آموزش روش‌های سریع انتقال فایل و برخی از تنظیمات‌ به یک کامپیوتر جدید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قصد انتقال فایل‌ و برخی از تنظیمات مد نظر خود از یک سیستم قدیمی به سیستمی جدیدتر را داشته باشید. در این شرایط فرآیند انتفال فایل‌ها و تنظیمات مد نظرتان می‌تواند آزاردهنده و زمان‌بر باشد، اما اگر با روش‌های مناسب مربوط به این عملیات آشنایی داشته باشید  به ساده‌ترین شکل ممکن قادر به دستیابی به نتیجه مد نظرتان خواهید بود. ما در این مقاله به معرفی چهار روش کاربردی به منظور انتقال فایل‌ها و تنظیمات مد نظرتان از کامپیوتری قدیمی به یک سیستم جدید می‌پردازیم. لازم به اشاره است که موارد نامبرده شده در این مقاله را می‌توان برای مک‌بوک‌های اپل هم اجرا کرد.

 

استفاده از ابزارهای انتقال فایل یا اصطلاحا File Transfer

هم اکنون برنامه‌ها و ابزارهای متنوعی به منظور ساده‌سازی فرآیند انتقال فایل‌ها تنظیمات مد نظر از یک سیستم قدیمی به سیستمی جدید طراحی شده‌اند که آن‌ها را با لقب اختصاصی ابزارهای File Transfer می‌شناسیم. با استفاده از این ابزارها یا برنامه‌ها می‌توانید تمامی فایل‌ها، تنظمیات، برنامه‌ها و … مد نظرتان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به ساده‌ترین شکل ممکن از یک کامپیوتر قدیمی به کامپیوتری جدید منتقل کنید.

دقت داشته باشید که بدین منظور حتما باید برنامه یا ابزار مشابه انتقال فایلی را که کامپیوتر مبداء از آن استفاده می‌کنید در کامپیوتر جدید یا مقصد خود نیز نصب نمایید. همانگونه که اشاره داشتیم برنامه‌ها و ابزارهای متنوعی بدین منظور ارائه شده‌اند که در ادامه ما به معرفی چند نمونه از قدرتمندترین و بهترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

  • برنامه و قابلیت Windows Easy Transfer: این برنامه ابزار اختصاصی مایکروسافت به منظور انتقال فایل محسوب می‌شود. این ابزار در سیستم عامل‌های قبلی ویندوز مایکروسافت به واقع کاربرد فراوانی داشت، اما در ویندوز ۸٫۱ قابلیت‌های آن کاهش یافته و امکان انتقال فایل و تنظیمات مد نظرتان را از طریق شبکه وجود ندارد. با این وجود شما می‌توانید یک هارد اکسترنال را به کامپیوتر قدیمی خود متصل کنید و سپس بخش Easy Transfer را اجرا نموده و با انتخاب فایل‌های مد نظرتان، در مرحله‌ بعدی نسبت به انتقال آن‌ها به کامپیوتر جدید خود اقدام کنید. ابزار Windows Easy Transfer در سیستم عامل‌های ویندوز ۷، ویندوز ۸ و ویندوز ۸٫۱ ارائه شده است. به منظور دسترسی به این بخش تنها کافیست که عبارت Easy Transfer را در بخش جستجوی ویندوز ۸ یا ۷ تایپ کنید. لازم به ذکر است که اگر از ویندوز XP یا ویستا استفاده می‌کنید، می‌توانید این برنامه را از سایت رسمی کمپانی مایکروسافت به عنوان ابزاری جداگانه دانلود نموده و پس از نصب آن بر روی سیستم خود نسبت به استفاده از آن اقدام نمایید.

Trans1

 

  • برنامه و قابلیت Mac Migration Assistant برای مک‌بوک‌های اپل: کمپانی اپل به طور پیش‌فرض برنامه و قابلیت Mac Migration Assistant را در سیستم عامل OS X مک‌بوک‌های خود ارائه کرده که با استفاده از آن می‌توانید تمامی فایل‌ها و تنظیمات مد نظرتان را از مک‌بوک قدیمی به مک‌بوک جدیدتان منتقل کنید. اپل همچنین نسخه‌ای از این ابزار کاربردی را ارائه کرده که با استفاده از آن می‌توانید فایل‌های مد نظرتان را از یک کامپیوتر به مک‌بوک منتقل کنید. این نسخه از ابزار Mac Migration Assistant هنگامی کاربرد دارد که قصد انتقال فایل و تنظیمات خاصی از یک کامپیوتر قدیمی به یک مک‌بوک جدید را داشته باشید. ابزارها و برنامه‌های متنوع دیگری هم بدین منظور ارائه شده‌اند که در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در این بین برخی از برنامه‌ها مستلزم پرداخت هزینه‌ای خاص خواهند بود و به صورت رایگان در اختیارتان قرار داده نمی‌شوند. بارزترین نمونه‌ی این دسته از ابزارها Laplink PCmover است.

Trans2

 

استفاده از قابلیت و ابزارهای مربتط با بک‌آپ‌گیری یا Backup and Restore

همیشه سعی کنید که طی بازه‌های زمانی خاصی و مشخصی از فایل‌ها و تنظیمات سیستمی خود بک‌آب یا “فیل پشتیبان” تهیه کنید. با انجام اینکار کامپیوتر شما همواره برای بازگشت به حالت پیشین خود آماده خواهد بود. از این روش به منظور انتقال فایل‌ها از یک سیستم قدیمی به سیستمی جدید نیز می‌توان استفاده کرد. اما در این بین باید نکاتی را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال اگر بک‌آپ شما مربوط به سیستم عامل ویندوز ۷ است، نمی‌توانید آن را بر روی کامپیوتری که از ویندوز ۸٫۱ استفاده می‌کند “بازنشانی” یا اصطلاحا “Restore” کنید. در سیستم عامل ویندوز ۸ یک قابلیت منحصر به فرد با نام Windows 7 File Recovery ارائه شده که این مشکل را تاحدی حل می‌کند، اما در ویندوز ۸٫۱ این قابلیت وجود ندارد. بنابراین حتما به این موضوع دقت کنید.

در مجموع بهتر است که فایل بک‌آپ را در حافظه‌ای مجزا نسبت به حافظه‌ سیستمی دستگاه، نظیر یک هارد اکسترنال ذخیره‌سازی کنید. در این شرایط با استفاده از هر برنامه‌ بک‌آپ‌گیری می‌توانید فایل‌های مد نظرتان را مابین دو کامپیوتر یا دو مک‌بوک رد و بدل سازید. شایان ذکر است که در مک‌بوک‌های اپل قابلیت Migration Assistant می‌تواند بک‌آپ‌های زمانبدی شده‌ گوناگون را “بازنشانی” یا “Restore” نماید.

Trans3

 

کپی کردن دستی فایل‌ها (عدم امکان انتقال تنظیمات)

این روش هم از قدیمی‌ترین روش‌هایی محسوب می‌شود که می‌توانید از آن به منظور انتقال فایل از سیستمی قدیمی به یک سیستم جدید استفاده کنید. بدین منظور یک هارد اکسترنال با ظرفیت بالا را به کامپیوتر قدیمی خود متصل نموده و تمامی فایل‌های مد نظرتان را از حافظه‌ کامپیوترتان کپی و به درون هارد اکسترنال منتقل (Paste) نمایید. پس از کپی کردن تمامی فایل‌های مد نظر، هارد اکسترنال را از کامپیوتر قدیمی جدا کرده و آن را به کامپیوتر مقصد (جدید) متصل کنید. در مرحله نهایی تمامی فایل‌های کپی شده خود که بر روی حافظه هارد اکسترنال موجود هستند را به کامپیوتر جدیدتان منتقل نمایید. این روش تنها به منظور انتقال فایل‌های مد نظرتان امکان‌پذیر خواهد بود و یکی از قدیمی‌ترین روش‌های موجود محسوب می‌شود که البته مستلزم به همراه داشتن هارد اکسترنال یا فلش مموری با ظرفیت کافی برای انتقال فایل‌های مربوطه خواهد بود. بنابراین از این روش به منظور انتقال تنظیمات کامپیوتر قدیمی به جدید نمی‌توانید استفاده کنید. در این شرایط به منظور انتقال تنظیمات و بخش‌هایی همچون لیست بوکمارک‌های مرورگرتان می‌توانید ابتدا از بوکمارک‌های مرورگر خود در کامپیوتر قبلی فایل پشتیبانی تهیه کنید (Export کنید) و سپس این فایل را با استفاده از فلش مموری یا هارد اکسترنال به کامپیوتر جدیدتان منتقل کرده و نهایتا آن را در بخش تنظیمات مرورگر کامپیوتر جدیدتان وارد یا اصطلاحا “Import” کنید.

Trans4

 

استفاده از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری (مستلزم وجود اینترنت با سرعت بالا)

به منظور انتقال اطلاعات خود از کامپیوتری قدیمی به کامپیوتری جدید می‌توانید از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری هم استفاده کنید. عملکرد این از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری را می‌توان از برخی جنبه‌ها مشابه با عملکرد سرویس‌هایی همچون Gmail یا Outlook.com در نظر گرفت که وابسته به سیستم یا مکانی خاص نیستند. به عنوان مثال اگر با استفاده از هر کامپیوتری در هر نقطه‌ای از جهان با حساب کاربری و رمز عبور صحیح خود وارد سرویس Gmail شوید، لیست ایمیل‌ها و اطلاعات مربوط به آن را مشاهده خواهید کرد. در سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری هم فرآیندی مشابه اعمال می‌شود. شما می‌توانید با وارد کردن ایمیل و رمز عبور مربوط به خود در هر یک از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری نسبت به بارگذاری یا دانلود فایل‌ها و اطلاعات مد نظرتان اقدام نمایید.

هم اکنون سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری متنوعی نظیر Dropbox، Google Drive و OneDrive وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. بدین منظور تنها کافیست که در سایت مربوط به سرویس مد نظرتان ثبت نام به عمل آورده و حساب کاربری و رمز عبورتان را تعیین کنید. سپس با کامپیوتر قدیمی خود وارد این حساب شوید و فایل‌های مد نظرتان را در آن آپلود کنید. حال با استفاده از کامپیوتر جدیدتان وارد حساب کاربری همان سرویس ذخیره‌سازی ابری شده و فایل‌های آپلود شده‌ خود را بر روی کامپیوتر جدیدتان دانلود نمایید. به طور کلی استفاده از سرویس ذخیره‌سازی ابری OneDrive مایکروسافت به منظور رد و بدل فایل‌های ویندوزی به شما توصیه می‌شود، چرا که مایکروسافت در ویندوز ۸٫۱ همگام‌سازی‌های مناسبی را در این سرویس و عملکرد آن ایجاد کرده است. اما در هر صورت باید دقت داشته باشید که آپلود و دانلود فایل‌های با حجم بالا نظیر چند گیگابایت از طریق سرویس‌های اینترنتی نسبتا ضعیف فرآینده دشوار خواهد بود و ضمنا اغلب سرویس‌های اینترنتی در کشور ما با محدویت حجمی دانلود مواجه هستند، بنابراین استفاده از این روش علارغم بی‌دردسر بودن به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست.

Trans5

امیدوار هستیم که در این مقاله توانسته باشیم به شکلی ساده و کاربردی روش‌های ساده‌ای را به منظور رد و بدل فایل و برخی از تنظیمات سیستمی از یک کامپیوتر قدیمی به کامپیوتری جدید خدمت شما عزیزان معرفی کرده باشیم.

منبع: howtogeekیک دیدگاه

امیر بهادری

من امروز تو ویندوز ۱۰ مشکل داشتم سر همین کپی فایل برنامه هام. هاردم پر شده.
یه مطلب دیدم جالب بود. ویندوز ۱۰ خودش میتونه رو هارد همه چی رو نصب کنه.
http://www.724press.com/science/7804

دیدگاه ها:

  1. امیر بهادری گفت:

    من امروز تو ویندوز ۱۰ مشکل داشتم سر همین کپی فایل برنامه هام. هاردم پر شده.
    یه مطلب دیدم جالب بود. ویندوز ۱۰ خودش میتونه رو هارد همه چی رو نصب کنه.
    http://www.724press.com/science/7804

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *