شیائومی قصد عرضه اولیه سهام (IPO) شرکتش را ندارد!

بنا به اظهارات رسمی آقای لی جون (Lei Jun) مدیر عامل کمپانی شیائومی، این شرکت چینی قصد عرضه اولین سهام خود را ندارد. بنابراین این کمپانی همچنان به عنوان یک شرکت تمام خصوصی فعالیت کرده و به زودی به منظور جذب سرمایه‌گذاران جدید وارد عمل می‌شود.

شاید تا کنون با اصطلاح “عرضه اولیه سهام” برخورد نکرده باشید. به طور خلاصه عرضه اولیه سهام یا IPO که مخفف عبارت Initial Public Offerings است، در واقع بدین معناست که یک شرکت خصوصی اولین سهام خود را به شکل عمومی به فروش رسانده و بدین سبب به یک شرکت عمومی تبدیل می‌شود. پیش بینی شده بود که کمپانی شیائومی ضمن پیشرفت‌هایی که داشته در آینده نزدیک قصد فروش اولین سهام خود را داشته باشد، اما به تازگی مدیر عامل این شرکت طی بیانیه رسمی اعلام کرده که این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد!

شیائومی طی چند سال اخری پیشرفت‌ فوق‌العاده‌ای داشته و در سال ۲۰۱۵ شاهد عملکرد بی‌نظیری از سوی این شرکت بودیم. این کمپانی در سال ۲۰۱۰ پایه‌گذاری شد و هم اکنون با گذشت ۵ سال توانست به اولین شرکت تولید کننده گوشی در کشور چین تبدیل شود. در سال ۲۰۱۴ میلادی این کمپانی به قدری پیشرفت داشت که توانست سرمایه‌گذاران زیادی را متقاعد به سرمایه‌گذاری در خود کند. در سال ۲۰۱۴ میلادی شیائومی مبلغی در حدود ۱٫۱ میلیارد دلار را به عنوان سرمایه‌گذاری مردمی دریافت کرد و با استفاده از این مبلغ توانست پیشرفت‌های خود را بیشتر و بیشتر کند.

به گزارش کلیک، شیائومی توانست سال گذشته چیزی در حدود ۷۰ میلیون نسخه از گوشی‌های هوشمندش را به فروش برساند. علیرغم اینکه این میزان فروش بسیار عالی بوده، ظاهرا شیائومی از این میزان راضی نبوده و انتظاراتش بیش از این مقدار بوده است. بنا به گزارشات به دست آمده، شیائومی قصد داشت که در سال ۲۰۱۵ میلادی میزان فروش محصولاتش را حداقل از مرز ۸۰ میلیون نسخه عبور دهد. البته باید در نظر داشته باشیم که شیائومی در سال گذشته از پرچمدار جدیدش یعنی گوشی هوشمند می ۵ (Xioami Mi 5) رونمایی نکرد و این موضوع بدون تردید تأثیر زیادی بر روی آمار فروش این کمپانی داشته است.

شیائومی چندی پیش و در جریان کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۶ یا همان رویداد MWC 2016 به طور رسمی از پرچمدار جدیدش یعنی گوشی هوشمند می ۵ رونمایی کرد و انتظار می‌رود که با آغاز عرضه این محصول، میزان فروش و کسب درآمدهای شیائومی به شکل چشمگیری افزایش پیدا کند. در این بین برخی از افراد و کارشناسان عقیده داشتند که احتمالا شیائومی در آینده نزدیک قصد عرضه اولیه سهام شرکتش را داشته باشد. اما ساعاتی پیش مدیر عامل این کمپانی صحت این شایعات را رد کرده و اعلام کرد که در حال حاضر شیائومی قصد عرضه اولیه سهام خود را ندارد. وی خاطر نشان شد که هم اکنون شیائومی بودجه‌ای در حدود ۱٫۵ میلیارد دلار را دارد، اما با این وجود قصد دارد که سرمایه‌گذاران جدیدی را جذب نماید. با توجه به اینکه میزان فروش گوشی در بازارهای داخلی کشور چین روند نزولی را طی می‌کند، شیائومی قصد دارد که در آینده نزدیک محصولاتش را روانه سایر بازارهای جهانی نیز کند. در همین راستا بدون تردید میزان هزینه‌های این برند چینی افزایش یافته و شیائومی باید بودجه خود را بیشتر کند. به همین دلیل احتمالا در آینده نزدیک شیائومی نسبت به جذب سرمایه‌گذاران دیگری وارد عمل می‌شود.

بنا به گزارشات به دست آمده، ظاهرا شیائومی قصد دارد که مبلغ سرمایه‌گذاری شده در این کمپانی را تا ۱۱۰ میلیون دلار دیگر افزایش دهد. بدین سبب ارزش کمپانی شیائومی در حدود ۲۴٫۴ میلیارد دلار خواهد شد. به طور کلی سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی همچون شیائومی از جمله بخش‌هایی است که افراد زیادی تمایل به مشارکت در آن دارند. شیائومی ثابت کرده که پتانسیل بسیار بالایی داشته و برای فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی دقیقی دارد. نظر شما در رابطه با این موضوع چگونه است؟

منبع: androidheadlinesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *