سهم اپراتورها از بازار سیم کارت، قدرت نمایی دو اپراتور

بازار رقابت بین اپراتورهای تلفن همراه کشور داغ است و می توان گفت دو اپراتور بیشترین سهم را در این بازار دارند. به عبارت دیگر بخش عمده بازار موبایل کشور، چیزی حدود ۹۸ درصد، در اختیار این دو اپراتور است.

به گزارش کلیک، آمارها نشان می دهند ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه در کشور ۹۴٫۲۲ درصد است، این عدد در سال گذشته ۹۱٫۴۶ درصد بوده است.

ضریب نفوذ سیم‌ کارت‌ های واگذار شده نیز در این بازه زمانی ۱۸۷٫۵۶ درصد گزارش شده که به نسبت سه ماه قبل از آن رشدی ۴٫۲۴ درصدی داشته است؛ نرخ جذب این بخش در سال ۹۳ نیز ۱۷۷٫۰۴ درصد بوده است.

هم چنین شاخص های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات گویای آن است که تا ۹ ماهه سال جاری تعداد ۳۰ میلیون و ۸۲ هزار و ۵۲۶ خط  تلفن ثابت دایری، ۱۴۷ میلیون و ۷۵۰ هزار و ۷۷ سیم ‌کارت واگذار شده و ۷۴ میلیون و ۲۱۸ هزار و ۸۱۵ سیم‌ کارت فعال تلفن همراه در کشور وجود داشته است.

بررسی های معاونت برنامه‌ ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات نشان می دهد، اپراتور اول ضریب نفوذی معادل ۵۳٫۷۱ درصد از بازار تلفن همراه کشور را دارد، به عبارت دیگر ۱۷ میلیون و ۸۹۳ هزار و ۹۰ خط دائمی، ۴۸ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۹۱ خط اعتباری و مجموعا ۶۶ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۱۸۱ خط توسط این اپراتور واگذار شده است.

این اپراتور تا ۹ ماهه اول سال جاری ۱۴ میلیون و ۵۱۴ هزار و ۵۳۸ خط دائمی، ۲۷ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۵۳۹ خط اعتباری و مجموعا ۴۲ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۷۷ خط فعال داشته است.

اپراتور دوم کشور تا ۹ ماهه اول سال جاری ۷۲۲ هزار و ۹۹۴ خط دائمی، ۷۵ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۲۳۰ خط اعتباری و مجموعا ۷۵ میلیون و ۹۷۰ هزار و ۲۲۴ خط واگذار شده داشته که معادل ضریب نفوذ ۳۸٫۵۸ درصدی در بازار تلفن همراه است.

این شرکت ۳۰۳ هزار و ۸۶۹ خط دائمی، ۳۰ میلیون و ۸۳ هزار و ۲۸ خط اعتباری و مجموعا ۳۰ میلیون و ۳۸۶ هزار و ۸۹۷ خط فعال داشته است.

مقایسه این آمارها نشان می دهد اپراتورهای اول و دوم به ترتیب با ۵۷ و ۴۱ درصد قدرت های بازار موبایل کشور هستند.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *