همکاری ایران و اپسکو برای ساخت ماهواره دانشجویی

ایران و کشورهای عضو سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه «اپسکو» برای ساخت ماهواره کوچک دانشجویی برنامه مشترک دارند. این خبر را رییس همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران اعلام کرد.

به گزارش کلیک، ابوالقاسم نقاش گفت: ایران علاوه بر ریاست اجلاس سران اپسکو، پروژه ‌های مختلفی را نیز با کشورهای عضو این اجلاس، دنبال می کند. در این راستا اگر قرار باشد به صورت مشترک ماهواره ای ساخته شده و مورد استفاده قرارگیرد باید تحت قالب یک پروژه در این اجلاس تصویب و برای آن بودجه پیش بینی شود تا امکان اجرای آن وجود داشته باشد.

وی افزود: یکی از این پروژه های ماهواره ای، ساخت ماهواره کوچک دانشجویی است. کلیات این پروژه در اپسکو به تصویب رسیده و قرار است اولین جلسه شروع آن در روز ۹ فروردین سال ۹۵ رسما در کشور چین آغاز شود.

نقاش درباره این پروژه توضیح داد: این ماهواره با تم دانشجویی کار مشترکی از ۸ کشور عضو اپسکو شامل ایران، چین، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، تایلند، مغولستان و پرو است که در آن دانشگاه های چند کشور عضو اپسکو، مشارکت می کنند.

سرپرست دفتر روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران ادامه داد: در پروژه ماهواره مشترک دانشجویی قرار است ۲ نوع ماهواره «کیوب‌ ست» و «میکرو ماهواره» طراحی و ساخته شود که در قالب این پروژه ۲ ماهواره «کیوب‌ ست» و یک ماهواره «میکرو» مدنظر قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: سازمان فضایی ایران برای شرکت در این پروژه بین المللی، از دانشگاه های مختلف دعوت به عمل آورده است که در قالب یک تیم از کشور ایران، در این پروژه شرکت کنند. در این زمینه ۳ دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت و خواجه نصیر ابراز علاقه ‌مندی کرده اند. در حال برنامه ریزی نهایی برای حضور این دانشگاه ها در این پروژه مشترک بین المللی هستیم، زمان بندی اجرای این پروژه و جزئیات آن در جلسه شروع پروژه در روز ۹ فروردین ماه مشخص خواهد شد.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *