برخورد سنگ آسمانی عامل انقراض دایناسورها یا عامل ادامه حیات پس از آن!

|
۰ دیدگاه

دانشمند می خواهند بدانند پس از برخورد فاجعه آمیز سنگ آسمانی که موجب انقراض دایناسورها و موجودات دیگر شد حیات چگونه ادامه پیدا کرد.

به گزارش کلیک، شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد به احتمال زیاد سنگ آسمانی غول پیکری که ۶۵٫۵ میلیون سال پیش جایی که اکنون خلیج مکزیک نام دارد برخورد کرده است دایناسورها (و بسیاری از موجودات زنده دیگر) را از بین برده است. با این حال، آنچه که پس از این برخورد سنگ آسمانی اتفاق افتاده است پر رمز و راز باقی می ماند … و یا حداقل تا بهار امسال. اول آوریل سفر علمی برای حفاری دهانه برخوردی سنگ آسمانی در گودال چیکسولوب واقع در خلیج مکزیک به منظور مطالعه و بررسی چگونگی ادامه زندگی پس از انقراض در پایان دوره کرتاسه شروع خواهد شد. این تیم تحقیقاتی به منظور ارزیابی هر دو تاثیر برخورد و چگونگی ادامه زندگی موجودات مختلف پس از برخورد به دنبال نمونه های DNA، میکروفسیل ها و تغییرات نوع سنگ در لایه های مختلف زمین شناسی خواهند بود.

این نمونه ها ممکن است در عمق بین ۲۶۰۰ تا ۵۰۰۰ فوت یافت شوند. محققین امیدوارند نشانه هایی از راس گودال، و یا لب داخلی دهانه را تعیین کنند. این داده ها نباید تنها به مدل های موجود اصابت رسیدگی کنند، بلکه باید نشان دهند آیا گودال محیط تولید مثل اولیه برای میکروب هایی که به بازگشت زندگی به منطقه کمک کرده اند بوده است یا خیر. اگر چنین باشد، مشخص می شود که موجودات برای اولین بار روی آهن و گوگرد به جا مانده در منطقه رشد کرده اند، نه روی عناصر معمول حیات بخش.

پلت فرم حفاری به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت، و این عملیاتی بسیار خطرناک است – در صورتی که عملیات با شکست مواجه شود هیچ شانس دومی وجود ندارد. به هر جهت موفقیت آمیز بودن این عملیات به پر کردن شکافی در تاریخ زمین کمک خواهد کرد و نشان می دهد چگونه زندگی توانسته است با وجود شانس بظاهر غیر قابل عبور تداوم یابد.

منبع: engadget

0 پسندیده شده
مریم فتحی
مریم فتحی هستم متولد 68 کارشناس مترجمی زبان انگلیسی، مطالعه مطالب علمی، پزشکی و فناوری همیشه جزو علاقیاتم بوده و هست و خوشحال میشم آنها را با شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم این مطالب براتون جذاب و مفید بوده باشه.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.