستیم.

در این مقاله ما قصد دارید که 10 نکته و ویژگی جالب و پنهان مربوط به طراحی دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ را به شما عزیزان معرفی کنید. با درک این ویژگی‌ها خواهید دانست که شرکت کره‌ای سامسونگ به منظور ساخت پرچمداران جدید سال 2016 خود تا چه میزان دقیق و حساس عمل کرده و چه زحماتی را در راستای افزایش کارایی دستگاه متحمل شده است.

 

میکروفون گورتکس

شاید تاکنون نام واژه گورتکس (Gore-tex) را نشنیده باشید. گورتکس در واقع نوعی الیف ضد آب/قابل تنفس (Waretproof/Breathable) محسوب می‌شود که هم اکنون در طراحی پارچه‌های با عملکرد بالا، ایمپلانت‌های پزشکی، عایق سیم‌ها و کابل‌ها ، واشرها و … به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این الیاف در واقع ضد آب بوده و در عین حال قابل تنفس هستند.

1

همانطور که می‌دانید دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ از استاندارد ضد آب IP68 بهره می‌برند. سامسونگ برای طراحی میکروفون این دو محصول از پوشش گورتکس استفاده کرده که امکان نفوذ آب به داخل دستگاه را از بین برده و در سمت مقابل قابلیت دریافت اطلاعات و امواج صوتی را ارائه می‌کند. با استفاده از پوشش گورتکس در میکروفون‌های این دو گوشی امکان نفوذ آب به داخلی دستگاه از این قسمت کاملا غیر ممکن می‌شود.

 

سیستم خنک کاری مایع

سامسونگ به طور رسمی تایید کرده که در داخل و بستر سخت افزاری دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج خود از سیستم خنک کاری مایع اختصاصی استفاده کرده است. متاسفانه هنوز اطلاعات جزئی در رابطه با نحوره عملکرد این سیستم خنک کاری ارائه نشده، اما سامسونگ اشاره کرده که لوله‌ها و مجازی خنک کاری مد نظر در محیط پیرامونپردازنده گرافیکی و پردازنده مرکزی دستگاه لحاظ شده‌اند.

2

کاملا مشخص است که سامسونگ به مسئله تولید حرارت بیش از اندازه و داغ شدن بدنه دستگاه اهمیت می‌دهد و با مشکلات به وجود آمده در تراشه اسنپدراگون 810 حساسیت سامسونگ در قابل این موضوع افزایش یافته است. تجهیز دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ به سیستم خنک کاری مایع یکی از نکات جالب توجه طراحی این گوشی محسوب می‌شود که شاید کمتر کسی از آن مطلع باشد.

 

پوشش پلاستیکی و ضد آب شیارهای دستگاه

همانطور که می‌دانید هر گوشی هوشمندی به پورت‌های اتصالی نظیر رم میکرو اس‌دی، پ.رت اتصال شارژر، شیار سیم کارت و … مجهز است. مطمئنا امکان نفوذ آب به داخل دستگاه از طریق این بخش‌ها به شکل آسوده‌تری انجام می‌شود، اما دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ از استاندارد ضد آب IP68 بهره‌مند هستند و بدین سبب باید تا مدت زمان 30 دقیقه در عمق 1.5 متری از آب دوام داشته باشند. بنابراین به نظر شما سامسونگ چگونه پورت‌های اتصال این دو گوشی را به شکل ضد آب طراحی کرده است؟

3

تمامی این پورت‌های نامبرده شده در بخش داخلی خود با استفاده از پوشش پلاستیکی عایق شده‌اند و امکان نفوذ آب از طریق آن‌ها وجود ندارد. به طور کلی سامسونگ در طراحی پرچمداران جدیدش به مسئله ضد آب بودن دستگاه توجه ویژه‌ای داشته و تمامی تدابیر لازم در راستای افزایش کارایی دستگاه در قابل این موضوع را در نظر گرفته است. بنابراین تمامی شیارهای اتصال دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ در الیاف پلاستیکی و ضد آبی پیچیده شده‌اند.

 

استفاده از پوشش ضد خوردگی و تجزیه

4

همانطور که می‌دانید، اگر فلزی در تماس با آب قرار گیرد دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌شود، اما سامسونگ برای جلوگیری از این موضوع تمامی بخش‌های فلزی خارجی و داخلی دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج را به پوشش ضد خوردگی خاصی تجهیز کرده است. لبه‌های فلزی و مربوط به قاب اصلی دو گوشی نامبرده شده با استفاده از پلاتین ضد خوردگی پوشانده شده‌اند و برخی دیگر از بخش‌های فلزی دستگاه نیز ار پوشش نیکل ضد خوردگی بهره می‌برند. این موضوع منجر می‌شود تا بخش‌های فلزی داخلی و خارجی دو گوشی هوشمند گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ در برابر خوردگی مقاومت بالایی داشته باشند.

 

مکانیزم پیشگیری از اتصال کوتاه در پورت شارژر

یکی از مشکلاتی که ممکن است منجر به آسیب دیدگی جدی دستگاه و اجزای سخت افزاری داخلی آن شود مربوط به متصل کردن سوکت شارژر در شرایطی است که داخلی ورودی شارژر گوشی آب وجود داشته باشد. به بیان دیگر اگر داخل مادگی یا پورت اتصال شارژر گوشی شما آب جمع شده باشد و در این شرایط نسبت به اتصال شارژر به آن اقدام کنید ضربه‌ای جدی به دستگاه وارد کرده‌اید و اتصال کوتاهی را به وجود آورده‌اید که می‌تواند مدارات داخلی گوشی را مختل نماید.

5

سامسونگ برای جلوگیری از این موضوع تدابیر خاصی را در نظر گرفته و یه مکانیزم پیشگیری از اتصال کوتاه را برای پورت شارژر دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج خود طراحی کرده است. به موجب این مکانیزم، اگر در پورت اتصال شارژر گوشی شما آب وجود داشته باشد و سوکت شارژر را به آن متصل کنید، بلافاصله تمامی مدارات الکتریکی گوشی قطع شده و به نوعی ارتباط مابین باتری و اجزای سخت افزاری آن قطع می‌شود. این موضوع منجر به خاموش شدن اتوماتیک دستگاه و جلوگیری از بروز مشکل در عملکرد آن وایجاد یک اتصال کوتاه مخرب می‌شود.

به طور کلی دقت داشته باشید که اگر بنا به هر دلیلی گوشی شما خیس بوده و یا در درون پورت اتصال شارژر آن آب نقوذ کرده، به هیچ وجه آن را به شارژر و برق متصل نکنید. این موضوع می‌تواند منجر به سوختن دستگاه و گوشی شما شود. مکانیزم پیشگیری از اتصال کوتاه در پورت شارژر دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ از جمله تدابیر بسیار عالی، جالب و پنهانی است که سامسونگ آن‌ را در نظر گرفته است.

 

حالت خمیده در هر چهار لبه کناری دستگاه

6

سامسونگ هر چهار لبه دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج خود را به صورت خمیده طراحی کرده است. شاید تاکنون متوجه خمیدگی لبه بالایی و پایینی این دو محصول نشده باشید، اما با نگاه دقیق‌تر به آن متوجه این امر می‌شوید.

 

شیشه 3D ترموفرمینگ یا گرما دیده

7

سامسونگ در طراحی صفحه نمایش دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج از تکنولوژی پوشش شیشه‌ای خاصی استفاده کرده که اصطلاحا “3D Thermoforming” نام دارد. تکنولوژی “3D Thermoforming” یا 3D ترموفورمینگ (گرما دیده) منجر می‌شود که میزان مقاومت و کیفیت عملکرد صفحه نمایش دستگاه افزایش یابد. سامسونگ این شیشه 3D ترموفورمینگ را تا 800 درجه سانتیگراد حرارت داده و سپس آن را در بین صفحه محافظ گوریلاگس و نمایشگر AMOLED دستکاه تعبیه کرده است. بهره‌مندی دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ از تکنولوزی و شیشه 3D ترموفورمینگ یکی از نکات جالب توجه‌ای است که کمتر به آن توجه می‌گردد.

 

پنل پشتی مخروطی شکل و دکمه‌های فیزیکی باریک

8

اگر دقت کرده باشید سامسونگ دکمه‌های فیزیکی دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج خود را به شیوه‌ای بسیار باریک طراحی کرده است. همچنین اگر این دو گوشی را از بخش کناری مورد بررسی قرار دهید متوجه خواهید شد که با حرکت به سمت پنل پشتی دستگاه حاتی مخروطی شکل در آن ایجاد می‌شود. این طراحی سامسونگ منجر به افزایش قابلیت هندلینگ یا در دست گیری دو گوشی گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج می‌شود.

 

نسخه مشکی رنگ بسیار جذاب

9

به طور دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ از نظر تنوع رنگی شامل چهار رنگ مشکی، سفید، طلایی و نقره‌ای می‌شوند. البته ممکن است در برخی از مناطق تمامی رنگ‌های این دو گوشی عرضه نشود. نسخه مشکی رنگ این محصول که با لقب اختصاصی Black Onyx شناخته می‌شود جذابیت فوق‌العاده‌ای را به همراه دارد. ظاهرا در طراحی نسخه مشکی رنگ گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج از مواد و پوشش‌های خاصی استفاده شده که جذابیت دستگاه را به شکل ویژه‌ای افزایش می‌دهند. این موضوع هم از جمله دیگر نکات جالب توجه طراحی پرچمداران جدید سامسونگ محسوب می‌شود.

 

نوار ضد آب ویژه به کار گرفته شده در درزهای دستگاه

10

درزهای دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ نظیر محل‌هایی که صفحه نمایش دستگاه به بدنه آن متصل می‌شود، با استفاده از نوار ضد آب ویژه‌ای پوشانده شده و بدین ترتیب ار امکان نفوذ آب به درون بدنه دستگاه جلوگیری به عمل می‌آید. جنس این نوار ویژه پلاستیکی است و کیفیت فوق‌العاده‌ای را به همراه دارد. از این پوشش در تمامی درزها و شکاف‌های دو گوشی گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج سامسونگ استفاده شده است.

منبع: phonearenaبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *