سیاه ترین ماده جهان سیاه تر شد

هیچ سیاهی فراتر از Vantablack وجود ندارد!

به گزارش کلیک، هنگامی که شرکت Surrey NanoSystems از ماده ونتابلک (Vantablack) رونمایی کرد، اعلام نمود که این نانو لوله های کربنی قادرند ۹۹٫۹۶ درصد از نور تابیده شده را به خود جذب کنند. این یک ماده بسیار سیاه است که می تواند چشمان شما را فریب دهد. وقتی شما به آن نگاه می کنید، حتی اگر آن روی یک سطح ناهموار و مچاله شده باشد، احساس می کنید در حال تماشای یک سطح صاف و نرم هستید. و اما نسخه جدید ونتابلک حتی از قبلی نیز سیاه تر است. در واقع شرکت Surrey حتی نتوانسته است درصد نوری را که ماده جدید جذب می کند به ما اعلام کند چرا که طیف سنج های آن توان اندازه گیری این میزان را ندارند.

همانطور که در تصویر متحرک زیر مشاهده می کند، پرتو های لیزر تابیده شده به این ماده پس از برخورد با آن کاملا ناپدید می شوند.

vantablack2

ماده ونتابلک می تواند کاربرد های زیادی به خصوص در زمینه نظامی و هوا فضا داشته باشد. برای مثال می توان از آن به عنوان پوششی برای استتار وسایل نقلیه استفاده کرد. همچنین یک تیمی از محققان دانشگاه ایالتی یوتا یک کاربرد فوق العاده برای آن پیدا کرده اند. آن ها از این ماده برای ساخت یک توالت با قابلیت جذب بسیار زیاد استفاده می کنند که می تواند ادرار انسان را به خود جذب کند.

منبع: engadgetبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *