کشف منبع انرژی ناشناخته در مرکز کهکشان راه شیری

 

منبعی از انرژی تابشی پرتو کیهانی ۱۰۰ برابر بزرگتر از انرژی‌های تابشی در بزرگ‌ترین شتاب دهنده ذره‌‌ای در زمین و در نزدیک‌ترین منطقه به مرکز کهکشان راه شیری پیدا شده است.

به گزارش کلیک، پس از تحلیل دقیق داده‌های به دست آمده از رصد خانه H.E.S.S (سیستمی است که بر اساس تشخیص میزان بسیار بالایی از انرژی فوتون‌های با اشعه گاما فعالیت می‌کند) در نامبیا، وجود این منبع کشف شد و خبر آن در جدیدترین جلد مجله Nature منتشر شد.

رصدخانه H.E.S.S با همکاری بین المللی ۴۲ موسسه در ۱۲ کشور راه اندازی شده است و در طی ۱۰ سال اخیر به وسیله انرژی بسیار زیاد پرتو گاما از مرکز کهکشان راه شیری نقشه برداری کرده است.

یکی از محققان در مرکز پژوهش هسته‌ای  ساکلِی واقع در فرانسه اذعان می‌کند: “در مکانی در قسمت مرکزی کهکشان راه شیری منبع ناشناخته‌ای از پروتون‌های شتاب دهنده وجود دارد که قادر است میزانی از انرژی در حدود یک الکترون ولت (انرژی یک الکترون تحت ولتاژ یک ولت) را به طور پیوسته حداقل برای ۱۰۰۰ سال شتاب دهد.”

پرتو‌های کیهانی با میزانی از انرژی بسیار زیاد خود  که بیشتر از ۱۰۰ الکترون ولت است، در کهکشان ما توسط بازمانده ابر نواختر (ساختار باقی مانده از انفجار ستاره‌ای که ابر نواختر باشد) و سحابی باد تپ اختر تولید می‌شوند.

استدلال‌های نظری و اندازه گیری مستقیم  پرتوهای کیهانی که به زمین رسیده‌اند، نشان می‌دهند که عناصر پرتو کیهانی در کهکشان ما باید قادر باشند انرژی ذرات را به یک پتا الکترون افزایش دهند.

در حالی که در سال‌های اخیر شتاب دهنده‌هایی که انرژی آن‌‌ها بیشتر از یک بوده است، کشف شده اند، تحقیق و پژوهش برای کشف منابع پرتوهای کیهانی  گالاکتیک (منبع ذرات حامل انرژی که دائم زمین را بمباران می‌کنند) با بیشترین میزان انرژی با شکست مواجه بوده است.

پرتوهای کیهانی با بار الکتریکی توسط میدان‌های مغناطیسی بین ستارگان که در سراسر کهکشان ما وجود دارند، شدیدا از مسیر خود منحرف می‌شوند، این انحرافات باعث تصادفی شدن مسیر این پرتوهای باردار در کیهان می‌شود و تعیین مستقیم منابع ناشناخته‌ای که آن‌ها را به وجود آورده‌اند، غیر ممکن می‌شود.

بنا بر این موضوع بیش از یک قرن است که منبع پرتوهای کیهانی ناشناخته یکی از مرموز‌ترین اسرار سر به مهر در دنیای علم است.

تواترون اولین شتاب دهنده ساخت دست بیشتر که میزان انرژی آن بیشتر از ۱ الکترون ولت است و این نوع جدید از شتاب دهنده پواترون نامیده شده است.

منبع: gadgets.ndtvبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *