اندروید N قابلیت اولویت‌بندی نوتیفیکیشن‌ها را ارائه می‌کند

سیستم عامل اندروید N قابلیتی جالب و جدید را به همراه دارد. این قابلیت مربوط به امکان اولویت‌بندی نوتیفیکیشن‌ها یا همان پیغام‌های هشدار دستگاه خواهد بود.

همانطور که می‌دانید، گوگل نسخه پیش نمایش یا Developer Preview سیستم عامل اندروید N را منتشر کرده است. این امر در حالی صورت گرفته که انتظار می‌رود گوگل در کنفرانس Google I/O امسال از نسخه پیش نمایش اندروید N رونمایی کند. بنابراین گوگل در اقدامی پیش از موعد دست به انجام این کار زده و هدف اصلی خود را پیشرفت و توسعه هرچه بیشتر و بهتر نسخه بعدی سیستم عامل اندروید خود اعلام کرده است.

هم اکنون افراد و به ویژه توسعه دهندگان زیادی در سراسر دنیا نسخه پیش نمایش سیستم عامل اندروید N را بر روی دستگاه‌های هوشمند خود نصب و راه‌اندازی کرده‌اند و قابلیت‌های جی و منحصر به فرد آن را بررسی می‌کنند. یکی از تحولات عظیمی که در اندروید N به وجود آمده مربوط به بخش نوتیفیکیشن یا همان پیغام‌های هشدار دستگاه است. یکی از ویژگی‌های جدید مرتبط با این بخش، امکان اولویت‌بندی نوتیفیکیشن‌های دریافتی خواهد بود.

پیش از این می‌دانستم که در سیستم عامل اندروید N دسترسی به آپشن‌های مربوط به تنظیمات نوتیفیکیشن‌ دستگاه به شیوه ساده‌تری امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین در این نسخه از سیستم عامل گوگل، پیغام‌های هشدار دریافت شده به شکل هوشمندانه‌ و کاربردی‌تری دسته بندی می‌شوند. اما قابلیتی که به تازگی از آن مطلع شده‌ایم، مربوط به امکان اولویت‌بندی نوتیفیکیشن‌ها در سیستم عامل اندروید N است.

به موجب وجود این قابلیت، کاربران می‌توانند میزان اهمیت پیغام هشدار اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاه خود را مشخص کنند. به عنوان مثال شما می‌توانید اهمیت پیغام هشدار اپلیکیشن تلگرام گوشی خود را افزایش دهید و در سمت مقابل اهمیت پیغام هشدار اپلیکیشنی مانند بازار را کاهش دهید. به منظور انجام تنظیمات این بخش باید وارد System UI شوید. با فشردن و نگه داشتن انگشت خود بر روی آیکون چرخ دهنده رابط کاربری دستگاه‌تان وارد بخش System UI می‌شوید. در این قسمت، گزینه‌ای با عنوان Other را مشاهده خواهید کرد. با ورود به این بخش، گزینه‌ای با عنوان ” Show full importance settings” را مشاهده می‌کنید. در این قسمت گزینه‌ای با نام Notifications وجود دارد که با مراجعه به آن بخش می‌توانید به سادگی میزان اهمیت نوتیفیکیشن اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاه هوشمند اندرویدی خود را تعیین نمایید. در تصویر زیر نمونه‌ای از این موضوع و تنظیمات مربوط به میزان اهمیت نوتیفیکیشن قابلیت و اپلیکیشن اندروید پی (Android Pay) را مشاهده می‌کنید. همانطور که می‌بینید در تصویر سمت راست میزان اهمیت نوتیفیکیشن‌های این بخش بر سطح متوسط تعیین شده است.

۱

اما کم یا زیاد کردن میزان اهمیت نوتیفیکیشن‌های یک اپلیکیشن چه تأثیری بر روی نمایش پیغام‌های هشدار آن دارد؟ همانطور که می‌بینید برای تعیین میزان اهمیت نوتیفیکیشن هر اپلیکیشن اسلایدری ارائه می‌شود که شامل پنج بخش یا مرز متفاوت است. با کشیدن این اسلایدر به سمت چیپ و قرار دادن آن بر روی اولین مرز موجود، نوتیفیکیشن‌های اپلیکیشن مد نظرتان کاملا بی‌اهمیت محسوب می‌شوند. این موضوع بدان معناست که اپلیکیشن انتخاب شما هیچ پیغام هشداری را ارسال نخواهد کرد. با کشیدن اسلایدر ارائه شده به سمت راست و قرار دادن آن بر روی دومین مرز موجود، اهمیت نوتیفیکیشن‌های اپلیکیشن مد نظرتان در وضعیت “Low” یا “ضعیف” قرار می‌گیرد. این موضوع بدان معناست که نوتیفیکیشن اپلیکیشن مد نظرتان همواره در لیست نوتیفیکیشن‌های دستگاه در پایین‌ترین گزینه جای خواهد داشت.

مرز سوم این اسلایدر شرایط عادی یا Normal را به همراه دارد. در این شرایط پیغام‌های هشدار مربوط به اپلیکیشن مد نظر به شکل عادی و با توجه به زمان دریافت پیغام هشدار در لیست نوتیفیکیشن‌های دستگاه‌تان نمایش داده می‌شود. در مرز چهارم اسلایدر نامبرده شده، میزان اهمیت نوتیفیکیشن اپلیکیشن مد نظر بر روی وضعیت High یا زیاد قرار می‌گیرد. در این شرایط پیغام‌های هشدار اپلیکیشن مد نظرتان همواره در بخش فوقانی لیست نوتیفیکیشن‌های دستگاه نمایش داده می‌شود. در نهایت هم اگر مرز پنجم موجود را انتخاب کنید، اهمیت پیغام‌های هشدار دستگاه شما Urgent یا ضروری و فوری می‌شوند. در این شرایط دستگاه اهمیت بیشتری برای این نوتیفیکیشن‌ها قائل شده و همواره با دریافت آن‌ها زنگ هشداری را به صدا در می‌آورد. دقت داشته باشید که با انتخاب این گزینه احتمالا حتی در شرایطی که گوشی شما در وضعیت بی‌صدا نیز قرار داده شده باشد، باز هم پیغام هشدار مربوط به اپلیکیشن انتخاب شما به صورت صوتی پخش خواهد شد.

کاملا مشخص است که قابلیت اولویت‌بندی نوتیفیکیشن‌ها در سیستم عامل اندروید N یک قابلیت بسیار عالی و کاربردی خواهد بود. نظر شما در رابطه با این ویژگی جدید سیستم عامل اندروید گوگل چگونه است؟

منبع: androidheadlinesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *