میدان مغناطیسی؛ عامل ظهور حیات در سیارات دیگر!

|
۰ دیدگاه
میدان مغناطیسی زمین

تحقیقات جدید مرکز فیزیک نجومی هاروارد-اسمیتسونین نشان می دهد که هر سیاره شبیه به زمین به منظور حفاظت از جو و قابل سکونت شدن آن به میدان مغناطیسی نیاز دارد.

به گزارش کلیک، سیاره زمین، به دلیل داشتن سطح سنگی، آب و اتمسفر پوششی آن اولین نشانه های حیات را نزدیک به چهار میلیارد سال پیش به خود دید. اما تنها این نبود! زندگی به لطف عنصر ضروری دیگری رونق گرفت: حضور میدان مغناطیسی محافظ در اطراف زمین.

مطالعه جدید از ستاره جوان و خورشید مانند Kappa Ceti نقش کلیدی میدان مغناطیسی را در قابل سکونت کردن یک سیاره نشان می دهد.

خوزه دیاز نویسنده مرکز علوم فیزیک نجومی هاروارد-اسمیتسونین (CfA) می گوید: قابل سکونت شدن یک سیاره نیاز به گرما، آب و همچنین محافظت از نور شدید خورشید دارد.

Kappa Ceti 30 سال نوری دور تر از صورت فلکی قیطس واقع شده است، این قیطس به طور قابل ملاحظه ای شبیه به خورشید است اما جوان تر. سن آن حدود ۴۰۰_۶۰۰ میلیون سال است. این سن تقریبا مربوط به زمانی است که اولین نشانه های حیات بر روی زمین ظاهر شد. در نتیجه، بررسی Kappa Ceti می تواند به ما بینش هایی مربوط به تاریخ اولیه منظومه شمسی بدهد.

مانند دیگر ستاره های هم سن آن، Kappa Ceti از نظر مغناطیسی بسیار فعال است. سطح آن پوشیده از لکه های بسیاری  زیاد و غول پیکر ستاره است، این لکه ها از لکه های خورشیدی بزرگتر و تعدادشان بیشتر است. همچنین در سطح آن جریان های ثابتی از پلاسما در حرکت است و گازهای یونیزه در فضا آن وجود دارد. تیم تحقیقاتی دریافتند که بادهای این ستاره ۵۰ برابر قوی تر از بادهای خورشیدی ما هستند.

چنین بادهای شدیدی می تواند اتمسفر هر سیاره ای را در هر منطقه قابل سکونت خراب کند. مگر اینکه سیاره توسط میدان مغناطیسی محافظت شود. در نهایت، سیاره ای بدون میدان مغناطیسی می تواند بیشتر اتمسفر خود را از دست دهد. در منظومه شمسی ما، سیاره مریخ از این سرنوشت رنج می برد و از جهانی گرم برای اقیانوس های شور تبدیل به بیابانی سرد و خشک شده است.

همچنین Kappa Ceti فوران های عظیمی را نشان می دهد که ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون برابر بیشتر از بزرگترین فوران خورشید ما انرژی آزاد می کند. فوران هایی با این انرژی می تواند اتمسفر سیاره را از بین ببرد.

با بررسی Kappa Ceti محققان امیدوارند دریابند این ستاره هر چند وقت یکبار فوران می کند؟ و از این رو خورشید منظومه شمسی ما هر چند وقت یکبار در مرحله جوانی خود فوران داشته است.

منبع: scitechdaily

0 پسندیده شده
مریم فتحی
مریم فتحی هستم متولد 68 کارشناس مترجمی زبان انگلیسی، مطالعه مطالب علمی، پزشکی و فناوری همیشه جزو علاقیاتم بوده و هست و خوشحال میشم آنها را با شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم این مطالب براتون جذاب و مفید بوده باشه.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.