ویکی پدیا در خدمت افراد کم بینا

|
۰ دیدگاه

ویکی‌‌پدیا در حال توسعه موتور گفتاری برای افراد کم بینا است.

به گزارش کلیک، در طی هفته گذشته ویکی‌‌پدیا اعلام کرد که در تلاش برای توسعه موتور گفتار در سایت خود برای استفاده افراد کم بینا است. دانشنامه آنلاین با همکاری موسسه KTH Royal Institute of Technology در سوئد با توسعه پلت‌ فرم تولید گفتار، خدمتی برای کاربران ویکی‌‌پدیا ارائه کردند. این پلت فرم به صورت Open Source و رایگان طراحی شده تا در سایت‌هایی که از نرم‌ افزار‌های MediaWiki  استفاده می‌کنند بتوانند از آن بهره برداری کنند.

محققان در حال توسعه این موتور گفتاری به زبان‌های سوئدی، انگلیسی و عربی هستند و قصد دارند تا سال ۲۰۱۷ این موتور به ۲۸۰ زبان دیگر نیز برای کاربران ویکی‌‌پدیا در دسترس باشد.

امید است تا موتور گفتاری قادر به برقراری ارتباط محتوایی برای کسانی باشد که مشکل خواند متن دارند. همانگونه که دانشنامه ویکی‌‌پدیا از طریق جامعه آنلاین ساخته شد، محققان موسسه KTH Royal Institute of Technology قصد دارند برای توسعه پلت فرم خود به کاربران تکیه کنند.

سازمان تنظیم قوانین ارتباطی در کشور سوئد PTS تامین کننده مالی این پروژه است.

حدود ۲۵ درصد از کاربران ویکی‌‌پدیا، در حدود ۱۲۵ میلیون کاربر در هر ماه یا نیاز به استفاده از گفتار دارند یا گفتار را به متن ترجیح می‌دهند.

منبع: msn

1 پسندیده شده
پژوهشگر، استاد راهنما و مشاور، مدیر گروه پژوهشی سیمیا علاقمند به علوم حوزه پزشکی،روانشناسی، رباتیک، نجوم، محیط زیست و فناوری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.