مایکروسافت چگونگی عملکرد اپلیکیشن‌های ایکس باکس را توضیح می‌دهد

مایکروسافت  پس از دو سال بحث و گفتگو  ظاهرا قصد دارد که  اپلیکیشن‌های جهانی ویندوز را در ایکس باکس هم به کار گیرد.

به گزارش کلیک، طبق گزارشات منتشر شده، مایکروسافت در کنفرانس توسعه دهندگان خود که در اواخر همین ماه برگزار می‌شود، از نخستین اپلیکیشن‌های جهانی ایکس باکس رونمایی می‌کند و توضیح خواهد داد که چگونه این کنسول در اختیار سازندگان نرم افزار قرار خواهد گرفت. اِسپِنسِر، سرپرست بخش  کنسول  ایکس باکس در صفحه تویتر خود اعلام کرد که مایکروسافت در مورد نرم افزارهای جهانی سیستم عامل ویندوز اطلاعاتی منتشر خواهد کرد.

مایکروسافت  بحث و گفتگو در مورد اپلیکیشن‌های جهانی ایکس باکس را نخستین بار در سال ۲۰۱۴ آغاز کرد و در مورد اپلیکشن‌های که در گوشی‌ها، تبلت‌ها، کامپیوترها و کنسول‌های ایکس باکس اجرا می‌شود، هم بر این موضوع اصرار دارد. این سیستم که امروزه با عنوان اپلیکیشن‌های جهانی شناخته می‌شود، سال گذشته با ارائه ویندوز ۱۰ کار خود را آغاز کرد. توسعه دهندگان می‌توانند اپلیکیشنی را برای تبلت‌ها و کامپیوترهای ویندوز طراحی کنند و سپس آن را با کمی تغییر بر گوشی‌های با سیستم عامل ویندوز اجرا کنند. از مثال‌های قبل توجه از این زمینه می‌توان از hulu ،Dropbox ،Twitter  ،Uber و Pondora  نام برد.

مایکروسافت به جزء ارائه یک  دموی مفهومی ساده و مختصر، توضیح نداده است که اپلیکیشن‌های جهانی چگونه در ایکس باکس وان به کار گرفته می‌شوند. هنوز مشخص نیست که چه اپلیکیشن‌هایی در یک صفحه نمایش بزرگ در کنار سرویس‌های مربوط به فیلم و موسیقی در دسترس قرار خواهد گرفت؛ اینکه این اپلیکیشن‌ها برای کدام بازی‌ها استفاده می‌شوند هم هنوز مشخص نیست.

به عنوان مثال این سوال مطرح می‌شود که آیا اپلیکیشن‌های جهانی پلت فرم ویندوز سرانجام برای خرید یک بازی برای یک بار و لذت بردن از آن بر هر نوع صفحه نمایشی، راه را هموار خواهند کرد؟

این اخبار درست زمانی منتشر شد که یکی از شرکت‌های برجسته طراح بازی زنگ خطر را برای جاه طلبی اپلیکیشن‌های مایکروسافت به صدا درآورد.تیم سوئینی، که طراح بازی است هفته گذشته در روزنامه گاردین این گونه استنباط کرد که اپلیکیشن‌های جهانی ویندوز در تلاش هستند تا انحصار کامپیوترهای مخصوص بازی را به دست آورند  و پلت فرم‌های رقیب مانند استیم را در موقعیت نامناسبی قرار دهد؛ اما سوئین مدتی بعد پذیرفت که هیچ شواهدی برای ادعای خود در دست ندارد و چگونگی عملکرد اپلیکیشن‌های جهانی ویندوز هنوز مشخص نیست.

اپلیکیشن‌های جهانی  به این دلیل مهم هستند که مایکروسافت به وسیله آن‌ها می‌تواند در مورد عملکرد متداول کنسول‌ها سنت شکنی کند. در حالی که رقبا دیگر مایکروسافت مانند سونی و  نینتِندو  هنوز هم  اپلیکیشن‌ها و بازی‌‌های مختص به خود را شدیدا کنترل می‌کنند. ممکن است مایکروسافت  این امکان را فراهم کند تا طراحان نرم افزار، آینده کنسول‌های این شرکت  را در دست بگیرند.

 

منبع: pcworldبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *