دستور اوباما برای دسترسی به داده‌های تلفن همراه

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، در روز جمعه یک مورد استثناء برای دستگاه‌های تلفن همراه در نظر گرفت تا به شیوه‌ای ساخته شوند تا  دولت بتواند به اطلاعات شخصی دسترسی داشته باشد و بر حملات تروریستی یا اجرای قوانین مالیات نظارت داشته باشد.

به گزارش کلیک، رئیس جمهور در سخنرانی خود در جشنواره جنوب غربی در تگزاس گفت که نمی تواند در مورد قانونی بی تفاوت باشد که در آن دفتر تحقیقات فدرال در تلاش است اپل را وادار به ایجاد دسترسی به آیفون یک قاتل کند. با این وجود، روشن ساخت که با توجه به وجود تعهد در خصوص حفظ حریم خصوصی مردم آمریکا و آزادی های مدنی، توازنی لازم است تا در صورت نیاز دولت اجازه و دسترسی نفوذ را داشته باشد.

او گفت: اگر فناوری یک دستگاه غیر قابل نفوذ باشد و یا رمزنگاری سیستم آن چنان قوی باشد که هیچ رمز ورودی برای آن چاره ساز نباشد، پس  چگونه دزدان را دستگیر کنیم؟ چگونه وقوع یک حمله تروریستی را پیش بینی کنیم یا آن را حل کنیم؟ چه مکانیزمی در اختیار داریم که کارهای ساده مانند اجرای قوانین مالیاتی را انجام دهیم؟ چرا که در واقع دولت نمی‌تواند وارد گوشی های شما شود و هر کسی با یک حساب در کشور سوئیس این طرف و آن طرف می رود!

ماه گذشته، اف بی آی در حکم دادگاهی، اپل را مجبور به نوشتن نرم افزارهای جدید و دیگر اقدامات لازم برای غیر فعال کردن حفاظت از رمز عبور و اجازه دسترسی به آیفون فرد تیرانداز در سانفرانسیسکو را داد.

اپل که با اظهار نظرات روز جمعه اوباما مخالف است، گفته است که دولت یک راه برای دسترسی آزادانه می‌خواهد که اگر چنین شود، هم مجرمان و هم دولت به هر گوشی که بخواهند دسترسی پیدا می‌کنند و این نقص قانون رعایت حفظ حریم مصرف‌کنندگان است.

اما او نقطه نظر خود را به یک مصالحه که آزادی‌های مدنی مورد احترام و حفاظت امنیتی در آن رعایت می شود گره زده است که راه حل آن به احتمال زیاد یک سیستم با رمزنگاری قوی و یک “کلید” امن است که با موافقت مردم برای مسائلی که به نظر آن ها مهم است، دسترسی دهند.

اوباما افزود: در مورد پرونده خاص اف بی ای و اپل، ما در حال تصمیم‌گیری هایی هستیم تا خطرات مربوطه به این گونه موارد را کاهش دهیم و تعادلی را ایجاد نماییم.

مقامات ارشد کاخ سفید به شدت با دولت در مورد این مسئله همکاری کردند و از طریق لابی حمایت های لازم را انجام دادند.

منبع: firstpostبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *