سیاه ترین ماده جهان سیاه تر شد

|
۰ دیدگاه

هیچ سیاهی فراتر از Vantablack وجود ندارد!

به گزارش کلیک، هنگامی که شرکت Surrey NanoSystems از ماده ونتابلک (Vantablack) رونمایی کرد، اعلام نمود که این نانو لوله های کربنی قادرند ۹۹٫۹۶ درصد از نور تابیده شده را به خود جذب کنند. این یک ماده بسیار سیاه است که می تواند چشمان شما را فریب دهد. وقتی شما به آن نگاه می کنید، حتی اگر آن روی یک سطح ناهموار و مچاله شده باشد، احساس می کنید در حال تماشای یک سطح صاف و نرم هستید. و اما نسخه جدید ونتابلک حتی از قبلی نیز سیاه تر است. در واقع شرکت Surrey حتی نتوانسته است درصد نوری را که ماده جدید جذب می کند به ما اعلام کند چرا که طیف سنج های آن توان اندازه گیری این میزان را ندارند.

همانطور که در تصویر متحرک زیر مشاهده می کند، پرتو های لیزر تابیده شده به این ماده پس از برخورد با آن کاملا ناپدید می شوند.

vantablack2

ماده ونتابلک می تواند کاربرد های زیادی به خصوص در زمینه نظامی و هوا فضا داشته باشد. برای مثال می توان از آن به عنوان پوششی برای استتار وسایل نقلیه استفاده کرد. همچنین یک تیمی از محققان دانشگاه ایالتی یوتا یک کاربرد فوق العاده برای آن پیدا کرده اند. آن ها از این ماده برای ساخت یک توالت با قابلیت جذب بسیار زیاد استفاده می کنند که می تواند ادرار انسان را به خود جذب کند.

منبع: engadget

0 پسندیده شده
حمید عابدینی
حمید عابدینی دانشجوی رشته زبان انگلیسی است. طراحی گرافیکی و کار با نرم افزار های رایانه ای مرتبط با این رشته از جمله علایق اوست. وی در زمینه مدیریت سایت های اینترنتی تجربه داشته و در حال حاضر به ترجمه مقالات و مطالب انگلیسی می پردازد.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.