هیچ یک از نسخه‌های گلکسی S7 و S7 Edge از قابلیت Quick Charge 3.0 پشتیبانی نمی‌کنند!

ظاهرا هیچ یک از دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگونی دو پرچمدار جدید سامسونگ از نسخه ۳٫۰ تکنولوژی شارژ سریع کوالکام یا همان Quick Charge 3.0 پشتیبانی نمی‌کنند و تنها قابلیت پشتیبانی از نسخه ۲٫۰ این تکنولوژی را دارند.

همانطور که می‌دانید، پرچمدار سری تراشه‌های قدرتمند شرکت کوالکام تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ است. اسنپدراگون ۸۲۰ از چهار هسته پردازشگر اختصاصی Kyro بهره‌مند بوده و در حال حاضر رسما به عنوان قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین سیستم روی چیپ (SoC) موجود در دنیای موبایل و تکنولوژی شناخته می‌شود. اما یکی از ویژگی‌های بارز و منحصر به فرد تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ مربوط به پشتیبانی آن از تکنولوژی یا قابلیت شارژ سریع کمپانی کوالکام است. تراشه اسنپدراگون ۸۱۰ کوالکام از نسخه ۲٫۰ این تکنولوژی با نام اختصاصی Qualcomm Quick Charge 2.0 پشتیبانی می‌کرد، اما با معرفی سیستم روی چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ دریافتیم که این محصول از نسخه ۳٫۰ این قابلیت پشتیبانی به عمل می‌آود که به مراتب نسبت به نسخه‌های پیشین این تکنولوژی قدرتمندتر و پیشرفته‌تر خواهد بود.

بنابراین تقریبا تمام گوشی‌های هوشمندی که به سیستم روی چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ کوالکام مجهز باشند قادر به پشتیبانی و استفاده از نسخه ۳٫۰ تکنولوژی شارژ سریع کوالکام یا همان Quick Charge 3.0 خواهند بود. به عنوان مثال گوشی هوشمند ال‌جی جی ۵ (LG G5) که به تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ مجهز است از این قابلیت پشتیبانی به عمل می‌آورد.

همانطور که می‌دانید کمپانی سامسونگ در جریان کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۶ یا همان رویداد MWC 2016 به طور رسمی دو پرچمدار جدیدش یعنی گوشی‌های گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge را معرفی کرد. این دو محصول از نظر تراشه در دو نسخه مختلف عرضه می‌شوند. نسخه اصلی و جهانی آن‌ها به سیستم روی چیپ اگزینوس ۸۸۹۰ سامسونگ مجهز شده و نسخه‌ای انحصاری از آن که تنها در برخی از بازارهای جهانی از جمله بازارهای ایالات متحده عرضه می‌شود به تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ مجهز خواهد شد. حال مسئله‌ای که در این بین وجود دارد مربوط به اختلاف‌های مابین تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ و اگزینوس ۸۸۹۰ است که می‌تواند منجر به برتری یکی از نسخه‌های این محصول نسبت به نسخه دیگر شود.

بدون تردید چنانچه نسخه اسنپدراگون دو گوشی گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge سامسونگ نسبت به نسخه اگزینوسی آن‌ها برتری داشته باشد، موضوع برای سامسونگ نگران کننده خواهد بود. چرا که مطمئنا سامسونگ تمایل بیشتری نسبت به استفاده از اجزای سخت افزاری داخلی و تولید شده توسط خودش دارد و از سوی دیگر برتری نسخه اسنپدراگونی پرچمدارانش نسبت به نسخه اگزینوسی آن‌ها به هیچ عنوان صورت خوشی را به همراه نخواهد داشت. حال یکی از تفاوت‌های بارز مابین دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگون پرچمداران سال ۲۰۱۶ سامسونگ مربوط به پشتیبانی آن‌ها از تکنولوژی شارژ سریع است! همانطور که اشاره داشتیم تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ کوالکام از نسخه ۳٫۰ تکنولوژی شارژ سریع این شرکت پشتیبانی به عمل می‌آورد، اما تراشه اگزینوس ۸۸۹۰ سامسونگ قادر به پشتیبانی از این تکنولوژی نیست! بنابراین سامسونگ باید برای رفع این تمایز ایجاد شده چاره‌ای بیاندیشد! ظاهرا سامسونگ به منظور رفع این مشکل بستری فراهم کرده که نسخه اسنپدراگون دو پرچمدارانش هم از تکنولوژی Quick Charge 3.0 بهره‌مند نشده و بدین ترتیب تعادل مورد نیاز مابین دو نسخه‌های مختلف پرچمدارانش ایجاد گردد.

به گزارش کلیک، ظاهرا هر دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگونی پرچمداران جدید سامسونگ از تکنولوژی شارژ سریع Quick Charge 2.0 پشتیبانی می‌کنند و قابلیت پشتیبانی از نسخه سوم و پیشرفته‌تر این تکنولوژی در نسخه اسنپدراگون گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge وجود ندارد. البته تراشه اگزینوس ۸۸۹۰ به طور مستقیم از تکنولوژی Quick Charge 2.0 پشتیبانی نمی‌کند، این تراشه از قابلیت شارژ سریع اختصاصی پشتیبانی به عمل می‌آورد که سرعت شارژ آن دقیقا برابر با سرعت شارژ باتری در تکنولوژی Quick Charge 2.0 کوالکام است. بنابراین بدین صورت تعادل مابین دو نسخه مختلف پرچمداران سامسونگ برآورده می‌شود.

۱

شاید جالب باشید که بدانید، نسخه ۲٫۰ تکنولوژی شارژ سریع کمپانی کوالکام ۷۵ درصد سریع‌تر از نسخه اوریجنال آن که با نام Quick Charge معرفی شده بود عمل می‌کند. به موجب وجود این قابلیت باتری ۳۹۰۰ میلی آمپر ساعتی گوشی هوشمند Droid Turbo موتورولا ظرف مدت زمان ۳۰ دقیقه تا سقف ۶۰ درصد شارژ می‌شود. اما در نسخه ۳٫۰ تکنولوژی شارژ سریع کوالکام یا همان Quick Charge 3.0 این سرعت شارژ چهار برابر شده است. به عنوان مثال یک باتری ۲۷۵۰ میلی آمپر ساعتی به موجب وجود این تکنولوزی ظرف مدت زمان ۳۰ دقیقه قادر است تا سقف ۸۰ درصد شارژ شود. این موضوع در حالیست که باتری با ظرفیت مشابه یک دستگاه معمولی که از تکنولوژی شارژ سریع کوالکام پشتیبانی نمی‌کند ظرف مدت زمان ۳۰ دقیقه شاید نهایتا تا سقف ۲۰ الی ۲۵ درصد شارژ شود.

بنابراین همانطور که اشاره کردیم کمپانی سامسونگ به منظور ایجاد تعادل عملکرد مابین دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگون پرچمداران جدید سال ۲۰۱۶ خود بدین صورت عمل کرده و قابلیت پشتیبانی از نسخه ۳٫۰ تکنولوژی شارژ سریع را در تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ غیرفعال کرده و به جای آن، دستگاه را قادر به پشتیبانی از نسخه ۲٫۰ تکنولوژی شارژ سریع کوالکام کرده است. این موضوع سبب شده تا سرعت شارژ مجدد باتری دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگونی پرچمداران جدید سامسونگ در حد و اندازه مشابه و یکسانی واقع شوند و دیگر از این نظر تمایزی مابین عملکرد این دو نسخه از پرچمداران سامسونگ وجود نداشته باشد. نظر شما در رابطه با این موضوع چگونه است؟ آیا اقدام سامسونگ به منظور ایجاد تعادل عملکرد مابین دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگونی پرچمداران جدیدش را تایید می‌کنید؟ همانطور که می‌دانید در بازارهای آسیایی و کشور ما نسخه اگزینوسی این محصولات عرضه می‌شود، بنابراین در هر صورت امکان استفاده از نسخه ۳٫۰ تکنولوزی شارژ سریع کوالکام برای ما مقدور نبوده است.

منبع: phonearenaبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *